Copyright © 2019 Home - dGg3bmRlcmlubw

Jednak LALKA ;) FOTORELACJA

Ruszyły matury. Tradycyjnie, pierwszego dnia królował język polski. RadioCENTRUM zapytało uczniów III Liceum im. Mikołaja Kopernika o tematy. Wielu z nich przed egzaminem stawiało na 100-letnią niepodległość:

- Na niepodległość - Polacy walczyli nie tylko fizycznie, tylko też na emigracji, np. poprzez sztukę...

- Jest prawdopodobieństwo, że będzie to przykładowo 'Przedwiośnie' lub jakikolwiek motyw patriotyczny. Myślę, że raczej przedstawienie tego jako pewnej idei w kontekście patriotyzmu. Nie branie suchych faktów albo wyciąganie takich bardzo ciężkich dla nas, Polaków, skojarzeń i odwołań, jak romantyczne... Bardziej ocena tego, ile człowiek potrafi poświęcić w obronie ojczyzny i ile ta ojczyzna może tak naprawdę dla niego znaczyć - powiedzieli radiuCENTRUM Monika Pilarczyk i Nikodem Pietrzak, absolwenci biol-chemu.

Patriotyzmu i niepodległości nie było - zamiast tego tęsknota w "Lalce" Bolesława Prusa, Tadeusz Różewicz i Ernest Bryll. Maturzyści podkreślają, że matura to jednak wielka niewiadoma, ale nie ma się czego bać...

- Ja sprawdziłbym się chyba w każdym temacie, oprócz jakichś wyjątkowo 'udziwnionych'. Po zadaniach maturalnych można się spodziewać wszystkiego.

A czego nie chciałbyś dostać na pewno?

- Tematów dotyczących miłości albo relacji międzyludzkich, czy też takich wymagających szczegółowej znajomości konkretnych lektur - dodał Tomasz Szkolny.

Piątkowy języki polski na poziomie podstawowym i rozszerzonym rozpoczyna trwającą prawie 3 tygodnie maturalną sesję. Na wyniki zdający poczekają aż do 3 lipca. A dalej rekrutacja na studia wyższe.
W Kaliszu i powiecie do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 2000 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. W poniedziałek i wtorek obowiązkowe matematyka i - dla większości - język angielski.

Witold Torbiarczyk, radioCENTRUM

http://www.calisia.pl/articles/matury-czas-zaczac-zdjecia-1

f m