X X
X X

Dzień Bezpiecznego Internetu

MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI, RODZICÓW I UCZNIÓW:
Zachęcamy do korzystania z materiałów związanych z bezpieczeństwem w sieci i zjawiskiem cyberprzemocy. Materiały mogą być wykorzystywane na lekcjach wychowawczych i nie tylko. Zachęcamy również do użycia niektórych publikacji na spotkaniach z rodzicami.

Informacje będą na bieżąco dodawane i aktualizowane, więc prosimy zaglądać na poniższą podstronę projektu DBI.

ABC cyberbezpieczeństwa NEW!!!
Emoji – wyraź siebie
FOMO
Pomoc ofiarom cyberprzemocy
Prywatność
Radzenie sobie z cyberprzemocą
Fakt czy fake
Jak postępować w przypadku cyberprzemocy
Działania interwencyjne wobec sprawców i ofiar cyberprzemocy
Zabezpieczanie dowodów cyberprzemocy
Książka – Jak reagować na cyberprzemoc
Co czycha w sieci – Poradnik nie tylko dla rodziców
Procedura reagowania wobec ofiary cyberprzemocy
Procedura reagowania wobec sprawcy cyberprzemocy
Dbam o mój zasięg – materiały edukacyjne
Kursy dla nauczycieli i uczniów związane z bezpieczeństwem w sieci – Przystań w sieci
Forum przeciw depresji – kampania społeczna, materiały, szkolenia
Rekomendacje – rodzice 2022
Link do Konferencji DBI 2022

Tegoroczna edycja odbędzie się 17.02.2023 r.

8 lutego 2022 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu już po raz piąty świętowaliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Choć nasza szkoła pracuje teraz (ze względu na nauczanie zdalne) w nieco ograniczonym zakresie, udało się zorganizować dla uczniów trzy konkursy on-line:  konkursy teoretyczne – „Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w sieci dla klas I” i „Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w sieci dla klas II”  oraz praktyczny –  „Bezpieczny Internet” – konkurs na najciekawszą infografikę dla klas I – III.

Jak co roku w konkursach wzięła udział liczna grupa uczniów zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w sieci oraz chcących szerzyć wiedzę o bezpiecznych zrachowaniach w Internecie wśród swoich kolegów ze szkoły.  Wyniki konkursów zostaną ogłoszone w Dniu Patrona Szkoły, a zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody ufundowane przez wspierającą naszą inicjatywę Radę Rodziców.

Wybrane osoby z klas pierwszych wzięły również udział w wykładach w języku angielskim zilustrowanych prezentacjami multimedialnymi. Wykłady te poprowadzili sami uczniowie dla swoich koleżanek i kolegów podczas lekcji j. angielskiego. Spotkały się one z miłym przyjęciem słuchaczy i poszerzyły ich wiedzę na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci.

Na stronie internetowej „Kopernika”już rok temu została stworzona specjalna zakładka dla wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli i gości odwiedzających naszą stronę www, gdzie zostały i nadal są umieszczane (nie tylko z okazji DBI) różnego typu informacje związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu.

Organizatorki DBI w III LO w Kaliszu wzięły udział w konferencji online z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022, która odbyła się na platformie https://www.saferinternet.pl/

W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Konferencja została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są Samsung, Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.

Zapis konferencji jest dostępny dla każdego chętnego pod linkiem:

https://www.facebook.com/bezpiecznyinternet/videos/5378322912197090

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w DBI 2022.

Ogłoszenie wyników w Dniu Patrona.

Organizatorki DBI:

Donata Mieloch, Magdalena Pietrzak, Karolina Janowska-Baran.