X X
X X

Historia na torach

Zakończył się projekt edukacyjny Koleje Wolności. Od środy do soboty Koleje Wielkopolskie w partnerstwie z licznymi podmiotami (m.in. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu) historycznym składem z czasów Powstania Wielkopolskiego przewoziły dzieci i młodzież ze szkół całego województwa.
Uczniowie skorzystali z tej niepowtarzalnej lekcji historii na torach. I o te walory edukacyjne radioCENTRUM pytało młodych ludzi z kaliskiego Liceum im. Mikołaja Kopernika:

– Świetna okazja do zapoznania się z historią, do takiego obcowania z nią. W szkole na ogół nie ma czasu na takie inicjatywy, więc zachęcanie uczniów do sięgania po wiedzę, poprzez m.in. takie przedsięwzięcia uważam za celowe i trafione – Bartek Pasternak.

– Również jestem zdania, że to świetny pomysł, by w taki właśnie sposób promować wiedzę historyczną wśród młodzieży. To jest bardzo ważne dla nas, szczególnie że jest to Powstanie Wielkopolskie, a więc dotyczące naszego regionu i jedyne przecież polskie powstanie, które zwieńczył całkowity sukces. Bardzo to wszystko 'klimatyczne’. Nieźle to wszystko zostało urządzone i uważam, że podołano temu zadaniu – Kacper Gałęzki.

– Inicjatywę oceniam bardzo pozytywnie, a dzięki takiej popularyzacji historii coraz więcej osób z Polski i z zagranicy może dowiadywać się o tym ważnym epizodzie w historii Polski, jakim było Powstanie Wielkopolskie, które na swój sposób było kluczowe dla powstania II Rzeczypospolitej. Według mnie pociąg został odrestaurowany naprawdę we wzorcowy sposób, a tę historię dosłownie czuć, jak się tam wejdzie.
Możliwość porozmawiania z ludźmi, którzy znają się na tym i tym zajmują również jest pewną wartością dodaną. Można poszerzyć swoją wiedzę, nawet nie czytając na ten temat. Jedyne co potrzeba, to aktywnie uczestniczyć w tego typu formach, być zaciekawionym – Kacper Kolina – wszyscy z kl. 2 F III LO w Kaliszu.

Wydarzenie upamiętniło 100. rocznicę jedynego, zwycięskiego dla Polaków zrywu powstańczego. To Powstanie Wielkopolskie wpłynęło zasadniczo na kształtowanie się II Rzeczypospolitej.

Dla kaliskiego Kopernika – historycznej Szkoły Dwojga Imion – 100-lecie powstania, w jubileuszowym roku obchodów Niepodległej, jest równolegle innym, doniosłym wydarzeniem: w 2018 roku mija dokładnie wiek edukacji szkoły, w której przeszłość wpisuje się Żeńskie Gimnazjum Anny Jagiellonki (rok 1918). Od 1971 roku III Liceum przewodzi Mikołaj Kopernik.

Za tydzień (12-14 października) główne uroczystości rocznicowe pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

Witold Torbiarczyk, radioCENTRUM