X X
X X

Dzień Bezpiecznego Internetu w Koperniku

8 lutego 2022 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu już po raz piąty świętowaliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Choć nasza szkoła pracuje teraz (ze względu na nauczanie zdalne) w nieco ograniczonym zakresie, udało się zorganizować dla uczniów trzy konkursy on-line:  konkursy teoretyczne – „Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w sieci dla klas I” i „Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w sieci dla klas II”  oraz praktyczny –  „Bezpieczny Internet” – konkurs na najciekawszą infografikę dla klas I – III.

Jak co roku w konkursach wzięła udział liczna grupa uczniów zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w sieci oraz chcących szerzyć wiedzę o bezpiecznych zrachowaniach w Internecie wśród swoich kolegów ze szkoły.  Wyniki konkursów zostaną ogłoszone w Dniu Patrona Szkoły, a zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody ufundowane przez wspierającą naszą inicjatywę Radę Rodziców.

Wybrane osoby z klas pierwszych wzięły również udział w wykładach w języku angielskim zilustrowanych prezentacjami multimedialnymi. Wykłady te poprowadzili sami uczniowie dla swoich koleżanek i kolegów podczas lekcji j. angielskiego. Spotkały się one z miłym przyjęciem słuchaczy i poszerzyły ich wiedzę na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci.

Na stronie internetowej „Kopernika” już rok temu została stworzona specjalna zakładka dla wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli i gości odwiedzających naszą stronę www, gdzie zostały i nadal są umieszczane (nie tylko z okazji DBI) różnego typu informacje związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu (https://kopernik.kalisz.pl/dzien-bezpiecznego-internetu/)

Organizatorki DBI w III LO w Kaliszu wzięły udział w konferencji online z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022, która odbyła się na platformie https://www.saferinternet.pl/

W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Konferencja została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są Samsung, Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.

Zapis konferencji jest dostępny dla każdego chętnego pod linkiem:

https://www.facebook.com/bezpiecznyinternet/videos/5378322912197090

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w DBI 2022.

Organizatorki – Donata Mieloch, Magdalena Pietrzak, Karolina Janowska-Baran.