Wczytuję...

Chór Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

Kronika 2007/2008

ROK SZKOLNY 2007/2008
Lp. Wydarzenie Galeria
01. 17 – 19 VIII 2007
Polsko-włoskie koncertowanie

Chór „Kopernik” III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu znany jest nie tylko społeczności szkolnej, mieszkańcom miasta czy regionu. We wrześniu ub. r. zyskał również rozgłos w Busnago we Włoszech, gdzie przebywał na zaproszenie tamtejszego chóru św. Anny.

„Do wizyty we Włoszech przygotowywaliśmy się podczas wakacyjnych warsztatów w Mikstacie. Wyjechaliśmy tam dzięki pomocy Urzędu Miasta oraz spółce Energa. Było warto zainwestować, bowiem włoskie koncerty kończyły się owacjami na stojąco. Nasze popularne polskie utwory oraz piosenki ludowe w wykonaniu młodzieży z chóru Kopernik przyjęto gromkimi brawami.” – mówi Henryka Iglewska-Mocek, opiekun kaliskiego chóru.

Wizyta chórzystów w urokliwym miasteczku wywarła na Włochach takie wrażenie, że zaowocowała nawiązaniem przyjacielskich kontaktów pomiędzy muzykami. W ubiegły weekend w ramach rewizyty Włosi odwiedzili Kalisz, korzystając z gościnności Katarzyny i Arkadiusza Figlów w Hotelu Calisia. Chórzyści uczestniczyli w sobotę najpierw we mszy św., a następnie w urokliwym koncercie w kościele Garnizonowym.

„Wieczór został podzielony na trzy części. W pierwszej zaprezentowali się nasi goście, wykonując m. in. „Ave Madre Stella”, utwór w wykonaniu solisty Francesca Riillo, który skomponował opiekun chóru maestro Francesco Mattavelli Carluccio. W drugiej części włoskie kompozycje zaprezentował chór Kopernik, a na zakończeniu utwory włoskojęzyczne wykonaliśmy wspólnie.” – dodaje opiekunka i dyrygentka kaliskiego chóru.

W programie publiczność usłyszała także m. in. akcent gospel w utworze „Give Me That Old Time Religion” z solową partią Dagmary Prewickiej czy „Modlitwę kapłana” z opery „Nabucco” G. Verdiego z rewelacyjnym akompaniamentem Ewy Piorun.

Jest

02. 24 – 28 VIII 2007
Warsztaty w Mikstacie

Tradycyjnie już, jak co roku pod koniec wakacji wyruszyliśmy „trenować” i integrować się do pobliskiego ośrodka „Las” w Mikstacie. Dla wielu z nas było to pierwsze, zupełnie nowe doświadczenie, inni to już „Mikstatowi weterani” 😉 Na długo pozostanie w naszej pamięci to, jak cudownie, rodzinnie zostaliśmy przyjęci przez właścicieli ośrodka – państwa Molędowskich oraz cały personel, z którym się bardzo zaprzyjaźniliśmy, a warunki, w jakich mieliśmy szczęście przebywać przez tych kilka dni były wręcz doskonałe!

Nasze warsztaty polegały oczywiście głównie na śpiewaniu tj. emisji głosu, pracy nad jego barwą, tonem i czystością. Poznaliśmy nowy repertuar i doskonaliliśmy ten już znany. Próby odbywały się dwa razy dziennie i trwały łącznie około siedmiu godzin.

Podczas tegorocznych warsztatów mieliśmy okazję wziąć udział we Mszy Świętej w święto Matki Boskiej Częstochowskiej w tamtejszym kościele, po której daliśmy koncert. Proboszcz poza serdecznym podziękowaniem podarował każdemu z nas czekoladę na osłodę życia, a naszej pani Dyrygent książkę pt. „Ochroniarze papieża”.

Nasze śpiewanie nie kończyło się jednak na próbach, czy koncertach. Pomiędzy nimi zewsząd dochodziły odgłosy śpiewu i gry instrumentów (pianina, gitar, bębenków). Poza tym graliśmy razem w koszykówkę, siatkówkę, ping-ponga, chodziliśmy do lasu, urządziliśmy ognisko… A rozmowom nie było końca…

Cele, które wyznaczyliśmy sobie na te warsztaty zostały osiągnięte. Rozczytaliśmy kilka nowych utworów, „rozgrzaliśmy” głosy przed nadchodzącym rokiem szkolnym, a dla nas także sezonem artystycznym i teraz z nadzieją i wiarą patrzymy w przyszłość!

Co niemniej ważne, chór po tak wspaniałym obozie nie stanowi już nawet w najmniejszym stopniu grupy pojedynczych czy „pogrupowanych” jednostek a niemal, doskonałą, jednolitą całość, złożoną zarówno z drugich, trzecich klas jak i absolwentów, a nawet trójki pierwszaków (Beata Piasecka, Tatiana Skąpska, Marcin Pawelec), którzy choć jeszcze nie usłyszeli nawet pierwszego dzwonka w naszej szkole, to w chórze mogą się już czuć pewnie, swobodnie, jak to w naszej chóralnej rodzinie!

Jest

03. 3 IX 2007
Rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008

Dnia 3 września 2007 roku na dziedzińcu naszego LO znów zebrali się uczniowie. Zarówno już „doświadczeni” Kopernikowscy, po dwóch miesiącach wakacyjnej rozłąki, jak i pierwszoklasiści, z ciekawością i lekkim przerażeniem oczekujący pierwszego dnia w szkole. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9 od przemówienia pani dyrektor Elżbiety Steczek-Czerniawskiej, która serdecznie powitała nowych i „starych” uczniów. Postraszyła trochę maturzystów, a także skierowała kilka ciepłych słów do absolwentów, którzy również zjawili się w szkole tego dnia. Następnie zaśpiewał nasz chór. Wykonaliśmy, oprócz Hymnu, m. in. „Deszczowe Tango”, „Szła dzieweczka” i „Modlitwę kapłanów”. Po naszym występie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, by poznać plan lekcji na następny dzień. I w ten oto sposób… znowu się zaczęło…

Jest

04. 5 IX 2007
Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008

W dwa dni po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego 2007/2008 w kościele św. Stanisława odbyła się uroczysta msza św. w intencji nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów „Kopernika”. Mszę odprawili ojciec Krzysztof oraz ks. Tomasz Płóciennik. Jak zwykle przy takiej okazji nasz chór zadbał o oprawę artystyczną. Wykonaliśmy „Gaude Mater”, „Magnificat” „Miserere”, „Panis Angelicus”, „Ave Verum” oraz „Modlitwę o pokój”. Po mszy księża zaprosili nas na drobny, przygotowany przez siebie poczęstunek, co było bardzo miłą niespodzianką, a po nim wróciliśmy do szkoły by dalej zgłębiać tajniki wiedzy…

Brak

05. 15 IX 2007
750-lecie Kalisza

W 750. rocznicę naniesienia miasta Kalisza na mapę świata jako pierwszego w Polsce, zarząd miasta zorganizował wielką uroczystość, o wzięcie w niej udziału został poproszony również nasz chór. Gala odbyła się w sobotę, 15 września o godzinie 19.30, a poprzedzona była próbą generalną poprzedniego dnia. Prowadzącym imprezę był pan Cezary Morawski, na co dzień aktor teatralny i filmowy. Obchodom towarzyszyło wiele atrakcji, takich jak pokazy tańca zespołu muzyki dawnej, okrzyki wojów grodu kaliskiego i odczytanie przez nich aktu założenia Kalisza. Na scenie pod kaliskim ratuszem, gdzie wszystko miało miejsce, ustawiono konstrukcję ogromnego tortu, na którym podczas uroczystości „anioł” zapalił 12 lamp-świec na ów torcie, na znak dwunastu aniołów mających czuwać nad miastem i jego mieszkańcami. Następnie inny „anioł” zjechał po linie z okna ratusza na plac sypiąc na tłum błyszczące karteczki, migocące pięknie w świetle lamp. Można było posłuchać również recytacji wierszy kaliskich poetów o tematyce związanej z naszym miastem i jego początkami.

Nasz chór tego dnia zaśpiewał wraz z Chórem Chłopieco-Męskim Bazyliki Kaliskiej i akompaniamentem Filharmonii Kaliskiej. Wykonaliśmy kilkakrotnie „Vivat”, a ponadto razem „Sen o Kaliszu” – do muzyki Czesława Niemena, w opracowaniu Marka Łakomego, „Nad Prosną” – w opracowaniu pana Józefa Samelczyka, „Wspomnienie znad Prosny” z partią solową Asi Piaseckiej. Występ ten mimo trudnych warunków i fatalnej pogody możemy zaliczyć do bardzo udanych. W sobotę i niedzielę kaliska telewizja TELE-TOP retransmitowała tę uroczystość, a w trakcie jej emisji program chóralny pokazany był w całości.

Brak

06. 19 IX 2007
Stypendium Jana Pawła II

W środę 19 września na prośbę Prezydenta Miasta Kalisza Janusza Pęcherza, nasz chór uświetniał uroczyste rozdanie stypendiów imienia Jana Pawła II, które miało miejsce w kaliskim ratuszu od godziny 9:00 do 15:00. Było one podzielone na trzy części: dla szkół podstawowych, gimnazjum oraz placówek ponadgimnazjalnych. W zależności od wieku słuchaczy nasz repertuar różnił się. Pomijając „Gaude Mater Polonia”, który wykonywany był za każdym razem, przygotowaliśmy aż dziesięć utworów. Bardzo podobaliśmy się widowni, zwłaszcza ten najmłodszej. Miejmy nadzieję, że wśród nich znajdzie się choć jedna osoba, która zainspirowana naszym śpiewem również zapragnie rozwijać się wokalnie i w przyszłości zasili szeregi naszego chóru, a przede wszystkim pokocha go równie mocno co my!

Brak

07. 21 IX 2007
Wymiana z Ukrainą

We wrześniu uczniowie naszej szkoły przez tydzień gościli ukraińskich uczestników wymiany. W piątek 21 września w szkolnej auli miało miejsce uroczyste pożegnanie. Wystąpił oczywiście nasz chór. Zaśpiewaliśmy takie utwory jak „I will follow him”, „Give me that old time religion”, czy też pieśń ludową w nieco nowszym opracowaniu „Szła dzieweczka”. Nie mogło zabraknąć piosenki, która od wielu lat jest tak jakby naszą wizytówką, numerem popisowym, czyli „Snu o Warszawie”. Następnie zaprezentowali się zespół taneczny „Jagiellonki Dance”. Na zakończenie nasi goście mile nas zaskoczyli. Skromna reprezentacja ich chóru zaśpiewała kilka ślicznych utworów, w tym także po polsku.

Jest

08. 22 IX 2007
10-lecie Chóru „Kopernik”

„I dziesięć lat minęło – jak jeden dzień [,,,]” rzec można w dniu tak ważnym dla naszego chóru, społeczności szkolnej, zarówno tej aktualnej jak i byłej oraz niewątpliwie miasta Kalisza.

Dziesięć lat to dużo i mało, jednak dla nas jest wielkim sukcesem i powodem do świętowania. Obchody naszego 10-lecia odbyły się 22 września, a rozpoczęła je uroczysta Msza Święta o godzinie 14.00 w kościele św. Stanisława, o.o. Franciszkanów. Poprowadzili ją wspólnie ks. Tomasz Płóciennik oraz ojciec Krzysztof, obaj uczący na co dzień w naszym III LO.

Koncert galowy odbył się dopiero o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Wykonaliśmy wiele przepięknych pieśni, podzielonych na cztery bloki tematyczne, z „Gaude Mater” na wstępie. Adam Plichta, wieloletni prezes chóru podjął się poprowadzenia tego jakże ważnego dla nas koncertu, co udało mu się „śpiewająco”, z ogromnym poczuciem humoru, błyskotliwością i nieodpartym urokiem osobistym.

Na koncert przybyło wielu naszych rodziców, znajomych. Swoją obecnością zaszczyciły nas również władze miasta, m. in. Prezydent Kalisza – dr inż. Janusz Pęcherz, v-ce Prezydent – pan Tadeusz Krawczykowski, Przewodnicząca Rady Miasta, a do niedawna nauczyciel naszego liceum – pani Adela Przybył, Naczelnik Wydziału Edukacji – pan Mariusz Witczak i Przedstawiciel Kuratorium – pani Małgorzata Kasprzycka. Przybyli również przedstawiciele chórów: Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej wraz z dyrygentem Markiem Łakomym, Chór „Dysonans” II LO im. Taduesza Kościuszki w Kaliszu wraz z panią dyrygent Izabelą Pietrzak. Przybyli również przedstawiciele m. in. Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza z Dyrygentem Jerzym Wojtaszkiem oraz Młodzieżowego Chóru Katedry Kaliskiej „Cantate Deo”. Obecna była też dyrektor Szkoły Muzycznej dr Katarzyna Piątkowska-Pinczewska, która umożliwiła nam występ w murach tej właśnie wspaniałej szkoły oraz pani v-ce dyrektor mgr Maria Pawelec. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor dr Elżbieta Steczek-Czerniawska i v-ce dyrektor mgr Anna Bobińska.

Władze miasta podarowały nam na „urodziny” wspaniałą perkusję, co było dla nas bardzo miłą niespodzianką. Pani dyrygent- Henryka Iglewska-Mocek zebrała, niewątpliwie zasłużone, mnóstwo kwiatów, upominków i jeszcze więcej wyrazów uznania, podziwu. My również podziękowaliśmy jej najlepiej ka potrafiliśmy, podarowaliśmy drobny upominek i oczywiście zaśpiewaliśmy, by choc troche wyrazić naszą wdzięczność, podziw i sympatię. Również absolwenci postanowili chyba wycisnąć wszystkim trochę łez z oczu, wstając i wspólnie, spontanicznie odśpiewując z widowni toast „Plurimos annos”, co zrobiło na wszystkich obecnych wielkie, bardzo pozytywne wrażenie.

Po bardzo udanym koncercie poszliśmy z powrotem do szkoły – do auli na biesiadę, przygotowaną przez restaurację „Ratuszowa”. Rozmowom i zabawie nie było końca, a ten dzień zawsze wszyscy będziemy wspaniale wspominać.

Jest

09. 1 X 2007
Wielkopolskie Śpiewanie

1 października 2007 roku na kortach Centrum Kultury i Sztuki po raz trzeci odbyło się Wielkie Wielkopolskie Śpiewanie. Wydarzenie to zgromadziło wielu kaliszan lubiących śpiewać. Brał w nim udział także nasz chór. Sygnał do rozpoczęcia śpiewu podał ze Starego Browaru w Poznaniu prof. Stefan Stuligrosz. Każdy uczestnik otrzymał specjalny śpiewnik, w którym znajdowały się teksty wszystkich wykonywanych pieśni. Wszyscy razem wykonaliśmy takie pieśni jak „Pije Kuba do Jakuba”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Głęboka studzienka”, „Gdzie żeś to bywał stary baranie”, czy też dobrze wszystkim znaną piosenkę ludową „Szła dzieweczka do laseczka”. Projekt ten odbył się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki.

Brak

10. 12 X 2007
Dzień Nauczyciela

Chór „Kopernik” jak co roku aktywnie uczestniczył w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. „Po raz pierwszy mogłam zaprezentować Państwu brzmienie, a właściwie nowe muzyczne współbrzmienie. Jestem bardzo szczęśliwa, że śpiewają już nasze pierwszaki”, mówi z dumą mgr Henryka Iglewska-Mocek, kierownik i dyrygent zespołu. A usłyszeliśmy okolicznościowe „100 lat!”, „Can’t help falling in love”, „Wspomnienia z nad Prosny” (Asia Piasecka – śpiew i Dagmara Plewicka – piano), „Give me that old time religion” (po raz pierwszy solo Aleksandra Sobczyk) oraz ludowe „Szła dzieweczka do laseczka” we współczesnej aranżacji poznańskiego kompozytora Atnoniego Grefa. Prezes chóru Adam Karpała złożył w naszym imieniu przepiękne życzenia całemu gronu pedagogicznemu.

Brak

11. 19 X 2007
Wymiana z Holandią

W tym roku mieliśmy wielką przyjemność gościć w naszej szkole kolegów z wymiany z Holandii. Ich pobyt trwał cały tydzień, a nawet przez moment nie było miejsca na nudę. Chociaż nasi holenderscy goście wyjeżdżali z Kalisza dopiero w piątek ich uroczyste pożegnanie odbyło się dzień wcześniej, 11 października. Oczywiście wystąpił także nasz chór. Wykonaliśmy m. in. kanon trzygłosowy „Deszczowe Tango” do muzyki Z. Kurkowskiego, a także „Serce roście”. Muzykę do tego utworu napisał współczesny kompozytor Romuald Twardowski. Zaśpiewaliśmy także dwie pieśni gospelowe:
„I will follow him” i „Give me that old time religion”. Ponadto zaprezentowaliśmy unowocześnioną wersję starej, ludowej piosenki „Szła dzieweczka”. Następnie zatańczył nasz szkolny zespół „Jagiellonki Dance and Company”. Dziewczyny i dwóch panów udowodniły podczas krótkiego wystepu, że stać ich na wiele. Na koniec swoje talenty zaprezentowali goście. Zaśpiewali, zatańczyli, a jeden z nich oczarował wszystkich pięknym głosem i grą na gitarze. Podsumowując, tego dnia w auli III LO miał miejsce pokaz młodych talentów.

Jest

12. 20 X 2007
Marsz Życia i Nadziei

20 października 2007 odbył się po raz kolejny kaliski Marsz Życia i Nadziei. Organizatorzy zapragnęli aby tę szczytną ideę swoim śpiewem poparł nasz chór. Zaprezentowaliśmy m. in. „Deszczowe Tango”, „Givef me that old time religion”, czy tez „I’m gonna ride”. Ponadto zaśpiewaliśmy autorski utwór naszego chóru „Wspomnienia znad Prosny”. Wykonaliśmy także, zachęcani życzliwymi uśmiechami organizatorów „Szła dzieweczka” oraz „Serce roście”. Zostaliśmy pożegnani oklaskami, a prowadzący wyrazili nadzieję, że w przyszłym roku pojawimy się pod ratuszem ponownie.

Brak

13. 22-23 X 2007
Wymiana z Izraelem

W dniach 22-23 października nasze liceum po raz kolejny miało okazję gościć uczniów z Izraela. Dzięki wieloletniej współpracy z Hanną i Józefem Rosenfeldami, młodzież z „Kopernika” mogła bliżej poznać żydowskie tradycje i obyczaje. Gości powitaliśmy w poniedziałek w szkolnej auli występem chóru. Zaczęliśmy żydowską pieśnią „Edenu Shalom Alechem”. Następnie wykonaliśmy „Deszczowe Tango”, „Szła dzieweczka” oraz „Give me that old time religion”. W tym utworze jako solista zaprezentował się uczeń pierwszej klasy Marcin Pawelec. Zaśpiewaliśmy także „Serce roście” oraz „Powiadają żem jest ładna”. Nasz występ bardzo podobał się gościom. Następnie w krótkim programie zaprezentowali się Izraelici. Nauczyli nas pieśni „Hava Nagila” oraz zaprosili do wspólnego tańca. Na zakończenie wykonali przepiękną pieśń. Tego dnia dwie różne kultury połączyła właśnie muzyka.

Jest

14. 10 XI 2007
XIII Święto Pieśni Chóralnej

Dnia 10 listopada 2007 r. odbyło się XIII Święto Pieśni Chóralnej. Wydarzenie to miało miejsce w naszym liceum.

Święto Pieśnie Chóralnej jest organizowane każdego roku, jesienią. Jena edycja jest dla zespołów szkół podstawowych i gimnazjalnych, a druga dla chórów ponadgimnazjalnych Organizatorami ostatniego przeglądu był Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Ostrowie Wielkopolskim oraz nasze liceum. Myślą przewodnią tego wyjątkowego spotkania były słowa Stefana Krzywoszewskiego: „Muzyka jest fantazją, sięga tam, gdzie słowo nie starczy.”

XIII Święto Pieśni Chóralnej poprowadził uczeń III LO oraz członek Chóru „Kopernik” – Adam Karpała.

To niezwykłe wydarzenie swoją obecnością zaszczycili: Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie – profesor Roman Grucza z małżonką, prezes PZCHiO oddziału w Ostrowie Wlkp. – Karol Marszał, wiceprezes do spraw artystycznych Jerzy Wojtaszek, wiceprezes do spraw organizacyjnych – Andrzej Sobański oraz prezes Honorowy PZCHiO oddziału w Ostrowie Wlkp. – Jan Dodot, którzy po występach podzielili się z zebranymi swoimi wrażeniami.

Program przeglądu był bardzo napięty i interesujący. W repertuarze każdego z występujących chórów znajdowały się dwa lub trzy utwory, a każdy chór odznaczał się jednolitym i bardzo eleganckim strojem, co sprawiało, że na scenie panował ład, porządek i estetyka.

Oprócz chórów gościnnie wystąpił Zespół Muzyki Dawnej „Semibrevis” Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu pod kierownictwem pani Grażyny Dudziak. Zespół ten wykonał trzy niezwykle oryginalne utwory: „Jezu rex”, „Panu ja ufam” oraz „Mariam matrem”. Członkowie zespołu ubrani w stare, typowo szlacheckie stroje, grali również na starodawnych instrumentach, które dziś nie cieszą się zbytnią popularnością, mimo iż dźwięk z nich wydobywany jest cudowny. Dzięki temu wyjątkowemu występowi publiczność miała okazję poznać niewielką, ale istotną część historii muzyki.

Bardzo sympatycznym aspektem tego spotkania był fakt, iż po każdym z występów w wyrazie uznania i szacunku dyrygent otrzymywał kwiaty i mały upominek dla chóru. Na koniec występów wszystkie chóry na znak równości i przyjaźni między sobą wspólnie zaśpiewały kanion „Dum de dum”, który poprowadziła gospodyni Święta Pieśni – pani profesor Henryka Iglewska-Mocek.

Wszystkich uczestników nagrodzono gromkimi brawami, ale w szczególności wyróżniono solistów, bo nietrudno się domyśleć, iż samodzielny występ przed dużą publicznością i tak „muzycznymi” osobistościami to nie lada wyczyn i potrzeba do tego dużo odwagi.

Po części oficjalnej dyrygenci wszystkich chórów, organizatorzy oraz zaproszeni goście udali się na mały poczęstunek przy kawie, natomiast chórzyści mieli zorganizowaną dyskotekę, co bardzo ułatwiło integrację. Święto Pieśni Chóralnej to bardzo dobry pomysł i okazja zaprezentowania się wielu uzdolnionych ludzi. Ta edycja była szczególnie udana i z pewnością na długo zostanie w sercach i pamięci jej uczestników.

Należy podkreślić, iż ten przegląd był na profesjonalnym, bardzo wysokim poziomie. Wszyscy, zarówno artyści, jak i organizatorzy, włożyli w to spotkanie bardzo dużo pracy i poświęcili swój wolny czas, co zostało zauważone i docenione.

Jest

15. 15 XII 2007
II Przegląd Kolęd i Pastorałek

W sobotę 15 grudnia 2007 o godzinie 9:00 w kościele pw. św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim odbył się drugi Przegląd Kolęd i Pastorałek w ramach programu rozwoju chórów „Śpiewająca Polska”. W przeglądzie uczestniczyły 34 chóry z południowej Wielkopolski. Chór „Kopernik” prezentował się jako ostatni wykonując dwie kolędy: „W grudniową, mroźną noc” opr. Tadeusza Wicherka oraz „Przybieżeli do Betlejem” opr. Marka Łakomego. Na zakończenie wszyscy obecni w kościele zaśpiewali kolędę do wspólnego wykonania „Pierwsza gwiazdka”. Chór zdobył tego dnia Złote Pasmo.

Jest

16. 17 XII 2007
Koncert kolęd w Koninie

W poniedziałek 17 grudnia koncertem w kościele Maksymiliana Kolbe Koninie rozpoczęliśmy przedświąteczne tournee. Wraz z chórem Chłopięco-Męskim Bazyliki Kaliskiej i młodzieżową Orkiestrą PSM II stopnia wystąpiliśmy w pięknym kościele. Najpierw zaprezentował się nasz chór. Wykonaliśmy „W grudniową mroźną noc”, ”Gdy się Chrystus rodzi”, „Kołysankę” oraz „White Christmas”.

Po naszym występie chórzysta Miłosz Piątkowski wyrecytował wiersz pt. „Zima”, tłem muzycznym była IV część koncertu Vivaldiego „Cztery pory roku”. Następnie na scenie pojawili się chłopcy z chóru Bazyliki, którzy także zaśpiewali cztery utwory. Na zakończenie, pod batutą M. Łakomego i prof. Iglewskiej-Mocek wszyscy razem zaprezentowaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy, m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem” oraz „Wśród nocnej ciszy”.

Brak

17. 18 XII 2007
Koncert kolęd w Ostrowie Wielkopolskim

Dnia 18 grudnia 2007 roku w ostrowskiej Konkatedrze św. Stanisława Biskupa odbył się koncert kolęd. Oprócz naszego chóru wystąpiły również Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej po dyrygenturą pana Marka Łakomego oraz kwartet smyczkowy „Egine” pod kierownictwem Heghine Mkrtchyan z towarzystwem orkiestry z PSM w Kaliszu. Chór „Kopernik” wykonał „W grudniową mroźną noc”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Kołysankę” i „White Christmas”. Następnie zaprezentował się Chór Chłopięco-Męski. Na koniec wraz z publicznością zaśpiewaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i w dobrych nastrojach wróciliśmy do Kalisza.

Brak

18. 19 XII 2007
Koncert kolęd w kościele garnizonowym

Dnia 19 grudnia 2007 roku w kościele garnizonowym tradycyjnie już odbył się koncert kolęd. Oprócz naszego chóru wystąpiły również Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej po dyrygenturą pana Marka Łakomego oraz kwartet smyczkowy „Egine” pod kierownictwem Heghine Mkrtchyan. Chór „Kopernik” wykonał „W grudniową mroźną noc”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Kołysankę” i „White Christmas”. Następnie zaprezentował się Chór Chłopięco-Męski, a Miłosz Piątkowski przepięknie wyrecytował wiersz „Zima” przy akompaniamencie utworu Vivaldiego o tym samym tytule. Wspólnemu kolędowaniu nie było końca…

Jest

19. 21 XII 2007
Koncert kolęd – Aula III LO

W piątek 21 grudnia 2007 tradycyjnie jak co roku odbył się w naszej auli wigilijny koncert kolęd dla uczniów i nauczycieli III LO. Był to ostatni koncert w tym roku kalendarzowym, dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, alby widowisko spodobało się licznie zebranym gościom i żebyśmy wypadli na nim jak najlepiej. Repertuar, który zawierał w sobie wszystkie dotychczas wykonywane kolędy wprawił zebranych w świąteczny nastrój. Miejmy nadzieję, że utrzyma się on jeszcze długo w sercach ludzi, którzy zechcieli dzielić z nami czas spędzony na wspólnym kolędowaniu.

Jest

20. 18 I 2008
Spotkanie noworoczne spółki energetycznej

Chór „Kopernik” miał przyjemność uczestniczyć w noworocznym spotkaniu spółki energetycznej EOS, które odbyło się w restauracji Nastrojowej w Skalmierzycach, dnia 18 stycznia 2008 roku. Mogliśmy wystąpić przed pracownikami i zarządem tamtejszej spółki dzięki staraniom naszego chórzysty Michała Mikołajczyka. Widownia bardzo ciepło nasz przyjęła i z entuzjazmem oklaskiwała wykonany repertuar, który podzielony był na dwa bloki tematyczne: Kolędowy, na który składało się aż osiem różnych kolęd i pastorałek oraz Karnawałowy, w którym zaśpiewaliśmy utwory takie jak „Nad Prosną”, „Wspomnienia znad Prosny”, „Sercu Najmilejsza”, „Serce roście”, „Powiadają żem jest ładna”, a z dedykacją dla mamy Michała „Can’t help Falling in Love”. Wszyscy obecni tego dnia chórzyści jeszcze długo będą wspominać ten udany koncert.

Jest

21. 26 I 2008
XXVIII Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella – Etap wojewódzki w Ostrowie Wielkopolskim

Dnia 26 stycznia 2008 roku nasz chór wziął udział w wojewódzkim konkursie chórów A Cappella w Ostrowie Wlkp. Zaśpiewaliśmy „Modlitwę o pokój”, „Serce roście”, „Poppule meus” oraz „Powiadają żem jest ładna”. W naszej kategorii oprócz nas zaprezentowało się pięć chórów, ale mimo konkurencji dostaliśmy nominację do kolejnego etapu. Zachwyciliśmy jury i publiczność oraz zebraliśmy największą ilość punktów – 93, zajmując tym samym I miejsce!

Jest

22. 9 II 2008
Absolutorium PWSZ

W sobotnie południe Chór „Kopernik” miał okazję uświetnić absolutorium w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu dla kierunku politechnicznego: Inżynieria środowiskowa. Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 12:00 utworem „Gaude Mater Polonia”. Podczas rozdawania nagród rozbrzmiewały dźwięki „Gaudeamus Igitur”. W czasie koncertu zaprezentowaliśmy utwory takie jak: „Serce roście”, „Powiadają żem jest ładna” oraz „Can’t help folling in love”. Podczas wyjścia Senatu rozbrzmiewały dźwięki „Give me that old time religion”.

Brak

23. 9 II 2008
XXX Schola Cantorum

Dnia 9 lutego 2008 roku o godzinie 17:00 w Hali Widowiskowo-Sportowej Kalisz Winiary Arena odbył się XXX Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Chór „Kopernik” mimo, iż nie jest zespołem muzyki dawnej został zaproszony do udziału w festiwalu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy na tę okazję specjalny repertuar: „Służyłem ja Tobie”, „Tourdion” „Breve Regnum” oraz Psalm XXIX „Nieście chwałę mocarze”, który wykonywaliśmy z innymi zespołami. Z pewnością wpasował się w tematykę spotkania. Impreza była huczna dlatego relacje z niej szybko pojawiły się w prasie i lokalnej telewizji. My byliśmy niesłychanie szczęśliwi, że dane nam było w niej uczestniczyć.

Brak

24. 19 II 2008
Dzień Patrona

Jak co roku w szkole hucznie świętowaliśmy urodziny naszego patrona – Mikołaja Kopernika. Z tej okazji uczniowie liceum przygotowali bogaty program zajęć, konkursów i prelekcji chcąc nie tylko nauczyć czegoś swoich kolegów, a także świetnie się bawić. Nieodłącznym elementem dnia patrona był oczywiście apel, w którym uczestniczyliśmy. Na rozpoczęcie wykonaliśmy „Hymn szkoły”, a po przemowie Pani Dyrektor utwór „Serce Roście”. W dalszej części w auli odbył się Przegląd Młodych Talentów Muzycznych, który prowadziła nasza pani dyrygent. Zakończył się on występem szkolnego zespołu.

Jest

25. 14 – 16 III 2008
Bydgoszcz

Duma naszego liceum – chór „Kopernik” po eliminacjach, które odbyły się w Ostrowie Wielkopolskim, zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego. Gwoli przypomnienia, chór „Kopernik” istnieje od 1997 r. Odnosił już wiele sukcesów, koncertował w Niemczech i we Włoszech. Cieszymy się, że nasz chór jest powszechnie uznawany za kulturalną i artystyczną wizytówkę miasta Kalisza.

Przyjęcie do grona najznamienitszych chórów w Polsce zostało rozstrzygnięte na podstawie wysłanego nagrania. Jakaż była nasz radość, kiedy dyrygent Henryka Iglewska-Mocek powiadomiła nas, że wyjeżdżamy do Bydgoszczy. Wiedzieliśmy, że czeka nas ciężka praca, lecz przyjęliśmy to z uśmiechem na twarzach, ciesząc się w myślach perspektywą zaprezentowania na konkursie. Ćwiczyliśmy wiele godzin, pracowaliśmy nad emisją głosu, dopracowaliśmy ostatnie szczegóły. O godzinie 13.00, w piątek wyjechaliśmy autokarem z Kalisza.

Następnego dnia odbył się konkurs. Wyszliśmy na scenę. W auli była doskonała akustyka, więc odbiór muzyki był znakomity. Zaśpiewaliśmy pięć utworów, po czym usiedliśmy na widowni, aby słuchać pozostałych uczestników.

W niedzielę odbył się koncert galowy i rozstrzygnięcie konkursu. „Srebrny kamerton dla chóru Kopernik” – usłyszeliśmy od przewodniczącego jury. Byliśmy bardzo zadowoleni i dumni gdyż wyrażano się o nas w samych superlatywach. Podkreślano dużą radość muzykowania, piękne brzmienie, doskonały kontakt z dyrygentem oraz dobór repertuaru i nienaganną dykcję.

Jest

26. 29 III 2008
Drzwi otwarte

Sobota 29 marca 2008 był dniem, na który bardzo liczyliśmy, gdyż odbyły się tego dnia drzwi otwarte szkoły. Te jak co roku były znakomitą okazją na zaprezentowanie się młodzieży gimnazjalnej, która po przybyciu do naszego liceum będzie miała okazję zasilić szeregi Chóru „Kopernik”. Po otwarciu wrót szkoły, o godzinie 9:30 w szkolnej auli odbyło się oficjalne rozpoczęcie drzwi otwartych. Zaraz po przemowie Pani Dyrektor, daliśmy dla zgromadzonych gości mały koncert. Ten bardzo spodobał się publiczności, która nagrodziła nas gromkimi brawami.

Jest

27. 5 IV 2008
I Targi Edukacyjne

Dnia 5 kwietnia 2008 w hali „Winiary Arena” odbyły się pierwsze kaliskie targi edukacyjne. Targi te swoimi występami uświetniło wiele kaliskich zespołów artystycznych: teatralnych, muzycznych, tanecznych. Wśród nich był także nasz chór. Wykonaliśmy takie utwory jak: „Sen o Warszawie”, „Szła dzieweczka” oraz „I’m gonna ride”. Swoim zaangażowaniem (i nie tylko) podbiliśmy serca zgromadzonej publiczności.

Brak

28. 12 IV 2008
Absolutorium Instytutu Politechnicznego

Kolejny raz w tym roku szkolnym Chór „Kopernik” uświetniał absolutorium. Tym razem Instytutu Politechnicznego na kierunkach: Mechanika i Budowa Maszyn oraz Elektrotechnika. Uroczystość odbywała się 12 kwietnia 2008 w auli na Nowym Świecie o godzinie 12:00. Podczas wejścia senatu rozbrzmiewał Polonez z „Pana Tadeusza” autorstwa Wojciecha Kilara. Następnie chórzyści zaśpiewali „Gaude Mater Polonia”. Podczas wręczenia kwiatów prowadzącemu ceremonii zaśpiewaliśmy „Can’t help folling in love”, a następnie daliśmy mały koncert, podczas którego rozbrzmiewały utwory takie jak: „Serce Roście”, „Siyahamba”, „Give me that old time religion”, „Sen o Warszawie” oraz „Nad Prosną”. Na zakończenie tradycyjnie wykonaliśmy „Gaudeamus Igitur”. Kiedy senat opuszczał aulę znowu słychać było Poloneza z „Pana Tadeusza”.

Brak

29. 13 IV 2008
Msza święta w lesie winiarskim

13 czerwca bieżącego roku, w lasach winiarskich odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar II wojny światowej oraz ofiar zbrodni katyńskiej, którą swoim śpiewem przyozdabiał nasz chór. Rozpoczęliśmy od „Gaude Mater Polonia”. Wykonaliśmy też takie pieśni jak: „Ave Verum”, „Magnificat”, „Panis Angelicus” oraz na zakończenie „Pod Twoją obronę”. Swoim śpiewem zachwyciliśmy wiernych.

Jest

30. 24 IV 2008
Zakończenie roku klas III

W czwartek 24 kwietnia 2008 roku pożegnaliśmy kolegów, którzy przez trzy lata śpiewali w naszym chórze. W kościele o. Franciszkanów w Kaliszu odbyła się msza w intencji abiturientów, w której uczestniczył też Chór „Kopernik”. Całym sercem modliliśmy się za tegorocznych maturzystów, zarówno o dobre wyniki na egzaminie dojrzałości, jak i o dostanie się na wymarzone studia. Podczas eucharystii znajdowaliśmy się w prezbiterium. Wykonaliśmy wiele standardowych utworów, w których parte solowe należały do opuszczającej chór, wieloletniej solistki Joanny Piaseckiej. Było to jej generalne przygotowanie przed zbliżającym się koncertem dyplomowym. Trzymamy kciuki i za nią i za wszystkich z naszej chóralnej rodziny.

Jest

31. 17 V 2008
Dyplom Asi

Dnia 17 maja 2008 roku w Szkole Muzycznej odbył się koncert dyplomowy członkini naszego chóru Joanny Piaseckiej. W naszym chórze pełniła ona często rolę solistki. Joasia cudownie wykonała kilka znanych utworów. Jej wysoki, dźwięczny głos unosił się aż po sam sufit. Przybyłym na ten recital ludziom, a także nam chórzystom niezwykle przyjemnie było słuchać tak wspaniałego wykonania.

Brak

32. 23 V 2008
Ślub na Majkowie

Dnia 23 maja 2008 roku, nietypowo bo w piątek, odbyła się uroczystość zaślubin pary naszych chórzystów z jednego z pierwszych składów: Ireny Stoickiej (alta) z Krzysztofem Włodarskim (tenorem), w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Majkowie. Chór w czasie mszy wykonał „Pod Twą Obronę” na ofiarowanie oraz „Ave Verum Corpus” na komunię. Na zakończenie jako prezent muzyczny zaśpiewaliśmy utwór „Can’t help folling in love”, a już przed kościołem złożyliśmy młodej parze życzenia, przyozdabiając je muzycznie „Toastem”. Nowożeńcy byli bardzo szczęśliwi i wdzięczni pani dyrygent, za obecność w tym ważnym dla nich dniu.

Jest

33. 31 V 2008
II Śpiewająca Polska

Po raz pierwszy odkąd nasz chór przystąpił do programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”, wzięliśmy udział w przeglądzie, który odbył się 31 maja 2008 roku w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Przybyliśmy na miejsce w godzinach, w którym odbywała się część przesłuchania, dla kategorii chórów szkół ponadgimnazjalnych. Byliśmy trzeci od końca. Wykonaliśmy dwa utwory: „Serce roście” oraz „Powiadają żem jest ładna”. Zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami. Na koniec razem ze wszystkimi obecnymi chórami wykonaliśmy utwór do wspólnego wykonania. W przeglądzie zdobyliśmy Złoty klucz z wyróżnieniem!

Jest

34. 12 VI 2008
Wymiana z Francją

W połowie czerwca gościliśmy naszej szkole delegację z Francji. Jak to zwykle bywa ich pierwszym punktem pobytu w Polsce, był program artystyczny przygotowany przez uczniów naszego liceum. Chór również uczestniczył w tym wydarzeniu. Specjalnie dla naszych gości wykonaliśmy francuską pieśń dawną „Tourdion”, ale również „I’m gonna ride” oraz „Serce roście”. Spodobaliśmy się im, słuchali naszego występu niezwykle uważnie. Następnie zeszliśmy ze sceny by zrobić miejsce kolejnym artystom. Miejmy nadzieję, że pobyt Francuzów w naszym kraju będzie dla nich miłym i niezapomnianym doświadczeniem, które nie raz wspomną z uśmiechem na twarzy.

Brak

35. 15 VI 2008
IV Raszkowskie Spotkania Muzyczne

Dnia 15 czerwca 2008 roku wzięliśmy udział w IV Raszkowskich Spotkaniach Muzycznych „Czas na jazz”, do których zaprosiło nas Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Raszkowie. Razem z nami wystąpił „Jarosław Bothur Quartet” z Warszawy. Podczas festiwalu zostały wręczone nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Raszków w dziedzinie kultury i sportu. Nasz repertuar z wyjątkiem utworu „Serce roście” obejmował pozycje gospelowe. Bez wątpienia przypadliśmy do gustu publiczności, która nagrodziła nas gromkimi brawami.

Jest

36. 20 VI 2008
Zakończenie roku szkolnego 2007/2008

I tak oto kolejny pracowity, ale jakże owocny rok szkolny dobiegł końca. Dawno już, chór nie zdobył tylu laurów w wielu prestiżowych konkursach. Czas odpocząć i nabrać sił na kolejny sezon artystyczny. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2007/2008 miało miejsce w szkolnej auli, gdzie reprezentanci klas otrzymywali upragnione koperniki i świadectwa z paskiem. Chórzyści jak co roku uświetniali to wydarzenie śpiewając „Hymn szkoły”, „Gaude Mater Polonia” oraz na zakończenie „I’m gonna ride”. Oby wszyscy przeżyli niezapomniane wakacje i wypoczęci wrócili w mury szkoły. Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach Chór „Kopernik” znów pokaże na co go stać i wzniesie się na sam szczyt!

Brak