Wczytuję...

Chór Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

Kronika 2015/2016

ROK SZKOLNY 2015/2016

SKŁAD CHÓRU

Lp. Wydarzenie Galeria
01. 21 – 26 VIII 2015
Warsztaty w Mikstacie

 

Tegoroczny wyjazd do Mikstatu przypadał na dni 21–26 sierpnia i upłynął pod hasłem „Sanatorium Kopernik”, co wbrew pozorom wcale nie oznacza, że było nudno. No, może troszeczkę… 😉 Ale absolutnie nie zmienia to faktu, że jak zawsze warsztaty stanowiły źródło pozytywnej energii i czas integracji całego chóru – jego obecnych członków, absolwentów i tych, którzy dopiero od września rozpoczną naukę w Koperniku.

Chociaż próby bywają męczące, nikomu nie brakuje sił na wieczorną zabawę, tańce czy gry planszowe. Nie obyło się oczywiście bez sztandarowej „Belgijki”, „Chocolate” i innych chóralnych układów, znalazło się też parę chwil na siatkówkę czy frisbee. Jak co roku uświetniliśmy swoją obecnością mszę w parafii pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Po eucharystii daliśmy krótki koncert dla obecnych w kościele parafian i mieszkańców miasta, który został bardzo ciepło przyjęty. Po raz pierwszy chyba w naszej długoletniej karierze dostaliśmy oklaski w trakcie wykonywania utworu! I to bardzo trudnego, bo było nim „Cantate Domino”. Akustyka kościoła niewątpliwie nam sprzyjała i koncert z całą pewnością zaliczyć należy do udanych.

A przez kolejne dni… No cóż, nie pozostało nam nic innego, jak tylko zacząć intensywne przygotowania do wyjazdu do Włoch. Ciężko pracowaliśmy, ale rzecz jasna był też i zasłużony odpoczynek. W ostatni dzień niezawodne panie kucharki pożegnały nas bigosem, za którym tak przepada cały chór, więc tradycji stało się zadość – nikt z Mikstatu głodny nie wyjechał 🙂

Jedno jest pewne – warsztaty jak zawsze były cudownym zwieńczeniem wakacji i już nie możemy się doczekać kolejnych.

Jest/Jest

02. 29 VIII 2015
Ślub chórzystów w Katedrze Kaliskiej

 

Rok szkolny jeszcze się nie zaczął, a my już zostaliśmy poproszeni o pokazanie naszych wyćwiczonych po Mikstacie głosów, uświetniając uroczystość zaślubin naszych absolwentów. Dnia 29 sierpnia 2015 roku w Katedrze kaliskiej Magda Bera (alt) i Łukasz Pieczyński (tenor), powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Nasz udział w wydarzeniu wyglądał następująco: Karolina Gąsior i Jakub Jamnicki czytali czytania, a Oliwia Nowicka zaśpiewała psalm. Następnie wykonaliśmy nasz standardowy mszalny repertuar, by na koniec uraczyć młodych prezentem muzycznym. Przed kościołem przy dźwiękach „Toastu”, Pani dyrygent złożyła życzenia nowożeńcom, których wzruszenie i wdzięczność widać było gołym okiem. Mamy nadzieję, że dobrze się spisaliśmy, a nasz występ zostanie zapamiętany przez widownię obecną w świątyni.

Jest

03. 1 IX 2015
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

 

Kolejny już rok i kolejne uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się na dziedzińcu naszego liceum 1 września 2015 roku. Jak zawsze o godzinie 9:00 wszyscy w odświętnych strojach zajęli przydzielone im miejsca. Pani dyrektor Anna Narewska, sztandar, absolwenci i oczywiście nowi uczniowie wraz z nauczycielami. Nie mogło zabraknąć też chóru, który jak zwykle niezawodnie spełnił swoją rolę. Po przywitaniu wszystkich zebranych, przemówieniu pani dyrektor, ślubowaniu pierwszaków i zaśpiewaniu „Hymnu szkoły”, wykonaliśmy też „Modlitwę o pokój” upamiętniając żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej. Wszystko przebiegło bezproblemowo. Oby ten rok szkolny był dla wszystkich równie udany, co jego początek.

Jest

04. 5 IX 2015
Koncert z okazji „Narodowego czytania Lalki”

 

Dnia 5 września 2015 roku w kaliskim ratuszu, miała miejsce kolejna edycja corocznego czytania dzieła znanych polskich pisarzy i poetów. W tym roku padło na „Lalkę” Bolesława Prusa.

Gości wchodzących do ratusza witali główni bohaterowie „Lalki”, czyli Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski, w których wcielili się kaliscy bibliotekarze. Dla chętnych istniała także możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej i opatrzenia swojego wydania powieści okolicznościową pieczęcią. Coroczną imprezę swoim występem otworzył i uświetnił Chór „Kopernik” pod dyrekcją pani prof. Henryki Iglewskiej – Mocek. Tym razem w jego repertuarze znalazły się przede wszystkim utwory ludowe i patriotyczne: „Ojczyzna” Józefa Świdra, „Nie będzie mnie głowisia bolała” w opracowaniu J. K. Lasockiego, znana „Kukułeczka” i „Oj nasi jadą” Hieronima Rozdrażewskiego. Wykonaliśmy też niedawno opracowany przez chór utwór z opery „Nabucco” włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego pt. „Chór niewolników”, do którego akompaniował Marcin Śmieja. Zgromadzeni słuchacze mieli też okazję, by bawić się przy rozrywkowym utworze „The Entertainer” autorstwa Bernarda Stielera, w rytmie ragtime. Na zakończenie występu zaśpiewaliśmy piękną piosenkę o Kaliszu – „Nad Prosną” Józefa Samalczaka.

W tym roku chętnych do czytania zgłosiło się bardzo dużo. Jako pierwszy czytanie powieści Bolesława Prusa rozpoczął prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. Do lektury zasiedli także wiceprezydenci miasta: Karolina Pawliczak, Piotr Kościelny i Artur Kijewski. Dzieło czytali także m. in. szef regionalnej „Solidarności” Jan Mosiński, dyrektor kaliskiego teatru Magda Grudzińska czy prof. Piotr Łuszczykiewicz z córką Antoniną. Wieczorem kaliszanie mogli także obejrzeć ekranizację „Lalki”, na którą zaprosiło kaliskie kino Helios.

Jest

05. 5 IX 2015
Msza Św. za zmarłą mamę Pani profesor Henryki Iglewskiej-Mocek

 

Dnia 5 września 2015 roku została odprawiona msza święta zamówiona przez Chór „Kopernik” w intencji zmarłej Mamy pani dyrygent Henryki Iglewskiej – Mocek.

Około godz. 17.00 my chórzyści, spotkaliśmy się na rozśpiewanie. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18.00 w Bazylice pw. św. Józefa w Kaliszu. Podczas mszy świętej zaśpiewaliśmy m. in. „Modlitwę o pokój”, „Gaude Mater”, „Pod Twą Obronę” czy „Ave Maria, której partię solową wykonała Emilia Durman. W czasie Komunii Świętej, zaśpiewaliśmy natomiast „Panis Angelicus”. Naszymi akompaniatorami byli: bracia Maciej i Marcin Śmieja, a rolę dyrygenta przejął Krzysztof Wojtyła. Po zakończeniu mszy świętej, pani profesor podziękowała wszystkim chórzystom za pamięć i muzyczną oprawę.

Mamy nadzieję, że naszym skromnym gestem udało się nam wesprzeć panią dyrygent i jej syna w tak trudnym dla nich czasie.

Brak

06. 6 IX 2015
Msza Św. w intencji 18-stych urodzin Krzysztofa Wojtyły

 

Dnia 6 września 2015 roku Chór „Kopernik” pod kierownictwem pani prof. Henryki Iglewskiej – Mocek zebrał się w Bazylice św. Józefa w Kaliszu, by zaśpiewać na mszy świętej, z okazji osiemnastych urodzin kolegi z naszego chóru – Krzysztofa Wojtyły, którą zamówili jego rodzice. Nie mogło nas tam jednak zabraknąć.

Eucharystię rozpoczęliśmy utworem „Canticorum jubilo”. Psalm został wykonany przez samego jubilata, a drugie czytanie powierzono Ani Mąkowskiej. Zaśpiewaliśmy także „Ave Maria 88” z partią solową Emilii Durman. Na mszy św. nie zabrakło też partii solowej „Panis Angelicus”, którą wykonała absolwentka III liceum, Oliwia Nowicka. W intencji Krzysia modliliśmy się także śpiewając pieśń „Pod Twą obronę”. Ksiądz prowadzący nabożeństwo dołączył się do nas i również złożył osobiste życzenia Krzysztofowi. Po zakończeniu w salce prób, zaśpiewaliśmy dla Krzysia kilka utworów na toast oraz serdecznie go wyściskaliśmy.

Nasz kolega był bardzo wzruszony, zwłaszcza, że nasza oprawa mszy świętej była dla niego niespodzianką. Pozostali cieszyli się natomiast, że sprawili taką radość jubilatowi w tym szczególnym dla niego dniu.

Jest

07. 19 IX 2015
Ślub Wicedyrektora Grzegorza Wieczorka

 

W sobotę 19 września 2015 roku specjalny autokar spod szkoły zabrał nas do Gostyczyny, gdzie w małym kościółku pod wezwaniem Św. Mikołaja Biskupa odbył się ślub naszego wicedyrektora Grzegorza Wieczorka. Nic więc dziwnego, że poprosił Chór „Kopernik” o oprawę muzyczną tej uroczystości, wszak wśród chórzystów znajduje się wielu uczniów tego sympatycznego ornitologa.

Po dojechaniu na miejsce okazało się, że nasza rozśpiewa musi odbyć się w warunkach polowych, bo nie ma żadnej salki, którą moglibyśmy wykorzystać. Nie stanowiło to dla nas jednak problemu – na świeżym powietrzu również można przygotować struny głosowe do pracy. Wkrótce gotowi i zasileni przez absolwentów udaliśmy się do świątyni, gdzie zajęliśmy miejsce w bocznej wnęce i gdzie powitał nas proboszcz. Długo musieliśmy czekać na młodą parę, jednak wkrótce wkroczyli oni do kościoła.

W trakcie zaślubin wykonaliśmy nasz typowy ślubny repertuar. Partię solową w „Ave Maria 88” zaśpiewała Emilia Durman, a w „Panis Angelicus” Oliwia Nowicka. Oliwia zaśpiewała też psalm ślubny, a czytanie przeczytał Jakub Jamnicki. Pan Wieczorek wraz z małżonką byli bardzo wzruszeni. Po uroczystości i długiej przerwie na podpisywanie dokumentów, wykonaliśmy dla pary młodej prezent muzyczny, a już przed świątynią „Toast” połączony ze złożeniem życzeń. Nasi akompaniatorzy Marcin i Maciej Śmieja stwierdzili, że to jeszcze za mało i spontanicznie zagrali „O let us sing”, a chórzyści podłapali pomysł i zaśpiewali w rytm muzyki.

Wszystko poszło gładko i szybko wróciliśmy do Kalisza. Mamy nadzieję, że ten dzień długo zostanie w pamięci naszego nauczyciela. Teraz nie pozostało nam nic innego, jak wypocząć przed naszym wyjazdem do Włoch.

Jest

08. 21 – 29 IX 2015
Tournee po Włoszech

 

„Zobaczyć Neapol i umrzeć” – powiadają. Cóż, Chór „Kopernik” zobaczył nie tylko Neapol, ale też Rzym i Wenecję, a wciąż jeszcze żyje i ma się całkiem nieźle. Tournée po malowniczych Włoszech upłynęło nam zdecydowanie za szybko. Wycieczki, koncerty, dyskoteki, a wszystko to w ciepłej, serdecznej atmosferze, którą stworzyli nasi zagraniczni przyjaciele. Trzeba przyznać, że czuliśmy się u nich jak u siebie – przywitali nas wraz z całymi rodzinami, domowymi obiadami i życzliwym uśmiechem na twarzy. Z pewnością była to dla nas niesamowita przygoda, od samego początku, kiedy autokar zaparkował przed Liceo Scientifico e Linguistico di Ceccano i poznaliśmy tych, u których mieliśmy zamieszkać.

Pierwsze dni przyniosły wiele nowych znajomości. Powoli zaaklimatyzowaliśmy się u naszych włoskich przyjaciół i pełni energii mogliśmy udać się na podbój tego pięknego kraju – w tym muzycznym, jak i turystycznym znaczeniu. Oczywiście pierwsze w kolejce było miejsce, w którym mieszkaliśmy, czyli Ceccano. Nasz przewodnik, ksiądz Piotr, Polak, który od lat już mieszka we Włoszech, pokazał nam najbardziej urokliwe i znaczące miejsca w tym włoskim miasteczku, jak choćby ruiny zamku, usytuowanego na niewielkim wzgórzu, skąd rozciągał się piękny widok na okolicę. Kolejnym punktem na naszej trasie był Rzym, stolica Włoch, miasto z niezwykle ciekawą historią i topografią. Jak można się łatwo domyślić, zwiedziliśmy wszystkie najważniejsze miejsca, na czele z Bazyliką św. Piotra, do której kolejka ciągnęła się dookoła całego watykańskiego placu. Dzielnie jednak wytrwaliśmy w rażącym słońcu i doczekaliśmy zwiedzania tej najważniejszej katolickiej świątyni. Rzym pożegnał nas deszczem (nawet niebo płakało, że już wyjeżdżamy), ale na szczęście dopiero pod sam koniec naszej wycieczki, więc zwiedzanie stolicy Włoch z pewnością zaliczyć można do bardzo udanych.

Oprócz urokliwego Wiecznego Miasta mieliśmy okazję zobaczyć także dwa inne piękne miejsca – Neapol oraz Wenecję. W Neapolu, który po Rzymie był pierwszy na liście, Chór „Kopernik” zrobił niespodziankę pewnej młodej parze, która właśnie brała ślub w jednym z tutejszych kościołów. Kiedy nowożeńcy wychodzili ze świątyni Santa Chiara, zaśpiewaliśmy im jeden z naszych popisowych ślubnych utworów – „Can’t help falling in love”. Młoda para niewątpliwie była zaskoczona, ale i zadowolona z tak pięknej niespodzianki. Jakby tego było mało, niedługo później okazało się, że panna młoda jest córką cenionego włoskiego polityka, który zaciekawiony spontanicznością i energią polskiego chóru, zjawił się na jednym z naszych koncertów, by osobiście wysłuchać przygotowanego przez nas repertuaru, czym z kolei nam sprawił miłą niespodziankę.

Wenecja, choć obyła się bez takich rewelacji, także zachwyciła naszych chórzystów. Zrobiła na nas niesamowite wrażenie, choćby ze względu na fakt, że nie ma tam żadnych ulic. Nie sposób spotkać gdziekolwiek samochód, wszędzie natomiast trzeba uważać, żeby nie wpaść do wody… Mijane raz po raz gondole, wąskie uliczki, piękny wodny krajobraz – wszystko to tworzy jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną atmosferę tego miejsca, które było ostatnim punktem naszego włoskiego tournée.

Bardzo ważnym dla nas miejscem, związanym z niezwykłymi emocjami, była wizyta na Monte Casino. Nadszedł wreszcie moment na chwilę refleksji, na zatrzymanie się pośród codziennego zamieszania, na pochylenie głowy przed odwagą, męstwem i walecznością ludzi, którzy stracili wszystko to, co mieli najcenniejszego – rodziny, szczęście, nadzieję, a w końcu życie. Nie sposób jest opisać uczuć, które towarzyszyły nam podczas śpiewania poloneza katyńskiego „Tacy sami jak my” i znanej chyba każdemu pieśni „Czerwone maki na Monte Casino”. Nie sposób jest oddać słowami ogromu tragedii, która się tam rozegrała i która wstrząsnęła naszymi młodymi sercami tak bardzo, choć przecież nawet nie znaliśmy tych ludzi. Takich chwil się nie zapomina. Zostają głęboko w sercu każdego z nas. Zderzenie się z bolesnymi epizodami historii naszego narodu nigdy nie pozostaje bez echa i dla całego chóru to doświadczenie będzie jednym z najbardziej wartościowych w naszym życiu.

Osobna historia należy się koncertom Chóru „Kopernik”, które we Włoszech daliśmy aż trzy – w Vallecorsie, w Amaseno oraz w Ceccano. Każdy z nich zakończył się gromkimi brawami i gratulacjami dla naszej Pani Dyrygent. Do tego warto wspomnieć również o kilku spontanicznych koncertach, które udało nam się zorganizować podczas zwiedzania kościołów w Rzymie i w Neapolu – inni turyści, jak i mieszkańcy Włoch odwiedzający akurat świątynie, z uwagą przysłuchiwali się śpiewanym przez nas utworom. Trzeba nieskromnie przyznać, że repertuar przygotowany przez nas na ten wyjazd był naprawdę bogaty – począwszy od sztandarowych utworów, takich jak „Cantate Domino”, „Con el vito”, „Kukułeczka” czy „Panis Angelicus”, poprzez nowe pozycje, jak chociażby „Veni sul mar” – pieśń neapolitańską czy włoska „Tiritomba”, a skończywszy na wielkim finale, czyli Chórze Niewolników z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego, słynnym „Va Pensiero”, wykonanym wraz z naszymi włoskimi przyjaciółmi – orkiestrą i chórem z Liceo Scientifico e Linguistico di Ceccano. Ostatni, wspólnie wykonywany utwór, za każdym razem zrobił niesamowite wrażenie na publiczności. Nie trzeba chyba dodawać, że dostaliśmy owacje na stojąco, prawda? 🙂 Włosi zrobili nam też cudowny prezent – orkiestra pod dyrekcją Massilimiliano Malizia zagrała polski hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”, abyśmy na zwieńczenie każdego koncertu mogli zaprezentować go słuchaczom i aby wszyscy zapamiętali na długo wizytę Polaków we Włoszech.

Niemal po każdym koncercie zostaliśmy ugoszczeni ciepłym jedzeniem, napojami i… dobrą zabawą. Nie obyło się bez śpiewów, tańców i oczywiście naszych kultowych już numerów – „Belgijki” oraz „Chocolate”. W rewanżu Włosi także nauczyli nas swoich układów i tym sposobem zabawa za każdym razem trwała do późnych godzin wieczornych.

Szczególne podziękowanie za zorganizowanie wyjazdu kierujemy na ręce – Pani Dyrygent Henryki Iglewskiej -.Mocek . Pani Dyrektor Annie Narewskiej oraz prof. Violi Wacowskiej dziękujemy za wspólnie spędzony czas, ogromne wsparcie i opiekę nad całym przedsięwzięciem. Gorące podziękowania za pomoc w organizacji wyjazdu składamy Radzie Rodziców oraz Władzom Miasta Kalisza.

Jedno nie ulega wątpliwości – to był niezapomniany wyjazd dla całego Chóru „Kopernik”. Znajomości, wrażenia, doświadczenia i wzruszenia, jakie wynieśliśmy z tej podróży pozostaną w naszych sercach na długo. Mimo tak wielu różnic, potrafiliśmy odnaleźć jedność – taką zwykłą, międzyludzką, ale też taką muzyczną. Bo przecież muzyka łączy ludzi. Łączy pokolenia i narodowości. I bez względu na to, jak daleko będziemy od siebie, muzyka już zawsze obudzi w nas wspaniałe wspomnienia z tej niezwykłej przygody, jaką przeżyliśmy we Włoszech razem z naszymi przyjaciółmi z Ceccano.

Jest/Jest

09. 12 X 2015
Rozpoczęcie wymiany międzynarodowej

 

Jak co roku do naszego liceum przybyli uczniowie z Holandii i Słowacji, którzy uczestniczyli w wymianie międzynarodowej. Ich pierwszy dzień w Polsce i zetknięcie z naszą szkołą, tradycyjnie zaczyna się od programu artystycznego, który prezentujemy gościom w auli. Oczywiście Chór „Kopernik” również uczestniczył w tym wydarzeniu, serwując przybyszom garść polskich ludowych pieśni, a także utwory zagraniczne, w tym włoskie, które dobrze zapadły nam w pamięć. Nie da się ukryć, że będąc świeżo po wymianie z chórem z Ceccano, dobrze wiedzieliśmy co czują ci młodzi ludzie i jak wielka jest to dla nich przygoda. Mamy nadzieję, że będą bawić się w Polsce równie dobrze jak my bawiliśmy się we Włoszech i że zostaną im z tego pobytu miłe wspomnienia.

Brak

10. 13 X 20015
Rozdanie Nagród Prezydenta Miasta Kalisza

 

We wtorek 13 października 2015 roku w kalskim ratuszu odbyło się rozdanie Nagród Prezydenta Miasta Kalisza. Spotkanie otworzył Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Nagrody otrzymało 22 dyrektorów i 30 nauczycieli z kaliskich szkół. Wręczono je przy okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zostaliśmy poproszeni o oprawę muzyczną tego wydarzenia. Nasz chór wykonał kilka utworów. Występ zaczęliśmy od zaśpiewania „Gaude Mater Polonia”. Następnie wykonaliśmy: „Kukułeczkę” (polsko-włoska), „Twe okienko jest moim księżycem”, „Va Pensiero” po włosku, „Ragtime” oraz „Tiritombę”. Nasz występ bardzo się spodobał – został nagrodzony gromkimi brawami.

Brak

11. 14 X 2015
Dzień Edukacji Narodowej

 

Dziś wielkie święto wszystkich naszych wspaniałych nauczycieli. Z tej okazji w środę 14 października 2015 roku, odbyła się w auli III LO uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Chór „Kopernik”, tak jak rok temu był odpowiedzialny za oprawę artystyczną. Przed całym gronem pedagogicznym wykonaliśmy wiele utworów. Wraz ze starszymi chórzystami, zaprezentowali się też pierwszoklasiści, którzy ciężko pracowali by opanować pierwsze piosenki i dobrze wypaść. Tego dnia Pani dyrektor, wręczyła wielu nauczycielom nagrody. Dzień zakończył występ szkolnego zespołu.

Jest

12. 13 XI 2015
(Zimowy) Regionalny Przegląd Chórów Szkolnych „Akademii Chóralnej”

 

W piątek 13 listopada 2015 roku Chór „Kopernik”, pod kierownictwem pani prof. Henryki Iglewskiej – Mocek, uczestniczył w Regionalnym Przeglądzie Chórów Szkolnych w Ostrowie Wlkp. Przegląd odbywał się w ramach Ogólnopolskiego Programu Narodowego Forum Muzyki „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2015”.

Po szóstej lekcji chórzyści zgromadzili się w auli naszego liceum, by się rozśpiewać. Około godz. 14:30, wyruszyliśmy autokarem w kierunku Ostrowa Wlkp. Po ok. godzinie dotarliśmy na miejsce. Przebraliśmy się w nasze stroje chóralne i weszliśmy na salę, na której odbywały się przesłuchania. Chór „Kopernik” zaprezentował ludowy utwór „Nie będzie mnie głowisia bolała” w opracowaniu Józefa Karola Lasockiego. Na przegląd chórów przygotowaliśmy też „Chór niewolników” – pieśń z opery „Nabucco” włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego. Po wystąpieniu otrzymaliśmy słodki poczęstunek, a następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Ok. 17:00 byliśmy w Kaliszu.

Dzień ten był niewątpliwie pracowity, ale również bardzo udany. Warto dodać, że Chór „Kopernik” już od dawna bierze udział w Regionalnym Przeglądzie Chórów w Ostrowie Wlkp. i cieszy się tam bardzo dobrą opinią.

Jest

13. 21 XII 2015
Wigilijny koncert kolęd w auli III LO

 

Dnia 21 grudnia 2015 roku odbył się koncert kolęd z okazji świąt Bożego Narodzenia. W auli naszego liceum zebrali się: emerytowani nauczyciele, grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły. Podczas szkolnej wigilii zaśpiewał Chór „Kopernik” pod kierownictwem profesor Henryki Iglewskiej – Mocek. Wystąpił także szkolny teatr „Niby nic”, którego opiekunem jest profesor Kamilla Kiermasz.

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16:00, krótkim wystąpieniem przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Macieja Fornalczyka oraz wiceprzewodniczącego Gustawa Kaźmierczaka, którzy złożyli wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne. Wigilię uświetniła również przemowa pani dyrektor Anny Narewskiej oraz księdza Damiana Wojtowskiego. Podczas koncertu zabrzmiało wiele tradycyjnych kolęd takich jak „Tryumfy króla niebieskiego”, „Przybieżeli do Betlejem”, czy „Wśród nocnej ciszy”, ale także pastorałek i piosenek o charakterze świątecznym, np.: „Wigilia” oraz „Świąteczny nastrój”. Usłyszeć można było duty: Emilia Durman i Ania Mąkowska zaprezentowały kołysankę „Śpij Jezusie”, Kasia Szymańska z Michałem Chojnackim zaśpiewali utwór „Pada śnieg” przy akompaniamencie Mikołaja Klamki. Nie zabrakło też lubianej pastorałki „Gore Gwiazda” w wykonaniu Klaudii Łuczak, Ani Mąkowskiej, Kasi Szymańskiej, Emilii Durman oraz chóru. Podczas spotkania w świąteczny nastrój wprowadzili zgromadzonych również aktorzy z teatru szkolnego. Koncert wigilijny to także dobry moment do wspólnego kolędowania – wraz z gronem pedagogicznym, chór zaśpiewał „Lulajże Jezuniu” przy akompaniamencie Mikołaja Klamki. Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego można było połamać się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem życzenia.

Koncert świąteczny, to piękna tradycja naszej szkoły, która jest nie tylko okazja do wspólnego śpiewania kolęd, ale również spędzania czasu w niezwykłej rodzinnej atmosferze oraz do refleksji nad przyjściem na świat Zbawiciela.

Brak

14. 6 I 2016
Koncert kolęd w Rajsku

 

W pierwszą niedzielę Nowego Roku z inicjatywy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej odbył się już IX Festiwal Polskich Kolęd i Pastorałek w kościele parafialnym w Rajsku. Ponad 50 uczestników tegorocznego festiwalu zaskoczyło swoją liczbą nawet organizatorów. Zespoły szkół na terenie parafii z Marchwacza, Radliczyc i Rajska zaprezentowały swoich uczniów i przygotowane przez nich kolędy i pastorałki. Szczególne słowa podziękowania należą się opiekunom artystycznym: paniom Annie Matuszczak, Agnieszce Pogorzelec, Agacie Wegner i panu Rafałowi Paczkowskiemu. Zgromadzeni licznie w kościele słuchacze mogli oklaskiwać zarówno najmłodszych wykonawców z klas przedszkolnych, jak też młodzież z ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów. Bardzo licznie reprezentowana była w tym roku szkoła z Radliczyc z dwoma zespołami śpiewającymi kolędy, ale widzom podobały się również występy zespołu z koła muzycznego klas I – III szkoły w Rajsku. Wszyscy mogli też usłyszeć indywidualne występy Nadii Barczewskkiej, Olgi Grzelaczyk, Natalii Drewniak i Marceliny Olejnik ze szkoły w Marchwaczu i Ani Dziedzic ze szkoły w Rajsku. Szczególnie trzy ostatnie osoby wykazały się już talentem podejmując się wykonania trudnych utworów. Duże wrażenie na widzach zrobiły popisy muzyczne dwóch młodych instrumentalistów Adama Wójtowicza i Mateusza Hermana, którzy zaprezentowali trzy kolędy grając zamiennie na saksofonie, klarnecie i instrumentach klawiszowych. Głównym gościem Festiwalu była w tym roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rajsku prowadzona przez Wojciecha Woźnego i pod kapelmistrzowską ręką Adriana Wałowskiego. Orkiestra w 30-osobowym składzie zaprezentowała wiele pięknych aranżacji kolęd i znanych światowych utworów świątecznych.

Wokalistką orkiestry przy instrumentalnej prezentacji niektórych kolęd była p. Dominika Pawlak-Białek. Wszyscy wykonawcy otrzymali słodkie nagrody, a z rąk ks. proboszcza Piotra Bałoniaka dyplomy uczestnictwa. Festiwal zakończyło wspólne odśpiewanie kolędy ”Do szopy hej pasterze…”.

Kolejnym wydarzeniem muzycznym w Rajsku, które miało miejsce kilka dni później, był występ Chóru ”Kopernik” z III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Na zaproszenie księdza proboszcza chór zawitał do Rajska 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Młodzież pod kierunkiem Pani profesor Henryki Iglewskiej – Mocek śpiewała podczas sumy, a następnie zaprezentowała koncert kolęd i pastorałek w znakomitym opracowaniu muzycznym. Chór już od wielu lat rozsławia swoją szkołę i miasto Kalisz, dlatego bardzo licznie zebrani słuchacze mieli niewątpliwie ucztę duchową, słuchając wykonania kolejnych utworów. Pani profesor tak znakomicie dyrygowała chórem, że umiała w pewnym momencie zachęcić wszystkich do wspólnego śpiewania wykonywanych kolęd. Szczególnie pięknie w takim właśnie wykonaniu wybrzmiała kolęda ”Lulajże Jezuniu”. Zapewne dumą wielu zebranych napełniła informacja, że w chórze śpiewają nasi młodzi parafianie. Swoje pierwsze szlify zdobywali m.in. prezentując kolędy we wcześniejszych edycjach Festiwalu Polskich Kolęd i Pastorałek. Na koniec swojego występu chór otrzymał gorące i długie brawa, nie obeszło się oczywiście bez bisu, a ksiądz proboszcz podziękował wszystkim gościom za poświęcony czas, przyjazd do Rajska i możliwość spędzenia tak pięknych chwil na wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek, które są źródłem naszej tradycji narodowej.

Zdjęcia i tekst: Robert Lis

www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/koledowanie-w-kosciele-parafialnym-w-raj

Jest

15. 14 I 2016
Koncert Świąteczno-Noworoczny dla rodziców

 

Czwartek 14 stycznia 2016 roku był w naszym liceum nie tylko dniem wywiadówek, ale także okazją do wysłuchania koncertu świąteczno – noworocznego w wykonaniu Chóru „Kopernik” pod kierownictwem pani profesor Henryki Iglewskiej – Mocek. Koncert został przygotowany dla rodziców uczniów klas trzecich, ale zaproszeni zostali również rodzice młodszych chórzystów.

Spotkanie rozpoczął chór bardzo nastrojowo, kolędą „Wśród nocnej ciszy”. Następnie głos zabrała pani dyrektor Anna Narewska, która w ciepłych słowach przywitała rodziców i zaprosiła do wysłuchania kolejnych kolęd i pastorałek. Repertuar był niezwykle bogaty; wykonaliśmy takie utwory jak: „Bracia, patrzcie jeno”, „Triumfy króla niebieskiego”, „Gore gwiazdka”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Świąteczny nastrój”. Spotkanie uświetnił kwartet chórzystów; Krzysztof Wojtyła, Ania Mąkowska, Kasia Szymańska i Michał Chojnacki zaśpiewali „Nad Betlejem w ciemną noc”. Kasia Szymańska i Michał Chojnacki doskonale zaprezentowali się również w piosence „Pada śnieg” przy towarzyszącym akompaniamencie Mikołaja Klamki. Na koncercie nie mogło zabraknąć kolędy „Lulajże Jezuniu”, którą chór tradycyjnie zaśpiewał wraz ze zgromadzoną publicznością. Do tego utworu akompaniował także Mikołaj Klamka. Koncert zakończyliśmy włoskim akcentem, wykonując pieśń z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego pt. „Chór niewolników”.

Myślę, że koncert ten był doskonałą okazją, by jeszcze raz poczuć atmosferę Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jednocześnie rodzice tegorocznych maturzystów mogli po raz ostatni spotkać się i wysłuchać występu chóru w murach III Liceum im. Mikołaja Kopernika.

Brak

16. 11 II 2016
Msza Święta za duszę Konrada Mosiołka

 

Już nie raz w swojej historii, Chór „Kopernik” śpiewał podczas Mszy Św. Zazwyczaj było to dla nas bardzo radosne doświadczenie. W środę 11 lutego 2016 roku, powód naszej obecności w kościele na Rogatce nie był zbyt wesoły. Otóż uczestniczyliśmy w nabożeństwie za duszę zmarłego Konrada Mosiołka – ojca naszej chórzystki. W jego trakcie wykonaliśmy typowy mszalny repertuar. Psalm i partię solową w zaśpiewanym na komunię „Panis Angelicus” wykonała absolwentka Oliwia Nowicka. Pozostałe utwory takie jak: „Ave Maria 88” i „Cantate Domino Inlea Titia” zaśpiewał cały chór w licznym składzie Byliśmy zadowoleni, że mogliśmy zrobić coś dla członka naszej chóralnej rodziny i że występ był udany.

Brak

17. 19 II 2016
Święto patrona szkoły

 

Dnia 19 lutego 1543 roku w Toruniu urodził się wybitny polski astronom – Mikołaj Kopernik. W roku 1945 został on patronem III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Nieprzypadkowo, więc właśnie ten dzień poświęcony jest w naszej szkole obchodom ku czci Mikołaja Kopernika.

W bieżącym roku uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 okolicznościowym apelem. Po wprowadzeniu sztandaru i zaśpiewaniu hymnu szkoły i „Gaude Mater Polonia”, głos zabrała pani dyrektor, która w swoim przemówieniu m. in. krótko przybliżyła historię naszego liceum. Po tym nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikami Mikołaja Kopernika i Anny Jagiellonki, podczas którego pod kierownictwem pani prof. Henryki Iglewskiej – Mocek zaśpiewaliśmy „Canticorum jubilo”. W czasie apelu wręczono także nagrody zwycięzcom szkolnych konkursów. Na zakończenie wykonaliśmy jeszcze piosenkę o Kaliszu pt. „Nad Prosną”. Następnie zgromadzeni zostali zaproszeni na dalsze występy związane z obchodami święta naszej szkoły.

Dzień Patrona Szkoły jest niewątpliwie jednym z najważniejszych dla niej wydarzeń. Również w tym roku, naszym występem staraliśmy się jak najlepiej uświetnić tę uroczystość.

Brak

18. 9 IV 2016
Drzwi otwarte

 

Dnia 9 kwietnia 2016 roku Kopernik, jak co roku, gościł młodzież gimnazjalną na Drzwiach Otwartych. W wydarzenie, odbywające się pod hasłem „Zarażamy pasją”, zaangażowane było grono pedagogiczne i większość uczniów naszego liceum. Gimnazjaliści mogli odwiedzać naszą szkołę od godziny 9.00. Również o tej porze swoje występy rozpoczął chór „Kopernik” pod batutą pani prof. Henryki Iglewskiej – Mocek.

Ok. godziny 9:00, ubrani w koszulki z logo Chóru „Kopernik”, po krótkim rozśpiewaniu rozpoczęliśmy występ. Tym razem w repertuarze naszego chóru znalazły się przede wszystkim utwory rozrywkowe. Zaśpiewaliśmy „Kukułeczkę”, „Nad Prosną” i „Nie będzie mnie głowisia bolała”. Zachęciliśmy też naszych gości, by bawili się razem z nami przy „Siyahambie”. Nie zapomnieliśmy również o kompozycjach włoskich: zaprezentowaliśmy grupie gimnazjalistów piosenkę ludową – „Tiritombę”, „Vieni sul mar” ( „Twe okienko jest moim księżycem”) oraz popisowy utwór – „Va Pensiero” Giuseppe Verdiego, do którego tradycyjnie akompaniował Marcin Śmieja. Ponadto zaśpiewaliśmy „Ping – Pong” Jana Krutula – utwór, który od kilku miesięcy przygotowujemy na Wiosenny Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski w Ostrowie Wlkp.

Nasz występ na „Drzwiach Otwartych” upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze. Cieszyliśmy się, że poza przedmiotami ścisłymi: matematyką, fizyką, chemią czy biologią, odwiedzająca nas młodzież z gimnazjów mogła poznać muzyczne walory naszego liceum.

Brak

19. 29 IV 2016
Zakończenie roku szkolnego maturzystów 2015/2016

 

Dnia 29 kwietnia 2016 roku – to wyjątkowa data dla tegorocznych maturzystów, ponieważ właśnie tego dnia oficjalnie skończyli trzyletni okres nauki w liceum i stali się jego absolwentami. W wydarzeniu wzięli udział abiturienci naszego liceum, grono pedagogiczne, a swoim występem uświetnił je jak zwykle chór „Kopernik” pod kierownictwem pani prof. Henryki Iglewskiej – Mocek.

Około godz. 8:30 rozpoczęło się rozśpiewanie, podczas którego chórzyści z klas trzecich otrzymali drobne upominki. Przy tej okazji złożyli oni również podziękowania i prezent pani dyrygent, a także zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia wraz z całym chórem. O godz. 9.50 udaliśmy się do Kościoła pw. Świętej Rodziny na Rogatce. Mszę w intencji absolwentów chór rozpoczął utworem „Canticorum jubilo”. Zaśpiewaliśmy również wiele innych uroczystych utworów: „Ave Maria 88” podczas ofiarowania, natomiast na uwielbienie „An irish blessing”. Na koniec mszy św. poleciliśmy Bogu trzecioklasistów w pieśni „Pod Twą Obronę”. Warto dodać, że razem z nami zaśpiewali również chórzyści będący absolwentami: Emilia Durman wystąpiła w partii solowej „Panis Angelicus” i „Ave Maria 88” przy akompaniamencie Marcina Śmieji. Psalm wykonała natomiast Marysia Kowalczyk. Po mszy św. wróciliśmy do szkoły i udaliśmy się do auli, gdzie zgromadzili się: grono pedagogiczne absolwenci i ich rodzice. Po uroczystych przemówieniach pani dyrektor Anny Narewskiej i przewodniczącej Rady Rodziców, w niezwykle podniosłym nastroju został odśpiewany hymn państwowy. Chór wykonał także średniowieczny hymn „Gaude Mater Polonia”, a podczas przekazania sztandaru – hymn szkoły. Potem nastąpiło rozdanie odznak, nagród i świadectw.

Niewątpliwie zakończenie roku szkolnego klas trzecich było szczególnym dniem zarówno dla maturzystów, nauczycieli, którzy żegnali swoich wychowanków i uczniów rozstających się ze swymi starszymi kolegami i koleżankami. Mamy nadzieję, że naszym występem przyczyniliśmy się do tego, by tegoroczni absolwenci dobrze wspominali pożegnanie z III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.

Jest

20. 20 V 2016
(Letni) Regionalny Przegląd Chórów Szkolnych „Akademii Chóralnej”

 

Przegląd chórów w Ostrowie Wielkopolskim odbywa się wiosną i jesienią każdego roku, w ramach Ogólnopolskiego Programu Narodowego Centrum Kultury „ŚPIEWAJĄCA POLSKA”. W piątek 20 maja 2016 roku, my chórzyści z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, uczestniczyliśmy w kolejnej edycji konkursu.

Przegląd rozpoczął się o godz. 9:00 w Auli Domu Katechetycznego Parafii pw. św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas tego wydarzenia zaprezentowały się 34 chóry z różnych szkół regionu.

Po otrzymaniu tak dobrej oceny naszego występu, w doskonałych humorach wyruszyliśmy w drogę powrotną do. Dobre samopoczucie dopisywało zarówno chórzystom jaki pani dyrygent, która – mimo wcześniejszych obaw – była bardzo zadowolona i dumna z prezentacji naszego chóru. Cieszymy się, że nasze kilkumiesięczne przygotowania zostały docenione i nagrodzone.

Jest

21. 27 V 2016
POLSKO-WŁOSKIE KONCERTOWANIE: Koncert w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

 

Prezydent Grzegorz Sapiński spotkał się z przedstawicielami włoskiego zespołu chóralnego, orkiestry Liceo Scientifico e Linguistico z Ceccano z Włoch oraz Chóru KOPERNIK. Goście, wspólnie z III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, realizują projekt wymiany kulturowej.

Spotkanie z prezydentem Kalisza jest jednym z punktów programu. Podczas tygodniowej wizyty w grodzie nad Prosną przyjaciele z Włoch wezmą udział w trzech koncertach: w opatóweckim Muzeum Historii Przemysłu, Bazylice Kaliskiej i w auli III LO. Grzegorz Sapiński powitał gości, podziękował za współpracę i zaprosił do zwiedzania Kalisza. Dzisiejsze spotkanie było też okazją do posłuchania pieśni w wykonaniu chórów z Kalisza i Ceccano. Za Anną Błaszczyk, UM Kalisz

Piątek – czwarty dzień pobytu włoskich gości w Kaliszu w całości upłynął na muzykowaniu. Przed południem trwały intensywne przygotowania do pierwszego (wspólnego), wieczornego koncertu obu zespołów chóralnych i orkiestry włoskiej w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Koncert odbył się na zaproszenie Mateusza Walczaka, Absolwenta Kopernika, radnego Gminy Opatówek. Artyści zostali przyjęci niezwykle ciepło; na koniec bisy i owacje na stojąco.

Jak powiedziała Concetta Senese, dyrektorka włoskiego liceum: – Mimo różnic i barier językowych, gdy głos zabierają artyści, muzyka i śpiew wywołują te same wzruszenia i łamią wszelkie ograniczenia. Pietro Alvitti, kierownik zespołu i koordynator projektu po stronie włoskiej dodał, nie kryjąc wzruszenia: – To wspólne koncertowanie to już nie tylko wymiana kulturowa, która jest założeniem projektu, ale powstanie nowych, silnych więzi. Rok temu, na początku współpracy, przyjmowaliśmy w Ceccano Chór KOPERNIK jako nowych europartnerów, a już po roku czujemy się z Wami jak starzy, dobrzy Przyjaciele.

Jest / Jest

22. 30 V 2016
POLSKO-WŁOSKIE KONCERTOWANIE: Pożegnalny koncert w Auli III LO dla przyjaciół szkoły

 

To był wyjątkowo piękny wieczór pożegnalny. Kalisz opuszczą we wtorek rano uczniowie i opiekunowie Il Liceo Scientifico e Linguistico di Ceccano. W poniedziałkowy wieczór w auli III LO połączone chóry partnerskich szkół, wsparte włoską orkiestrą, dały piękny koncert dedykowany Przyjaciołom Szkoły.

Występ chórzystów poprzedził Teatr NIBY NIC i pokaz pary tanecznej – Adrian Torbiarczyk i Zuzanna Stróżyk (Studio Tańca WYPYCH Macieja Wypycha z Kalisza).

Zwieńczeniem programu artystycznego w części wykonań włoskich i polskich było wspólne wykonanie fragmentu opery NABUCCO Giuseppe Verdiego. Śpiewacy wykonali „Chór Niewolników” z III aktu, czyli słynne „Va, pensiero”.

Były brawa, owacje i bisy. Wzruszenie, kwiaty… i płonący tort. Gospodarz wieczoru Anna Narewska podziękowała za wspólny czas w Kaliszu i zaprosiła na poczęstunek. Głos zabrali również włoscy Goście, prezes Chóru KOPERNIK Łukasz Chojnacki i Maciej Fornalczyk – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. W sprawnej komunikacji, czyli tłumaczeniu z włoskiego, pomogła niezawodna Aniela Zgorzelak, Absolwentka Kopernika, studentka italianistyki. Tort artystom ufundowała Rada Rodziców przy III LO, którą reprezentowała jej przewodnicząca, Pani Beata Knop.

Spotkanie w Koperniku zakończyła wspólna zabawa chórzystów. A wtorkowym świtem Włosi udadzą się w drogę powrotną do Ceccano.

Jest

23. 5 VI 2016
Msza w intencji mieszkańców Kalisza z okazji Dni Miasta Kalisza w Bazylice kaliskiej

 

W niedzielę 5 czerwca 2017 roku w Bazylice kaliskiej odbyła się Msza w intencji mieszkańców Kalisza. Była ona częścią obchodów Dni Miasta Kalisza. Chór „Kopernik” został poproszony o oprawę muzyczną tej uroczystości. Zajęliśmy więc miejsce na chórze, podczas gdy cały kościół wypełniony był po brzegi.

Na Mszę przybyli przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta, szkół, a także wszelkiego rodzaju służb interwencyjnych i członkowie Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, kombatanci, czy rolnicy. Sztandary wszystkich tych organizacji wystawały spoza ludzi siedzących w ławkach, co w połączeniu ze specjalnym ubiorem przybyłych tworzył niezapomniany widok.

Msza rozpoczęła się od dźwięków orkiestry, a długą i wyczerpującą homilię wygłosił biskup pomocniczy Łukasz Buzun. Następnie przedstawiciele zaproszonych grup na ręce biskupa złożyły ofiary potrzebne do mszy. W tym czasie wykonaliśmy utwór „Ave Maria 88” z partią solową Emilii Durman. Na komunię zabrzmiało „Panis Angelicus”, którego partię solową zaśpiewała Oliwia Nowicka. Po rozdaniu komunikantów, delegacje wraz z księdzem udały się pod obraz Świętej Rodziny by pomodlić się. Gdy skończyli wraz z akompaniamentem organów, zaśpiewaliśmy „Święty Józefie patronie nasz”. Na zakończenie zabrzmiała „Barka”. Z pewnością długo nie zapomnimy teko dnia.

Jest

24. 10 VI 2016
Koncert „KALISZANIE SWEMU MIASTU” w ramach XXIII Wielkopolskich Spotkań Chóralnych „Carmen Sacrum Festival”

 

W dniach 10 – 11.06.2016 r., jak co roku w Kaliszu miał miejsce festiwal „Carmen Sacrum”. Tym razem było to już XXIII Wielkopolskie Spotkanie Chóralne. Wśród wykonawców tego wyjątkowego koncertu znaleźli się: Teatr Pieśni i Tańca PATRIMONIUM MDK w Kaliszu, Zespół Muzyki Dawnej „Alla Semibreve” MDK w Kaliszu, Studio Piosenki przy CKiS w Kaliszu, Stowarzyszenie na rzecz Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu TRYTON, Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej, Damian Pyrek Band, Kaliska Orkiestra Rozrywkowa oraz Chór „Kopernik” naszego liceum pod opieką pani prof. Henryki Iglewskiej – Mocek.

Festiwal rozpoczął się w piątek 10 czerwca br. Po próbie w szkole udaliśmy się pod Basztę „Dorotkę”, gdzie wzięliśmy udział w koncercie pt. „Kaliszanie swemu miastu”. Zaprezentowaliśmy „Twe okienko jest moim księżycem” oraz nasze popisowe „Va pensiero”. Ponadto można było usłyszeć m. in. Hallelujah Leonarda Cohena, New York New York Franka Sinatry i piosenki Andrzeja Zauchy zaśpiewanych przez innych wykonawców.

Jest

25. 11 VI 2016
Msza i koncert „GDZIE CHRZEST TAM NADZIEJA” w Bazylice kaliskiej w ramach XXIII Wielkopolskich Spotkań Chóralnych „Carmen Sacrum Festival”

 

Kolejnego dnia – 11 czerwca o godz. 18.00 – zebraliśmy się w Bazylice św. Józefa. Po Litanii ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, odbyła się msza św. podczas, której wykonaliśmy trzy pieśni ku czci św. Józefa – patrona Kalisza. Po jej zakończeniu rozpoczął się koncert pt.: „Gdzie chrzest tam nadzieja”, podczas którego zaśpiewaliśmy utwór pod tym samym tytułem, „Ave Maria”, „Panis Angelicus” oraz „Virginum Custos”. Wystąpiły także inne chóry i zespoły muzyczne z całej Wielkopolski: Zespół Wokalny MINIMUS, Chór Sióstr Nazaretanek i Dziecięco-Młodzieżowy Chór Szkół Nazaretańskich i Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej.

„Carmen Sacrum” to wyjątkowy festiwal, który pozwala nie tylko na wspólne koncertowanie, ale również na doskonalenie swoich umiejętności, wzajemną konfrontację osiągnięć artystycznych, wymianę doświadczeń i stwarza okazję do nawiązywania kontaktów między zespołami. To dla nas ogromny zaszczyt móc uczestniczyć w takim wydarzeniu.

Brak

26. 24 VI 2016
Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

 

Piątek 24 czerwca 2016 roku, przez wszystkich był długo wyczekiwany – ostatni dzień tego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęcia wakacji wyglądała podobnie jak w poprzednich latach. Chór „Kopernik” rozpoczął spotkanie „Hymnem Szkoły” i „Gaude Mater Polonia”. Nie zabrakło też przemówienia pani Dyrektor oraz podsumowania roku nauki w Kopcu i wyróżnienia najlepszych uczniów. Choć śpiewaliśmy w uszczuplonym składzie, to jednak wielu absolwentów przyszło nam z pomocą. Teraz czeka nas długi czas beztroski i zabawy. Spotkamy się już wkrótce na kolejnych warsztatach w Mikstacie. Do zobaczenia!

Brak

POWRÓT