Wczytuję...

Chór Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

Kronika 2018/2019

ROK SZKOLNY 2018/2019

SKŁAD CHÓRU

 

POWRÓT

Lp. Wydarzenie Galeria
01. 22-27 VIII 2018
Warsztaty w Mikstacie

Tradycją społeczności Chóru Kopernik od wielu lat są warsztaty muzyczne organizowane w Mikstacie. Tegoroczny wyjazd odbył się w dniach 22-27 sierpnia 2018. Jak co roku zostaliśmy ugoszczeni w urokliwym Ośrodku „Mikstat Las”, który (tak jak nazwa wskazuje) ulokowany jest w samym sercu miejscowego lasu. Było to dla wszystkich cudowne udogodnienie by skupić się na śpiewie, ale także by odpocząć, odciąć się od codziennych problemów i spędzić czas z przyjaciółmi, korzystając z piękna natury.

Czas na warsztatach był bardzo wypełniony, każdego dnia zaraz po śniadaniu oraz po obiedzie spotykaliśmy się na próbach śpiewu, pracując nad trudnymi utworami, które wykonywane będą w roku szkolnym 2018/19 na rozmaitych konkursach i występach. Jednak cóż to za wysiłek dla naszych zdolnych chórzystów! Na wyjeździe nie brakowało świetnych zabaw i rozrywek. Nie dało się tam nudzić, między przepysznymi posiłkami młodzież spędzała czas w malowniczej altance grając w różne gry, inni wybierali się na spacery po lesie na terenie ośrodka, a jeszcze inni woleli wykorzystać czas na odpoczynek i regenerację przed wieczornymi dyskotekami! Każdego dnia po zachodzie słońca odbywały się głośne potańcówki do późnej nocy. Ostatniego dnia pobytu dyskoteka trwała aż do 5:00 nad ranem! Nie zabrakło również aktywnych form spędzania czasu, takich jak gra we frisbee, siatkówkę i wiele innych. Ogromną radość sprawili nam absolwenci, którzy znaleźli czas by być z nami, a także wrócić pamięcią do licealnych lat i przeżyć „Mikstat” kolejny raz.

Najważniejszym punktem warsztatów był jednak coroczny koncert podczas Mszy Świętej w kościele w Mikstacie długo wyczekiwany przez parafian. Jeszcze bardziej wyjątkowym czynił go fakt, że byli na niego zaproszeni nasi bliscy i mogli usłyszeć owoce naszych pięciodniowych warsztatów. Każdy chórzysta wspomina te wspaniałe warsztaty jako mile spędzony, pozytywny czas spędzony w gronie fantastycznych ludzi. Pozostaje nam tylko odliczać dni do kolejnego wyjazdu w przyszłym roku!

Brak

02. 3 IX 2018
Rozpoczęcie roku szkolnego

Poniedziałek 3 września 2018 roku – tego dnia po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie uczniowie kaliskiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika powrócili w mury szkoły. Dla niektórych będzie to już ostatni spędzony tutaj rok, inni z kolei dopiero zaczynają swoją licealną przygodę. Dla wszystkich będzie to jednak niezapomniany czas, główne uroczystości obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz istnienia naszej szkoły przecież dopiero przed nami.

W ramach tych obchodów w dzień rozpoczęcia roku szkolnego powitaliśmy grupę cyklistów, którzy brali udział w rajdzie rowerowym do miasta najbardziej kojarzonego z postacią naszego patrona- Torunia. Trzymając się konwencji niepodległościowej, poza wykonaniem Hymnów: Państwowego i Szkolnego, zaprezentowaliśmy przed zgromadzonymi “Modlitwę o pokój”. Mimo sporej przerwy od ćwiczeń wokalnych (nie licząc warsztatów i koncertu w Mikstacie) potrafiliśmy dobrze się zaprezentować. Miłej tradycji dopełnili absolwenci, licznie przybywając na rozpoczęcie roku szkolnego i pomagając młodszym kolegom podczas występu.

W oczach zgromadzonych pierwszoklasistów widać było niepewność i zmieszanie odnośnie nowego rozdziału w ich życiu. Postaramy się jednak pomóc im w aklimatyzacji, licząc, że uda nam się w tym roku zwerbować jak największą ich liczbę do naszego chóru. Uroczystość przebiegła w jeszcze wakacyjnej atmosferze. Wyraźnie dało się wyczuć pewne rozprężenie. Wkrótce jednak, wraz ze zmianą pogody, wszyscy wrócimy do szkolnego rytmu, a Chór “Kopernik” do częstych prób i koncertów.

Jest

03. 06 IX 2018
Ślub Kasi Wawrzyniak (Sopran) z Mateuszem Chmurą w kościele w Gostyczynie

Czwartek 6 września 2018 roku z pewnością zostanie datą zapamiętaną do końca życia przez naszą byłą chórzystkę- Kasię Wawrzyniak. Właśnie tego dnia Chór “Kopernik” miał okazję uświetnić jej ślub swoim występem. Uroczystość odbyła się w niewielkim, ale bardzo pięknym i niesamowicie klimatycznym Kościele pw. Św. Mikołaja w Gostyczynie. Było to bezprecedensowe wydarzenie, bowiem po raz pierwszy w historii naszego chóru to panna młoda wykonała na swoim ślubie psalm. Mimo targających nią emocji, Kasia poradziła sobie świetnie i dała pokaz prawdziwego kunsztu wokalnego. Utworem, który szczególnie przypadł młodej parze do gustu było “Can’t help falling in love” legendarnego Elvisa Presleya. Jednak największe emocje we wszystkich wzbudziło “I Wil Follow Him”. W sposób mistrzowski partię solową wykonał Adrian Błaszczyk, wywołując w zgromadzonych falę radości i zachwytu, a także przysparzając młode słuchaczki o szybsze bicie serc. Nie przeszkodził mu nawet chwilowy brak prądu. Ten koncert z pewnością można zaliczyć do bardzo udanych- świadczyły o tym pochlebne słowa gości. Po raz pierwszy nowy prezes- Filip Przybył- miał okazję formalnie spełnić swoje obowiązki, składając Młodej Parze życzenia. Był to dla nasz wszystkich niezapomniany, pełen przeżyć dzień, dobrze rokujący na nadchodzący nowy rok szkolny.

Jest

04. 22 IX 2018
Ślub Oliwii Nowickiej (Sopran) z Maksymilianem Pełczyńskim

W sobotę 22 września 2018 roku mieliśmy przyjemność już po raz drugi w tym roku szkolnym wystąpić na ślubie wieloletniej chórzystki, solistki, kronikarki. Tym razem był to niezwykły dzień w życiu dla Oliwii Nowickiej, która przez wiele lat pełniła obowiązki sekretarza chóru, spełniając swoje dziennikarskie hobby. Również po ukończeniu naszej szkoły i uczelni, pomaga Pani Dyrygent i całemu chórowi, prowadząc kronikę . Cała uroczystość miała nieco inny klimat niż poprzedni ślub, był to bowiem ślub cywilny. Nasz występ w Pałacu Ślubów był czymś rzadko spotykanym, a tym samym wyjątkowym. Niestety napięty grafik i zbliżający się czas rozpoczęcia następnego ślubu, pozwoliły nam na wykonanie jedynie dwóch utworów: “Canticorum Jubilo” i “Kołysanki” ze słowami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego do muzyki Jana Maklakiewicza. Goście byli pod dużym wrażeniem owych wykonań. Jak powiedziała sama Oliwia: “Ci, którzy widzieli chór pierwszy raz, byli pod wrażeniem”. Dla nas całe to wydarzenie było ogromną przyjemnością, możliwością przyglądania się chwili, w której dwoje kochających się ludzi, decyduje się na zespolenie swoich losów w jedność. Po uroczystości czekało nas jeszcze zaśpiewanie krótkiego “Toastu” przed budynkiem Pałacu Ślubów. Jak zawsze zaprezentowaliśmy się w sposób profesjonalny, reklamując swoją markę w jak najlepszy sposób. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu udało nam się odwdzięczyć Oliwii za ten czas i serce, które włożyła w pracę w Chórze “Kopernik”.

„Ten dzień był nerwowy dla wszystkich tylko nie o dziwo dla mnie i mojego obecnego męża. Wszytko poszło tak jak to zaplanowaliśmy łącznie z pogodą – niezbyt ciepłą, ale słoneczną. Wiedzieliśmy, że Chór „Kopernik” stanie na wysokości zadania, dlatego z radością zapowiadaliśmy zaproszonym gościom, kto uświetni naszą uroczystość. Chór spisał się na medal – szczególnie dziękuję Pani Dyrygent Henryce Iglewskiej-Mocek i przybyłym absolwentom. Miło było was wtedy widzieć i usłyszeć „Kołysankę”, którą mogłam zaśpiewać Maksowi wraz z wami. Wiem, że chór nie ma doświadczenia ze ślubami cywilnymi, dlatego tym bardziej doceniam wasze starania. Goście byli zachwyceni i dopytywali gdzie jeszcze chór będzie koncertował

W takich chwilach, gdy spełniają się marzenia przekonuję się jak łaskawy jest Bóg stwórca i jak działa w życiu codziennym, oraz że jego Słowo jest żywe i prawdziwe. Jeszcze raz dziękuję Chórowi „Kopernik” że byliście ze mną w tym dniu.”
Oliwia

Jest

05. 12 X 2018
Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to bardzo ważna data w kalendarzu każdego, kto jest związany ze szkołą. Również tym razem nie mogło być inaczej zwłaszcza, że w tym roku nasza szkoła obchodziła swoje 100 lecie. W piątek12 października 2018 roku odbyła się akademia związana z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczyła szanowna Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie Szkoły Dwojga Imion. Nie zabrakło również zaproszonych gości i emerytowanych nauczycieli związanych nadal silnym sentymentem ze szkołą. Nasi chórzyści mieli przyjemność odśpiewać na rozpoczęcie uroczystości Hymn Państwowy oraz szkolny. Następnie głos zajęli organizatorzy i zostały rozdane nagrody za uznanie i trud włożony w pracę. W części artystycznej audytorium miało możliwość obejrzenia krótkiego, lecz bardzo interesującego przedstawienia pt; ,,Ja -mistrz’’ przygotowanego przez szkolne koło teatralne ,,Niby nic”. Po skończonej akademii chórzyści wraz z Panią dyrygent przystąpili do wyczerpującej i bardzo owocnej próby przygotowującej do uroczystej gali, przypadającej następnego dnia.

Jest

06. 13 X 2018
100-Lecie Szkoły Dwojga Imion

Sobota 13 października była kluczowym punktem Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów Szkoły Dwojga Imion, a także jednym z najważniejszych dni w dziejach naszego liceum. Tego dnia odbyło się uroczyste świętowanie setnej rocznicy powstania IIILO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, co stanowiło doskonałą okazję dla Chóru „Kopernik”, by dopełnić stulecie szkoły swoimi starannie dopracowanymi utworami.

Piękne rozpoczęcie tego dnia odbyło się w Bazylice św. Józefa, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez pomocniczego biskupa Łukasza Buzuna w towarzystwie pięciu kapłanów, w tym księdza katechety z naszej szkoły – Macieja Borowicza. Chór swym śpiewem stworzył cudowną atmosferę i oczarował wszystkich wiernych.

Po Mszy zaproszeni goście wraz z pracownikami liceum udali się do szkoły, skąd odbył się przemarsz ulicami miasta do budynku Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. To właśnie tam miała miejsce uroczysta Gala – najważniejszy punkt tego dnia. Chórzyści mieli szanse uświetnić to wydarzenie odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz pokazaniem swojego talentu w pięciu utworach. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wykonanie Walca z filmu „Noce i Dnie”, w rytm którego zatańczyły cztery pary ze szkoły tańca „Sieraszewski Dance Studio” a także słynnego utworu Haliny Wyrodek „Ta nasza młodość” z udziałem solistki, absolwentki chóru – Natalii Krajewskiej. Chór zaśpiewał także „Kołysankę” do muzyki Jana Maklakiewicza i słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ( były to listy autora do Jego ukochanej Natalii – absolwentki Jagiellonek ) oraz wykonał popularną pieśń patriotyczną „Rozkwitają pąki białych róż”. Chórzysta – Adrian Błaszczyk wystąpił we wzruszającym utworze ” Przeżyj to sam” z repertuaru Zespołu Lombard, Adrian zachwycił i poruszył widownie. Po recitalu Mietka Szcześniaka wspaniałą galę chór zakończył wykonaniem wesołej ośmiogłosowej „Samby Do Re Mi” z towarzyszeniem fortepianu i marakasów. W tej radosnej atmosferze goście udali się do szkoły, a wieczorem do restauracji „Aljo” na jubileuszowy „Bal 100-lecia”.

Jest

07. 09 XI 2018
Trzy akademie z okazji Setnej Rocznicy Wywalczenia Niepodległości

Odzyskanie przez Polskę Niepodległości dla wszystkich Polaków ma ogromną wartość, w tym roku mija 100 lat od tego wydarzenia. Dzień Niepodległości w IIILO w Kaliszu, w połączeniu ze stuleciem szkoły, upamiętniony został w szczególnie uroczysty sposób. Uczniowie i pracownicy w eleganckich, galowych strojach dumnie prezentowali symbole Polskości w postaci biało-czerwonych kotylionów i flag. Tego dnia odbyły się trzy wyjątkowe akademie, na których Chór Kopernik wprowadził słuchaczy w piękny, patriotyczny nastrój towarzyszący temu wydarzeniu. Apel rozpoczynał Hymn Państwowy i Szkolny, następnie wykonany został walc z polskiego filmu „Dnie i Noce” oraz utwór „Rozkwitają pąki białych róż”. Akademie urozmaiciło także przedstawienie szkolnego teatru „Niby Nic” i szalony Twist w wykonaniu trzech par tanecznych. Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję bicia rekordu, bowiem 9 listopada 2018 roku o godz. 11:11 szkoły w całym kraju odśpiewały czterozwrotkowy Hymn Polski. Dlatego też w pięknej atmosferze cała społeczność liceum, pod przewodnictwem chóru, z dumą śpiewając Hymn Narodowy, oddała hołd dla Niepodległej. To niezapomniane przeżycie z pewnością obudziło w niejednym sercu patriotyczne nastroje oraz skłoniło do refleksji nad drogą naszego państwa do wolności.

Brak

08. 11 XI 2018
Kaliszanie Śpiewają dla Niepodległej

Z ogromną radością i dumą Chór “Kopernik” włączył się w kaliskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. To wydarzenie było najważniejszym w tym roku dla wszystkich Polaków. Nie wyobrażaliśmy sobie więc, by nas tam zabrakło. Punktem kulminacyjnym tego dnia był uroczysty koncert “Kaliszanie Śpiewają dla Niepodległej – Historia Polski w Pieśni”. Koncert odbył się w kaliskiej hali widowiskowej “Arena” 11 listopada 2018 roku.

Zgromadziły się tam tłumy mieszkańców, którzy pragnęli wysłuchać utworów, a także wykonać je z nami. Utwory zostały wykonane przez połączone kaliskie chóry razem z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją p. Adama Klocka. W hali panowała niesamowita atmosfera. Można było poczuć tę niezwykłą łączność wszystkich Polaków. Tego dnia niesnaski odłożono na bok, a wolny czas spędzono w uroczystej atmosferze. Dowodem na to są kilkukrotne bisy, które wykonywaliśmy tego wieczoru. Tego dnia w hali wybrzmiały dźwięki takich utworów jak choćby “Rota”, “Hej sokoły” czy “Czerwone maki na Monte Cassino”. Wszyscy czuliśmy dumę z uczestnictwa w tak istotnym wydarzeniu. Dzień ten z pewnością zostanie w pamięci wszystkich tam zgromadzonych.

Jest/ Jest/ Jest

09. 30 XI 2018
Narodowe Śpiewanie w Kaliszu

Narodowe Śpiewanie w Kaliszu to wyjątkowe wydarzenie, które zorganizowane zostało przez Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych Śpiewająca Polska – Akademia Chóralna przy współpracy Filharmonii Kaliskiej .Ta wielka gala odbyła się 30 listopada 2018 roku o godzinie 19:00 w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. W koncercie wystąpiło 15 chórów dziecięcych i młodzieżowych z całej wielkopolski, wykonując piękne pieśni, piosenki . Chórom dziecięcym towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Kaliskiej, wspólnie wykonano dziesięć utworów z bajek. Tego wieczoru nie mogło zabraknąć Chóru Kopernik, który swoim wykonaniem zamknął pierwszą z dwóch części koncertu. Uczniowie IIILO zaprezentowali bardzo emocjonalną i refleksyjną muzyczną interpretację utworu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Elegia o … [chłopcu polskim]” oraz wspólnie z publicznością wykonali pieśń legionową „Rozkwitają pąki białych róż”. Chór wykazał ogromną mobilizację i zaangażowanie, wzbudził wielki zachwyt publiczności.

Jest

10. 18 XII 2018
Koncert kolęd dla Stowarzyszenia Amazonek w klubie Komoda w Kaliszu

Pierwszy koncert kolęd czekał nas 18 grudnia 2018 roku. Był dla nas szczególnie ważny z racji na osoby, przed którymi występowaliśmy. Mieliśmy bowiem przyjemność wykonać kilka utworów przed członkiniami Kaliskiego Klubu “Amazonki”. Sam koncert miał miejsce w klubie Komoda. Panująca tam atmosfera sprzyjała nam podczas śpiewania. Pięknie przystrojona sala przenosiła nas w inne miejsca. Po dołożeniu do tego naszych wykonań, efekt był wprost piorunujący. Ten koncert był dla nas bardzo ważny. Mogliśmy bowiem przysporzyć komuś nieco radości i sami tę radość od innych zyskać. Tego dnia wykonaliśmy wszystkie standardy kolędowe znajdujące się w naszym repertuarze. Zaśpiewaliśmy więc choćby ulubioną kolędę tenorów i basów “Bracia, patrzcie jeno” czy lubianą w polskich domach kolędę “Lulajże, Jezuniu”. Wykonania chóru urozmaiciły występy solistów. Wprowadzeni w świąteczną atmosferę, nie mogliśmy doczekać się kolejnego koncertu, który miał mieć miejsce już za kilka dni.

Brak

11. 20 XII 2018
Koncert Bożonarodzeniowy w Auli III LO

Zwieńczeniem wysiłków w roku 2018, jak to dyktuje tradycja, był koncert kolęd w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Występ tego dnia był istnym popisem chóru, który pragnął jak najlepiej wykonać ukochane przez wszystkich kolędy. Chcieliśmy też wprowadzić nauczycieli i pracowników naszej szkoły w magiczny nastrój świąt. W szkolnej auli panowała taka niecodzienna atmosfera. Był to czas spotkań, uśmiechów i rozmów. I oczywiście uczta dla zmysłów. Tego dnia nie mogło zabraknąć popisów solowych naszych chórzystów. W tym roku ich grono było dosyć pokaźne. Wystąpiło bowiem aż 5 osób. Byli to: Monika Jabłońska, Natalia Malisz, Małgosia Piwońska, Adrian Błaszczyk i Adrian Sobczak. Widowni szczególnie do gustu przypadło wykonanie duetu M. Piwońska i A. Błaszczyk w utworze “Pierwsza gwiazda”. Zresztą cały chór zrobił duże wrażenie. Popołudnie minęło w ciepłej, niemalże rodzinnej atmosferze. Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy kolejnej okazji na zaprezentowanie się w kolędach.

Brak

12. 6 I 2019
Koncert Kolęd w Rajsku

Z okazji kończącego się magicznego czasu Świąt Bożego Narodzenia 6 stycznia 2019 roku Chór „Kopernik” złożył wyjątkową wizytę w parafii pw. św. Michała Archanioła w Rajsku. Tam właśnie odbył się ostatni koncert kolędowy tego roku. Tamtejszy proboszcz – ksiądz kanonik Piotr Bałoniak – świetnie zna nasz chór, bowiem gościliśmy w tej parafii również 3 lata temu na takim samym koncercie, który bardzo spodobał się parafianom i z niecierpliwością wyczekiwali kolejnego.

Sam koncert jednak poprzedziła piękna Msza Święta o godz. 12:00, na której to wybrzmiały pierwsze kolędy np. „Przybieżeli do Betlejem” czy „Mędrcy świata”. Chórzyści należący do tej parafii przeczytali czytania. Tuż po Mszy Św. Chór przeniósł się z nawy bocznej do nawy głównej, by wszyscy zgromadzeni doskonale widzieli i słyszeli artystów. Kościół wypełniony był po brzegi, obecni byli nie tylko parafianie, lecz także nasi najbliżsi – rodzice, rodzeństwo, babcie – co uczyniło ten występ jeszcze bardziej wyjątkowym. Tegoroczny koncert kolęd i pastorałek rozpoczęło wykonanie „Wśród nocnej ciszy” oraz ulubionej pastorałki naszych basów i tenorów – „Bracia patrzcie jeno”. Następnie usłyszeliśmy dwa duety: Małgosię Piwońską i Monikę Jabłońską w kolędzie „Gore Gwiazda” oraz Małgosię wraz z Adrianem Błaszczykiem w wykonaniu piosenki TGD – „Pierwsza gwiazda”. Po kolędzie „A cóż z Tą dzieciną wystąpił kwartet w składzie Natalia Malisz, Monika Jabłońska, Adrian Sobczak oraz Adrian Błaszczyk śpiewając na głosy „Nad Betlejem w ciemną noc”.

Kolejnym punktem koncertu było wspólne kolędowanie z wszystkimi zgromadzonymi. Śpiewaliśmy wówczas „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Lulajże Jezuniu” pod pięknym akompaniamentem Uli Jędrzejak. Na koniec Chór wykonał radosną, angielską piosenkę „Thank you for the Christmas” i zamknął występ wspólnym wykonaniem „Bóg się rodzi”. Koncert bardzo wzruszył i dotknął serc publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa i prośby o bis. Ksiądz proboszcz wygłosił piękną mowę z podziękowaniem oraz złożył kwiaty na ręce Pani Dyrygent. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć chórzyści udali się do salki parafialnej na ciepłą herbatę oraz słodki poczęstunek przygotowany przez tamtejsze gospodynie. To z pewnością nie ostatnia wizyta Chóru Kopernik w Rajsku, z niecierpliwością będziemy wyczekiwać kolejnego koncertu!

Jest

13. 4 II 2019
Rozpoczęcie wymiany międzynarodowej

Nasza szkoła od lat zaangażowana jest w wymiany międzynarodowe Erasmus. Tego roku gościliśmy grupę uczniów z Francji. Przyjazd tych niezwykłych gości był wspaniałą okazją na występ Chóru Kopernik. Koncert odbył się w poniedziałek 4 lutego 2019 roku i składał się z czterech utworów. Pierwszym z nich była romantyczna „Kołysanka”, a kolejnym piękna pastorałka „Nad Betlejem w ciemną noc”, którą nasz Chór wykonał w dwóch językach – polskim i francuskim. Był to cudowny gest w stronę przybyłych gości, słysząc znajomą melodię i wykonanie „Les anges dans nos campagnes” na ich twarzach pojawiły się szerokie uśmiechy. Następnie przeszliśmy do narodowego brzmienia żwawej „Kukułeczki”, a występ zakończyło wykonanie afrykańskiej piosenki „Siyahamba”, w rytm której bawiła się cała aula. Koncert miał charakter nieco mniej formalny niż inne, gdyż chórzyści zamiast długich spódnic i garniturów ubrani byli w białe, chóralne koszulki. Wszystko po to by pokazać publiczności, jak radosna i przyjazna atmosfera panuje w naszym Chórze oraz, że tworzymy wielką, zgraną rodzinę, w której możemy czuć się swobodnie. Francuzi byli zachwyceni i z pewnością miło będą wspominać pobyt w Polsce.

Brak

14. 19 II 2019
Święto Patrona Szkoły

Tegoroczne obchody Dnia Patrona odbyły się 19 lutego 2019 roku i były powiązane z podsumowaniem jubileuszowego roku istnienia naszej szkoły. Tak ważna uroczystość nie mogła odbyć się bez pięknych wykonów Chóru „Kopernik”, który rozpoczął główną akademię odśpiewaniem „Hymnu Państwowego” oraz „Hymnu Szkoły”. Po przemówieniach przewodniczącego szkoły oraz Pani Dyrektor, delegacja udała się złożyć kwiaty pod popiersia Patronów w akcie hołdu dla ich wielkości. W połączeniu z pełnym wzniosłości wykonaniem „Canticorum Jubilo” gest ten nabrał jeszcze bardziej uroczystego charakteru. W części nagradzania uczniów za ich liczne sukcesy nie brakowało wyróżnionych chórzystów. Wspaniale było obserwować wychodzącą na środek młodzież w chóralnych strojach świadczących o przynależności do tej pięknej rodziny, jaką jest Chór. Oficjalną część obchodów zakończyło zatańczenie przez reprezentację maturzystów poloneza, który przeniósł zgromadzonych w nastrój odbytej niedawno studniówki.

Dzień Patrona uświetniły także liczne konkursy i zabawy, w których uczniowie wraz z wychowawcami chętnie brali udział. Jednym z nich był konkurs na najpiękniejsze wykonanie Hymnu Szkoły, mający na celu popularyzację tego utworu wśród uczniów. W jury zasiedli m.in. nasza droga Pani Dyrygent oraz Prezes Chóru Kopernik. Zwycięska klasa 1 D³ w nagrodę, poza voucherem do pizzerii, otrzymała pełne uprawnienie do wykonywania Hymnu na uroczystościach wraz z Chórem.

Jest

15. 2 IV 2019
Trzy koncerty z okazji rozdania stypendiów im. JP2 w sali Ratusza Kaliskiego

We wtorek 2 kwietnia 2019 roku po raz dwudziesty siódmy w sali recepcyjnej ratusza odbyło się rozdanie Stypendiów Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Poza nagrodzonymi uczniami, wielkie wyróżnienie otrzymał także nasz Chór „Kopernik”, który został wybrany do uświetnienia tej uroczystości. Tego dnia zaśpiewał trzy koncerty dla uczniów z różnych grup wiekowych. Każdy koncert składał się z czterech, starannie dobranych do okoliczności utworów. Papież najmocniej umiłował nasz kraj, dlatego pierwszym z nich była „Ojczyzna”, czyli muzyczna interpretacja tekstu Tadeusza Różewicza. Z uwagi na fakt, iż 2019 jest rokiem Moniuszkowskim, kolejnym utworem było „Przylecieli Sokołowie” tegoż właśnie autora, a zaraz po nim zaśpiewaliśmy śląską piosenkę „Powiadają, żem jest ładna”. Koncert zakończył się w hiszpańskich rytmach „Con el Vito”. Publiczność oraz władze miasta byli zachwyceni. Chór „Kopernik” otrzymał gromkie brawa, a Pani Dyrygent liczne słowa uznania i gratulacji. Wydarzeniu towarzyszyły lokalne media i prasa. Warto dodać, że wśród stypendystów nie zabrakło Kopernikowskich Chórzystów, którym serdecznie gratulujemy!

Jest

16. 6 IV 2019
Drzwi Otwarte

W przyszłym roku, w związku z zaistniałą reformą edukacji, w murach naszej szkoły zawitają nowi uczniowie z aż dwóch roczników. Fakt ten zobowiązał do przeprowadzenia wyjątkowo dopracowanych i ciekawych „Drzwi Otwartych”, by zachęcić jak największą liczbę młodzieży do wyboru „Kopernika” jako drogi przyszłego kształcenia. Jako że Chór „Kopernik” jest chlubą IIILO w Kaliszu, nie mogło zabraknąć go w trakcie tego wydarzenia.

Dnia 6 kwietnia 2019 roku od godziny 9:00 chórzyści zgromadzili się w auli i przebrani w białe, chóralne T-shirty, prezentowali przybyłym gościom swoje umiejętności. Gdy aula zapełniała się uczniami, Chór odgrywał pokazowy koncert składający się z czterech różnych utworów: konkursowe „Przylecieli Sokołowie” S. Moniuszki i „Powiadają żem jest ładna” oraz afrykańską „Siyahambe” i radosną, ludową „Kukułeczkę”. Łącznie tego dnia odbyły się cztery takie pokazy, jednak przechadzający po szkole goście mieli możliwość śledzić pracę Chóru lub dopytać o różne kwestie w dowolnym momencie. Sądząc po pozytywnym odbiorze odwiedzających szkołę uczniów, w przyszłym roku w szeregi elitarnego chóru wstąpi wielu chętnych kandydatów. Dla naszych chórzystów Drzwi Otwarte były doskonałą okazją zarówno na miłe spędzenie czasu razem oraz przede wszystkim na dopracowanie utworów na nadchodzące konkursy.

Brak

17. 26 IV 2019
Zakończenie roku klas trzecich

Dnia 26 kwietnia 2019 roku nadszedł czas pożegnania z tegorocznym maturzystami. Pożegnania z reguły są smutne i trudne, szczególnie gdy chodzi o rodzinę, a taką właśnie jest Chór Kopernik. Tego dnia odbyło się rozdanie świadectw z okazji ukończenia III lat nauki, poprzedzone uroczystą Mszą w kościele Świętej Rodziny o godzinie 10:00. Nasz Chór odpowiedzialny był za oprawę muzyczną Mszy, na której wejście rozbrzmiało „Gaude Mater Polonia”. Chórzyści widoczni byli także przy ambonie, czytanie przeczytała Dominika Kwiatkowska, a psalm oraz werset Ewangelii przy Alleluja zaśpiewał Adrian Błaszczyk. Na ofiarowanie Chór wykonał poruszające „Ave Maria”, którego solową partię zaśpiewała Paulina Siciarek. Kolejnym utworem na komunię było „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem” w wersji polskiej oraz łacińskiej „Caro mea vere est cibus” opracowane przez Bernarda Stielera. Mszę zakończyło „Pod Twą obronę”.

Dalsza część obchodów Zakończenia Roku klas III przeniosła się na szkolną aulę, gdzie o godzinie 11:00 rozpoczęła się Uroczysta Gala. Chór Kopernik zajął się wprowadzeniem – wykonał Hymn Państwowy i Hymn Szkolny oraz pokazowe „Con el Vito”. Po opadnięciu emocji związanych z rozdaniem świadectw nadszedł najtrudniejszy moment, jakim było pożegnanie z naszymi abiturientami. Chórzyści niespodziewanie przyszli do auli intonując „Niech żyje nam” skierowanego dla niezastąpionej Pani Dyrygent. Po śpiewie wygłosili krótką, emocjonująca przemowę oraz wręczyli na ręce Pani Dyrygent pamiątkowy album ze zdjęciami i wpisami oraz nowiutki wygodny fotel. Nie obyło się bez łez i ogromnego wzruszenia. Każdy z absolwentów otrzymał drobny upominek, który z pewnością nie pozwoli im zapomnieć o tej pięknej przygodzie i Chórze „Kopernik”. Mamy nadzieję, że będziecie często odwiedzać nas na próbach i towarzyszyć w występach!

Jest

18. 11 V 2019
Konkurs Chórów Szkolnych Regionu Wielkopolski Południowej projektu „Akademii Chóralnej” – Ostrów Wielkopolski

Jednym z ważniejszych dla Chóru „Kopernik” wydarzeń tego roku był Konkurs Chórów Szkolnych Północnej i Południowej Wielkopolski Ogólnopolskiego Projektu „Śpiewająca Polska-Akademia Chóralna”, który odbył się 11 maja 2019 roku w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.

Ok. godziny 14:00 rozpoczęła się nasza kategoria wiekowa. Weszliśmy jako czwarty z kolei Chór i zaprezentowaliśmy się w czterech utworach. Pierwszym z nich była sentymentalna i wyniosła „Ojczyzna”. W związku z obecnym rokiem Stanisława Moniuszki, każdy chór musiał wykonać jeden z jego utworów, dlatego w następnej kolejności zaśpiewaliśmy „Przylecieli Sokołowie” tegoż właśnie kompozytora. Trzecim wykonaniem była wesoła śląska piosenka ludową „Powiadają żem jest ładna”. Występ zakończyliśmy w hiszpańskich rytmach „Con el Vito”, którym towarzyszyło rytmiczne brzmienie kastanietów, na których grała Paulina Siciarek. W konkursie ocenie podlegała nie tylko interpretacja nut oraz wykonanie, ale także interakcja z dyrygentem, wygląd i wiele innych aspektów.

Około godziny 16:00 jury zwołało uczestników na ogłoszenie wyników. Nasz Chór „Kopernik” kolejny raz pokazał swoją siłę i talent, wyśpiewując Złote Pasmo i wynik 97/100pkt. w swojej kategorii wiekowej. Długie, intensywne próby i przygotowania do tego konkursu przyniosły naprawdę piękny owoc! Mamy wielką szansę zakwalifikować się na koncert finałowy projektu, co jest prestiżowym wyróżnieniem. Oby nam się udało.

Jest

19. 16 V 2019
Heppening przed ratuszem kaliskim zachęcający do udziału w wyborach

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem w naszym mieście był happening “Po prostu głosuj”. Odbył się 16 maja 2019 roku na kaliskim rynku. Inicjatorami wydarzenia byli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Happening powstał w celu propagowania aktywnego i świadomego udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz zwiększenia uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym.

Wydarzenie otworzyło wykonanie na trąbce hymnu Unii Europejskiej – “Ody do radości” z “IX symfonii” Ludwika van Beethovena. Następnie Chór “Kopernik” wraz ze wszystkimi zgromadzonymi odśpiewał hymn Unii Europejskiej. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych chór spisał się na medal. Happening odbył się w atmosferze złączenia pod wspólnym europejskim sztandarem. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć “cegiełkę” do ważnego społecznie przedsięwzięcia uczniów naszej szkoły.

Jest

20. 25 V 2019
Wykonanie Oratorium „O świętym Józefie kaliskim” w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

W ramach XXVI Wielkopolskich Spotkań Chóralnych Carmen Sacrum Festival 2019 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa 25 maja 2019 roku odbyła się premiera Oratorium o św. Józefie Kaliskim. Wielkim zaszczytem dla Chóru „Kopernik” było stać się częścią tego wspaniałego koncertu. To wydarzenie, by mogło zaskoczyć oczekiwanym efektem, okupione było godzinami bardzo intensywnych, wymagających prób. Trzy najlepsze chóry mieszane z Kalisza- Chór Bazyliki Kaliskiej, Chór Szkoły Muzycznej oraz nasz Chór „Kopernik”- musiały zmierzyć się z ponad 100-stronnicowym repertuarem. Miesięczne przygotowania odbywały się osobno, natomiast w ostatnie 3 dni przed koncertem chóry połączyły swoje siły i wspólnie ciężko pracowały by uczynić Oratorium widowiskiem na najwyższym poziomie.

W sobotę chóry mieszane, dziecięce oraz orkiestra szkoły muzycznej utworzyły niesamowitą harmonię w dwóch koncertach. Pierwszy z nich, mniej oficjalny, odbył się o 12:00 dla seminarzystów, natomiast główne wydarzenie miało miejsce wieczorem. O godzinie 18:00 Bazylika św. Józefa wypełniła się w całości przybyłymi gośćmi, wśród nich nie brakowało przedstawicieli biskupstwa, władz miejskich oraz prasy i mediów. Całym przedsięwzięciem nadzorował dyrygent Marek Łakomy, który wspaniale zdyscyplinował wszystkich artystów, dzięki czemu koncert wyszedł doskonale. Gromkie brawa które długo roznosiły się po finale potwierdziły, że wysiłek włożony w próby nie poszedł na marne. Chóry i orkiestra służyły jako oprawa wybitnych solistów – sopranistki Patrycji Kliber i basa Marcina Pawelca. Część muzyczną niekiedy przerywały wstawki lektora Lecha Wierzbowskiego.

Tegoroczne wykonanie Oratorium poruszyło niejednym sercem, było nie tylko niezwykłym doświadczeniem kulturalnym, ale także duchowym. Poza upamiętnieniem Dahauczyków silnie nawiązywało do mocy Kaliskiego Patrona – św. Józefa – nawołując do uciekania się do niego w potrzebie oraz zaufania Mu. Dla naszego Chóru wzięcie udziału w tak pięknym, wartościowym wydarzeniu było ogromną dumą i przyjemnością.

Jest

21. 5 VI 2019
Koncert dyplomowy studentek WPA UAM w Kaliszu

Każdy rok pracy w Chórze “Kopernik” obfituje w emocjonujące doświadczenia, które wymagają od nas wyjścia poza strefę komfortu, co później przynosi efekty w codziennej pracy. Jednym z takich doświadczeń jest tegoroczna współpraca naszego chóru ze studentkami kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W natłoku tegorocznych występów, udało nam się znaleźć czas i na to działanie.

Studentki przez kilka miesięcy pracowały z nami, czy to przypatrując się Pani Dyrygent Iglewskiej-Mocek, czy same prowadząc zajęcia. Zwieńczeniem całości był koncert dyplomowy, który miał miejsce 5 czerwca 2019 roku w auli im. prof. Jerzego Rubińskiego. Dla zgromadzonej publiczności wykonaliśmy dwa utwory: śląską piosenkę ludową “Powiadają, żem jest ładna”, utworem dyrygowała Grażyna Leja-Franczyk i żywiołowe “Con el vito” w języku hiszpańskim, poprowadziła Katarzyna Ślachetka. Tego wieczoru Pani Iglewska-Mocek zmieniła się w obserwatora, a rolę dyrygenta przejęły współpracujące z nami studentki. Ta sytuacja wymusiła na nas nawiązanie nici porozumienia, wypracowania wspólnego rytmu, co po kilku długich próbach nam się udało. Świetnie wykonaliśmy swoją robotę, co zaowocowało wysokimi stopniami zdobytymi przez nasze starsze koleżanki. Gratulujemy!

Aula im. Prof. Jerzego Rubińskiego to miejsce, które niezmiennie kojarzy nam się z dobrymi występami i radością z przeżywanych doświadczeń.

Brak

22. 19 VI 2019
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Dnia 19 czerwca 2019 roku nadszedł dzień długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów – zakończenie roku szkolnego. Akademia podsumowująca tegoroczne osiągnięcia młodzieży i szkoły odbyła się o godzinie 8:00. Po wprowadzeniu sztandaru, Chór „Kopernik” wykonał „Hymn Państwowy” oraz „Hymn Szkoły”, a następnie utwór Stanisława Moniuszki „Postój piękna gołąbeczko”. Była to namiastka zbliżającego się wówczas wielkiego wydarzenia – koncertu w Operze Narodowej – do którego Chór sumiennie przygotowywał się 3 ostatnie miesiące. Po gromkim aplauzie Pani Dyrektor wygłosiła podsumowanie sukcesów placówki w roku 2018/19, nie brakło w nim wzmianki o naszym wspaniałym Chórze, który nie raz dowiódł, że bez wątpienia jest chlubą kaliskiego „Kopca”.

Na zakończenie uroczystości odbyło się nagrodzenie uczniów z wyróżniającymi się wynikami w nauce. Wśród nich licznie znaleźli się chórzyści. Pokazało to jak solidna młodzież, potrafiąca pogodzić naukę z wymagającą pasją jaką jest śpiew, tworzy Chór” Kopernik”. Zakończenie roku zwiastuje wyczekane wakacje, których pierwsze dni zostaną przez nas intensywnie spędzone w Warszawie. Na szczęście tuż po tym dla Pani dyrygent i jej chórzystów nadejdzie zasłużony odpoczynek po całym roku ciężkiej pracy.

Jest

23. 20-22 VI 2019
Koncert finałowy Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska – Akademia Chóralna” w Operze Narodowej w Warszawie

W roku 2018/19 Chór „Kopernik” zaprezentował się w wielu koncertach, odnosząc przy tym liczne sukcesy. Największym wyróżnieniem było jednak zaproszenie na finał programu Śpiewająca Polska 2019 przygotowanego przez Akademię Chóralną. Nasz chór został wybrany, by stanąć na największej operowej scenie w Europie pośród najlepszych chórów młodzieżowych i dziecięcych w Polsce, wykonując koncert upamiętniający twórczość Stanisława Moniuszki w jubileuszowym roku jego dwusetnych urodzin.

Program koncertu obejmował 18 utworów tego artysty. Naszym zadaniem było rozczytać i nauczyć się 10 utworów, z czego 6 obejmowało część chórów mieszanych, a pozostałe 4 – część tutti. Przygotowania do tego wydarzenia były dla nas prawdziwym wyzwaniem ze względu na nachodzące się wówczas inne koncerty oraz ogrom pracy związany z nauką nowych, trudnych utworów, jednak nasi zdyscyplinowani i sumienni chórzyści świetnie poradzili sobie z tym wymagającym zadaniem. Zakończenie roku szkolnego dla Chóru Kopernik wcale nie zwiastowało odpoczynku – wręcz przeciwnie – wiązało się to z trzema bardzo intensywnymi dniami spędzonymi w Warszawie na dopracowywaniu ostatnich drobiazgów przed ostatecznym występem.

W czwartek 20 czerwca rankiem wyjechaliśmy z Kalisza i kierowaliśmy się prosto do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej na pierwszą próbę. W następne dni próby odbywały się na scenie głównej. Choć przygotowania były trudne i męczące, dzięki cudownej dyrygentce – pani Agnieszce Franków-Żelazny żaden uczestnik nie tracił wigoru i zapału do pracy. Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany dzień. 22 czerwca o godzinie 18 na scenie Warszawskiej Opery Narodowej stanęło 17 najlepszych polskich chórów – 5 chórów mieszanych oraz 12 chórów jednorodnych.

Jako pierwsze na scenie stanęły chóry mieszane, otwierając koncert Polonezem „Jak lilija, co rozwija” z opery Verbum nobile. Następnie na Sali rozbrzmiał donośny bas solisty Jerzego Butryna oraz doskonałe dopełnienie chóru w utworze ”Ten zegar stary” – znanym też jako aria Skołuby z opery Straszny dwór. Młodzi artyści wykonali jeszcze 4 utwory ze zbioru Śpiewnik Domowy : liryczną, pełną uczuć i rozpaczy opowieść pt. „Grajek”, nawiązujące do okresu wojennego, poruszające „Postój, piękna gołąbeczko”, mrożące krew w żyłach wyznania czarownicy w utworze „Groźna dziewczyna” oraz na koniec radosne i rześkie „Przylecieli sokołowie”.

Nadszedł na czas na chóry jednorodne, które wraz z solistami (Natalią Kiczyńską– sopranem, Eweliną Rzezińską – altem, Sebastianem Machem – tenor oraz wyżej wspomnianym basem – Jerzym Burtynem) wykonały 8 utworów – „O mój sokole”, „ Chochlik” i „ Krakowiaczek” ze zbioru Śpiewnik domowy, „Spod igiełek kwiaty rosną” z opery Straszny dwór, „Prząśniczka” ze zbioru Śpiewnik domowy, „Szumią Jodły na gór szczycie” – aria Jontka z opery Halka, „Bakczysaraj” ze zbioru Sonety Krymskie oraz „Dziad i baba” ze zbioru Śpiewnik domowy.

W tym czasie chóry mieszane przeniosły się ze sceny głównej na balkony. Stamtąd właśnie udało się uzyskać cudowną harmonię w utworach wykonywanych tutti. Pierwszym z nich był „Kum i Kuma” ze zbioru Śpiewnik domowy. W tym wykonaniu została zastosowana technika „body drums” polegająca na dopełnieniu linii melodycznej orkiestry tupaniem, pstrykaniem lub klaskaniem artystów w oczekiwanym rytmie. Brzmiało to niesamowicie i bez wątpienia rozbudziło gości po minionej nostalgicznej części koncertu. Po pełnej humoru, wesołej melodii, w operze rozniosło się poważniejsze, rozkoszne brzmienie „Modlitwy w kościółku” – chór z opery Halka z udziałem solistów. Kolejnym utworem był „Kozak” ze zbioru Śpiewnik domowy. Było to bez wątpienia najbardziej emocjonalne wykonanie z całego koncertu, na widowni wówczas można było dostrzec widoczne poruszenie, niejednemu artyście towarzyszyły ciarki. Finałem widowiska stał się Mazur z opery Straszny Dwór, stanowiący idealne żywe, energiczne zamknięcie tego wyjątkowego koncertu. Słuchacze siedzieli wyraźnie przejęci do ostatniego dźwięku, zaraz potem w sali rozbrzmiały bardzo gromkie oklaski.

Dyrektor Opery Narodowej osobiście złożył gratulacje wszystkim artystom, a także dyrygentom, orkiestrze i każdemu kto przyczynił się do uświetnienia tego wydarzenia. Szczególne podziękowania otrzymała Pani Agnieszka Franków – Żelazny za niesamowite poprowadzenie całego koncertu oraz Pan Roman Ilia Drozd, który przygotował tę wyjątkową aranżację.

Wspaniale było zobaczyć na widowni tyle znajomych twarzy, rodzinę, przyjaciół, a nawet absolwentów Chóru. Dla każdego z chórzystów ten wieczór zapadnie w pamięci jako piękne doświadczenie i wielki zaszczyt, którego tylko nieliczni mogą dostąpić. Będziemy to wspominać z wielką dumą oraz ogromną wdzięcznością dla Naszej Pani Dyrygent, bez której zaangażowania nie moglibyśmy być częścią tak prestiżowego wydarzenia. Chór Kopernik kolejny raz pokazał, że jest chlubą nie tylko dla szkoły, ale także dla całego miasta Kalisza. Brawo!

Jest