X X
X X

5 grudnia – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Zwiększenie wrażliwości młodzieży na potrzeby innych jest podstawą wszystkich działań wolontariackich, poprzez  rozwijanie empatii i zrozumienia drugiego człowieka. Kreowanie twórczej atmosfery w szkole sprzyja samorealizacji oraz poszerzaniu własnych zainteresowań uczniów; 

Wolontariusze   nabywają doświadczeń i umiejętności społecznych, uczą się działania zespołowego i wzajemnego wspierania się.

Młodzież nawiązuje współpracę z placówkami, organizacjami i instytucjami, działającymi na rzecz środowiska lokalnego.

Praca z uczniami naszego Szkolnego Wolontariatu nie ogranicza się tylko do działań na terenie szkoły, lecz współgra z życiem całej społeczności. Podejmujemy  różne inicjatywy i działania, będące w danej chwili najważniejsze- np. zbieranie żywności, ubrań, środków czystości i środków opatrunkowych– dla wszystkich, którzy tego potrzebują.
Nasi wolontariusze pomagają w opiece nad dziećmi w Świetlicy Socjoterapeutycznej – u sióstr Nazaretanek pomagają w nauce, odrabianiu lekcji, organizowaniu czasu wolnego, poprzez zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, czy sportowe.

Od wielu lat współpracujemy również ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym nr 1w Kaliszu, np. czytając fragmenty książek na spotkaniach czytelniczych, nasi wolontariusze pomagają przy organizacji różnych warsztatów, projektów i imprez okolicznościowych w tej placówce, takich jak  Warsztaty Astronomiczne, Mityngi Kolarskie, Dni Patrona czy Diecezjalna Pielgrzymka Szkół Specjalnych do Św. Józefa.
Ostatnim naszym działaniem był udział wolontariuszy w projekcie ,,Jeśli demokracja, to tylko z wartościami”.

Przygodę z kaliskim DPS rozpoczęliśmy w 2018 r. od udziału w Senioriadzie i przemarszu seniorów z kaliskiego rynku do DPS. Radość starszych osób była wielka, cieszyli się, że mogli wraz z innymi seniorami przespacerować się ulicami Miasta. Od tamtej pory nasi wolontariusze pomagają podczas wyjścia na spacer, czytania książek, darują swój wolny czas, niosąc uśmiech, entuzjazm, wiele radości, wnosząc w codzienne dni seniorów powiew świeżości. W taką regularną działalność włącza się co roku ok. 20 wolontariuszy, a w jednorazowych akcjach biorą udział całe klasy.

Obecnie jesteśmy na etapie zbierania poduszek, które przekażemy podczas spotkania  bożonarodzeniowego, przygotowanego przez kl. 3c.

Opiekunki:

Renata Stępień i Małgorzata Chrzanowskia