Copyright © 2019 Home - dGg3bmRlcmlubw

Nie matura, lecz chęć szczera ;)

"Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera", mówiło się obiegowo w "czasch słusznie minionych".

Dla tegorocznych maturzystów egazminy rozkręcają się na dobre. Po piątkowym języku polskim przychodzi wziąć się za bary z matematyką i kolejnymi przedmiotami.

Nikodem Pietrzak - maturzysta z popularnego, kaliskiego KOPCA - uważa, że egzamin w dorosłość nikogo jednak nie powinien zwalać z nóg.

- No przede wszystkim powinno się do tego podchodzić rozsądnie; przez całe trzy lata i jeszcze etap gimnazjalny, oczywiście robiliśmy coś w tym kierunku - człowiek starał się i uczył. A matura dziś to właśnie weryfikuje - sprawdza naszą wiedzę, choć dobrze jest sobie uświadomić, że i tak nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania i nie ze wszystkim poradzimy sobie w taki sposób, jakbyśmy chcieli... To normalne.

Dla wkraczających w dorosłość to pierwszy i właściwie jedyny sprawdzian wiedzy zamykający IV etap kształcenia - przez wielu niepotrzebnie demonizowany:

- Myślę, że to jest kwestia pewnego strachu; takiej rosnącej w głowie bariery. Chodzi o to, żeby z tym strachem wygrywać. Analizując akusze maturalne, można zauważyć, że często pytania, które na egzaminie się pojawiają, nie są jakoś nadzwyczajnie trudne i nie są wrzuceniem czegoś, czego nie powinno być, a co miałoby nas pogrążyć...
To raczej dojrzałość, którą powinniśmy się wykazywać, przystępując do egzaminu powszechnie zwanego przecież egzaminem dojrzałości. I nadmierna panika niczemu tutaj nie służy, w niczym nie pomoże, podkreśla maturzysta z Kopernika.

Wszystkim zdającym życzymy podejścia Nikodema, bo jest praktyczne... No i, oczywiście, połamania piór!

Witold Torbiarczyk, radioCENTRUM

f m