Wczytuję...

Chór Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

Historia

DZIAŁALNOŚĆ CHÓRU

Chór ”Kopernik” III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu istnieje od 4 września 1997 roku (do 2003 roku pod nazwą Młodzieżowy Chór III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu), kiedy to dyrygent i kierownik artystyczny zespołu – Henryka Iglewska-Mocek, przeprowadziła nabór wśród uczniów szkoły do nowo powstającego chóru. Już 13 października 1997 roku dał on swój pierwszy koncert podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Od tego czasu, nieustannie szerzy wśród młodzieży miłość do muzyki chóralnej, co przekłada się na liczne sukcesy odniesione przez zespół.

Pierwszy skład chóru; aula III LO w Kaliszu (1997)

Działalność chóru wspierana była wówczas przez wiele osób, instytucji państwowych oraz sponsorów prywatnych, dzięki którym chór mógł rozwijać się w przyjaznej atmosferze. Na szczególne uznanie zasługuje dr Elżbieta Steczek-Czerniawska – była dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, która od samego początku założenia zespołu wspierała jego działalność. Życzliwa zespołowi jest również obecna dyrektor mgr Anna Narewska, jak również Rada Rodziców III LO oraz Grono Pedagogiczne szkoły.

Mecenat nad chórem III Liceum objął również polski koncern energetyczny ENERGA, dzięki któremu zespół mógł zakupić m.in. elektroniczne pianino cyfrowe. ENERGA organizowała również liczne koncerty bożonarodzeniowe z udziałem ”Kopernika”.

Wspomnieć wypada w końcu właścicieli Ośrodka Szkoleniowo–Wypoczynkowego Mikstat – Las w miejscowości Mikstat Pustkowie. To Państwo Marianna i Eugeniusz Molendowscy, których życzliwa opieka na corocznych warsztatach szkoleniowych pozwalała przygotować kolejny sezon artystyczny w nowym roku koncertowym.

Chór „Kopernik” współpracował z wieloma kompozytorami współczesnej muzyki chóralnej, m.in. z Bernardem Stielerem, który skomponował i aranżował specjalnie dla chóru kilka popularnych utworów wykonywanych przez zespół. Ma w swoim dorobku płytę studyjną z 2004 roku.

20-lecie powstania Chóru ,,Kopernik’’ odbyło się na głównej scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego i stało się źródłem wielu zdjęć i bogatych zbiór nagrań video oraz szansą na integracje uczniów i absolwentów dwóch dyrygentek.

UDZIAŁ W PRZEGLĄDACH, KONKURSACH I FESTIWALACH

Działalność konkursową w cyklu Ogólnopolskich Konkursów Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży chór rozpoczął w roku 2000. W tym elitarnym cyklu konkursów, odbywającym się od 1980 roku, chór już pierwszym swoim uczestnictwem zdobył w etapie wojewódzkim XX Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Poznaniu I nagrodę. Od roku 2000 chór kontynuował pasmo sukcesów, co roku uczestnicząc w kolejnych edycjach tego przedsięwzięcia.  W 2008, 2011 oraz 2012 roku wystąpił w finale Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych w Bydgoszczy.

Śpiewająca Polska – edycja 2023, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (2023)

Od 2006 roku zespół uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych Akademia Chóralna – ”Śpiewająca Polska”, zdobywając w przeglądach ”Złote Pasma” i ”Złote Klucze” (część z nich z wyróżnieniem). W 2008 roku chór brał udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewającej Polski „Wratislawa Cantans” w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2014 roku chór uczestniczył w festiwalu „A to Polska właśnie” – koncercie finałowym Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, którego gościem specjalnym był Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Kolejny raz chór został zaproszony do uczestniczenia w finale Śpiewającej Polski w 2016 – miał on miejsce w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, natomiast w 2019 w Operze Narodowej w Warszawie. Od 2022 roku chór regularnie występuje na koncertach dyplomowych studentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM. W roku szkolnym 2022/2023 zespół uczestniczył gościnnie w wielu koncertach organizowanych przez zarząd województwa oraz miasta Kalisz, min. Koncert kolęd, ku czci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

W 2023 roku po pandemicznej przerwie chór powrócił do uczestnictwa w programie ,,Śpiewająca Polska’’, zdobywając najwyższe odznaczenie – ZŁOTE PASMO.

KONCERTY OKOLICZNOŚCIOWE I CYKLICZNE

Chór ”Kopernik” – poza działalnością artystyczną w szkole (Ważnym wydarzeniem dla chórzystów, dyrygenta, Grona Pedagogicznego szkoły oraz młodzieży licealnej są odbywające się od 1997 roku koncerty świąteczne w auli III LO.) – koncertuje również na rzecz wielu instytucji, zrzeszeń, organizacji oraz władz państwowych, samorządowych i kościelnych – na terenie całego województwa wielkopolskiego.

Chór uczestniczył w uroczystościach państwowych, z udziałem wielu, ważnych osobistości narodowych. Występował przed ambasadorami Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Leszek Miler, Odsłonięcie pomnika ofiar WTC (2002)

Wielokrotnie zespół brał udział w uroczystościach Dnia Sybiraka, Kombatantów, Rodzin Katyńskich, Inwalidów Wojennych, Ligi Obrony Kraju, Delegatów NSZZ ”Solidarność”, obchodach Konstytucji 3 Maja, Święcie Odzyskania Niepodległości oraz szeregu innych, związanych z życiem Miasta Kalisza. Zespół chóralny uczestniczył również w wielu projektach muzycznych z Filharmonią Kaliską oraz z kaliskimi zespołami chóralnymi i artystami. To właśnie śpiewający ”Kopernik” (jako gość specjalny) wziął udział w koncercie pt. ”Czy mnie jeszcze pamiętasz?”, na którym wykonane zostały utwory Czesława Niemena w nowych aranżacjach Marka Łakomego z towarzyszeniem Filharmonii Kaliskiej. Chór wraz z Filharmonią Kaliską wykonał wielką formę wokalno-instrumentalną – kantatę ”Widma” Stanisława Moniuszki. Wykonaniem dzieła dyrygował Tadeusz Wicherek.

„Widma” Stanisława Moniuszki; Kościół Garnizonowy (2005)

Tradycją bożonarodzeniową stały się coroczne koncerty kolęd, pastorałek i pieśni świątecznych wykonywanych przez chór w Kościele Garnizonowym (Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa) w Kaliszu. W 2002 roku koncert bożonarodzeniowy odbywał się z udziałem wielu chórów kaliskich i towarzyszącą im Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Od 2007 roku w widowiskach towarzyszył nam Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej. Każdy z koncertów ma inny motyw przewodni wymyślany corocznie przez dyrygentów obu chórów.

Kolejnym dużym projektem, w jakim miał przyjemność wziąć udział nasz chór był Koncert Muzyki Zygmunta Koniecznego, do udziału w którym zaprosił nas kierownik artystyczny, a zarazem dyrygent projektu – Mikołaj Blajda. Występ miał miejsce 12 maja 2013 roku w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie mogliśmy towarzyszyć Orkiestrze Sinfonietta Cracovia oraz solistom: Lidii Bogaczównej, Joannie Lewandowskiej, Dorocie Osińskiej, Joannie Słowińsiej, Beacie Wojciechowskiej, Leszkowi Hefi Wiśniowskiemu oraz Tadeuszowi Ziębie. Mieliśmy przyjemność poznać również samego kompozytora Zygmunta Koniecznego.

Jego Wysokość dr Ekoka Andrew Molindo wraz z chórzystami w auli III LO (2017)

W 2017 roku z okazji zakończenia roku Stefana Szolca-Rogozińskiego w kaliskiej Hali Arena odbył się koncert muzyki afrykańskiej „Richard Bona symfoniczne”. Gwiazdą wieczoru był Richard Bona – kameruński multiinstrumentalista, gitarzysta basowy, perkusista i wokalista. Wraz z innymi chórami kaliskimi i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej Chór „Kopernik” wziął udział w tym wydarzeniu. Poznaliśmy wtedy Jego Wysokość dr Ekoka Andrew Molindo – władcę ludu Mondoli, który był gościem III LO.

Od 2022 roku chór uczestniczy w Akcji Żonkile, która wspomina wybuch powstania w getcie warszawskim, ku pamięci temu wydarzeniu zespół przygotowuje i publikuje na mediach społecznościowych piosenki żydowskie w oryginalnych aranżacjach.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA I ZAGRANICZNE TRASY KONCERTOWE

Chór ”Kopernik” III LO koncertował również poza granicami kraju. Pierwsze koncerty za granicą chóru dał na niemieckiej wyspie Norderney w listopadzie 2005 roku. Koncerty te odbiły się szerokim echem w niemieckiej prasie. Drugim wielkim wydarzeniem dla chóru było tournee po północnych Włoszech (Busnago koło Mediolanu oraz Roncello – koncerty w kościele; Lecco, Bergamo, Mediolan – koncerty plenerowe; Verona, Wenecja – zwiedzanie) we wrześniu 2006 roku. Trzeci wyjazd, również do Włoch, chór odbył do Ceccano – okolice Rzymu, gdzie spędził pięć cudownych dni we wrześniu 2015 w towarzystwie chóru młodzieżowego lokalnej szkoły. Chór zwiedzał i koncertował w kościołach i w plenerze w Neapolu, Rzymie, na Monte Cassino i innych, mniejszych miasteczkach: Vallecorsie, Ceccano i Amaseno. Zespoły chóralne z krajów, w których gościł chór, przybyły również do Kalisza z rewizytą, odpowiednio w 2006, 2007 i 2016 roku. Chór koncertował również dla delegacji z Anglii, Francji, Holandii, Izraela, Szwajcarii, Ukrainy i Słowacji.

Koncert w kościele Stella Maris w Norderney (2005)

W styczniu 2021 roku ponad 23 latach prowadzenia chóru i ponad 43 latach pracy zawodowej, pani dyrygent Henryka Iglewska-Mocek odeszła na zasłużoną emeryturę. Dorobek artystyczny jaki po sobie pozostawiła budzi podziw i uznanie. Zaszczepiła w sercach dziesiątek młodych ludzi miłość do muzyki chóralnej. Nauczyła ich wysokiego stawiania poprzeczki, wytrwałości w dążeniu do celu, zalet pracy zespołowej i czerpania satysfakcji ze swojej pracy.

Nowym dyrygentem Chóru „Kopernik” od 18 stycznia 2021 roku została Maria Szczap. Od razu zyskała zaufanie i przychylność uczniów, zarażając ich energią i motywacja do pracy. Dzięki ogromnemu warsztatowi doświadczeń, którymi Pani dyrygent z chęcią się dzieli i przyjaznej atmosferze na próbach, chór zaczął się rozwijać w błyskawicznym tempie, zdobywając znakomite osiągnięcia.