Wczytuję...

Chór Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

menu button open

III Liceum

Kopernik

Z życia chóru

Rekrutacja

Chórzystą może zostać każdy uczeń Kopernika. Na początku roku szkolnego Pani Dyrygent na lekcjach muzyki rozmawia z uczniami na temat ich styczności z muzyką i zaprasza chętnych na próby Chóru. Jeśli uczeń uzna, że chce do nas dołączyć, musi nauczyć się kilku chóralnych utworów i przyjść na przesłuchanie. Po pomyślnym przejściu przesłuchania uczniowie dołączają do naszej grupy na Facebooku i oficjalnie stają się członkami Chóru „Kopernik”. Oczywiście bramy chóru są zawsze otwarte i uczniowie mogą do nas dołączyć w każdej chwili.

Próby

Próby naszego Chóru odbywają się codziennie w różnych godzinach, a chórzyści przychodzą wtedy, kiedy mają czas i skończyli już lekcje. Ważne jest jednak, żeby każdy był przynajmniej na czterech godzinach chóru w tygodniu. Niektórzy, potrafią być na próbach nawet dziesięć godzin tygodniowo, ponieważ nie ma tam nudy.

Zajęcia zazwyczaj rozpoczyna krótka rozgrzewka zawierająca zarówno ćwiczenia oddechowe, jak i wokalne. Później przechodzimy do rozczytywania utworów, a Pani Dyrygent po kolei powtarza z chórzystami partie poszczególnych głosów. Gdy wszyscy znają już swoją melodię, staramy się śpiewać razem i pracować nad szczegółami.

Nieco inaczej wyglądają nasze próby przed koncertami. Wtedy muszą pojawić się wszyscy chórzyści, a obowiązkowa próba trwa najczęściej dwie godziny. Utwory są już wtedy przygotowane i możemy skupić się na wspólnej interpretacji.

Koncerty Poza Szkołą

Ważnym elementem naszej chóralnej społeczności są koncerty poza szkołą. Niosą one zdecydowanie więcej emocji, a występy przed większą publicznością są dla nas bardzo ważnym doświadczeniem. Każdy wyjazd czy nawet spacer do nowego miejsca to świetna okazja na zintegrowanie się z innymi chórzystami, a czas spędzony na takich koncertach zostaje na długo w naszej pamięci.

Atmosfera

Warto podkreślić, że nasz chór to nie tylko próby, koncerty i muzyka, ale również relacje między nami i wszystko to co dzieje się za drzwiami auli. Nasza chóralna społeczność to ważny element szkolnego życia każdego z nas. Bywają dni kiedy potrafimy rozmawiać podczas prób na wszystkie tematy, dzieląc się ze sobą szkolnymi dylematami i historyjkami z lekcji. Przyjaźnie, które zawieramy w chóralnym gronie, zostają z nami na długi czas i stają się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Ogromnym wsparciem w codzienności jest też oczywiście nasza Dyrygentka Maria Szczap. Wszyscy chórzyści wiedzą, że zarówno gdy mają jakiś problem, jak i kiedy po prostu chcą opowiedzieć ciekawą historię, zawsze mogą przyjść do auli porozmawiać z Panią Dyrygent.

Zespoły

Nieodłącznymi elementami naszego Chóru są zespół instrumentalny i  zespół smyczkowy. Urozmaicają występy różnymi utworami i stale towarzyszą naszemu chórowi w koncertach. Dzięki temu możemy wzbogacić nasz repertuar o utwory z akompaniamentem instrumentów. Muzycy stanowią również istotną część naszej chóralnej społeczności towarzysząc nam w ważnych przeżyciach.

Zespół instrumentalny:

  • Maciej Rudolf – gitara
  • Jakub Hajdo – perkusja
  • Leon Jakubek – pianino
  • Łukasz Wywrocki – perkusja
  • Leon Filipowicz – bas

Zespół instrumentalny towarzyszy Chórowi w wielu utworach np. „Heal The World” czy „Mamy Siebie”. Jednak oprócz tego często mają solowe występy, podczas których prezentują znane jazzowe utwory takie jak „Mercy, mercy” albo „Mr. Magic”.

Zespół smyczkowy:

  • Julia Gebel
  • Jagienka Kulczycka
  • Maja Trybek
  • Masza Zaczykiewicz
  • Patrycja Gajewska
  • Aleksandra Łańduch

Dzięki skrzypaczkom Chór prezentuje nowe aranżacje wielu utworów, które zyskują powiew świeżości. Sam zespół przygotowuje solowe utwory z szerokiego repertuaru, grając m.in. tango „Por Una Cabeza” znane z filmu „Zapach Kobiety”.