X X
X X

Podsumowanie projektu CSW@2030 „W sercu Kalisza”

We wtorek, 29 kwietnia 2025 r. odbyło się w Naszej szkole uroczyste podsumowanie projektu w obecności Dyrekcji i chętnych nauczycieli oraz uczniów. Uczniowie z grupy projektowej omówili swoją półroczną pracę oraz przedstawili jej efekty.

III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu bierze udział w Projekcie Województwa Wielkopolskiego „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030” realizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Nasza szkoła jako jedyna z Kalisza bierze udział w podprojekcie „Wielkopolska Akademia Odkrywców Dziedzictwa Kulturowego” Cyfrowej Szkoły Wielkopolskiej 2030. Warsztaty odbywały się od listopada 2024 r. i kończą się w maju 2025 r. Grupa składa się 10 uczniów: Są to: Kl. 3h – materiały filmowe, zdjęcia, teksty, prowadzące wywiady: Wiktoria Janiak, Klaudia Pokrywiecka – pomoc przy mapkach oraz Zosia Tomalak – narratorka, projektantka dyplomów; Kl 3b – materiały filmowe, zdjęcia, teksty, obsługa sprzętu: Dawid Kołodziejczyk oraz Jakub Grabowski – główny montażysta filmowy; Kl. 2a – materiały filmowe, zdjęcia, teksty: Tomasz Bryłowski oraz Marcin Mieloch – operator drona; Kl. 4b – materiały filmowe, zdjęcia, teksty i obsługa drona: Amelia Ratajek, Maciej Zawadzki, Maciej Stasiak – zaprojektowanie i opracowanie mapy atrakcji. Opiekunem projektu jest pani profesor Donata Mieloch.

Do dyspozycji mieliśmy zestaw edukacyjnych narzędzi informatycznych dla szkoły: aparat fotograficzny z funkcją nagrywania ze statywem, gimbal, zestaw lamp panelowych LED ze statywami, komplet dwóch mikrofonów bezprzewodowych z odbiornikiem, dyktafon, zestaw do nagrywania podcastów, dron dji mini 3 pro, 3 tablety oraz laptop. Były nagrania, wywiady, filmy, fotki, praca z dronem i z doskonałym sprzętem do wywiadów.

Został opracowany konkursowy film podsumowujący Naszą pracę. Ten film to fascynująca podróż po Kaliszu i jego okolicach, ukazująca bogactwo dziedzictwa kulturowego tego regionu. Uczniowie przedstawili najważniejsze zabytki miasta, pokazując jego historyczne i architektoniczne skarby. W filmie są fragmenty wywiadów z historykiem, panem profesorem Sławomirem Przygodzkim, z panią Dyrygent Chóru „Kopernik” Marią Szczap, wywiady z Dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego Bartoszem Zaczykiewiczem, Dyrektorem Kaliskiej Filharmonii Rubenem Silvą oraz kaliskim archeologiem panem Leszkiem Ziąbką. Dzielą się oni swoją wiedzą i pasją do kaliskiej kultury. Wspomniane są także ślady związane z wybitnymi postaciami takimi jak Maria Dąbrowska, Maria Konopnicka, Stefan Szolc-Rogoziński, które odcisnęły swoje piętno na historii i kulturze Kalisza i okolic. To pokazuje, jak głęboko zakorzenione jest tu niematerialne dziedzictwo – tradycje, opowieści i inspiracje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo, przygotowana została mapa regionu z najważniejszymi miejscami, co pomaga lepiej zrozumieć i docenić lokalne dziedzictwo.

Film projektowy bierze udział w Konkursie na najlepszy projekt w ramach Cyfrowej Szkoły Wielkopolskiej@2030.

Zachęcamy do obejrzenia Naszego Instagrama, kanału na YT oraz Interaktywnej mapy Kalisza (możliwość obejrzenia wszystkich atrakcji – pinezki – opisy, grafiki, filmy – wywiady).

Link do Instagrama:
https://www.instagram.com/w_sercu_kalisza/

Link do kanału na YouTube:
www.youtube.com/@WSercuKaliszaWarsztatyCSW

Link do mapy:
https://view.genially.com/678c136f2916da106b43a371/interactive-image-w-sercu-kalisza

Podsumowując, projekt podkreśla, jak ważne jest zachowanie i korzystanie z dziedzictwa kulturowego regionu kaliskiego – zarówno tego materialnego, jak i niematerialnego. Dla młodego pokolenia to nie tylko okazja do poznania swojej historii, ale także inspiracja do aktywnego uczestnictwa w kulturze i jej ochrony. To piękny przykład na to, jak można odkrywać i doceniać swoje korzenie, by lepiej rozumieć siebie i swoje miejsce w świecie.

Grupa projektowa „W sercu Kalisza” wraz z opiekunką p. Donatą Mieloch