X X
X X

Konkurs Wiedzy Ekologicznej z okazji Dnia Ziemi w III LO

    Po dwuletniej pandemicznej przerwie w tym roku udało się zorganizować V Konkurs Wiedzy Ekologicznej, który jest nieodłącznym elementem obchodów „Dnia Ziemi” w naszej szkole.
W tegorocznej edycji udział wzięło piętnaścioro uczniów z ośmiu szkół, wśród nich znalazły się trzy placówki kaliskie, tj. SP nr 10 im. Marii Konopnickiej, SP Sióstr Nazaretanek, SP „Edukator” oraz szkoły z Kościelnej Wsi, Opatówka, Godziesz Wielkich, Stawiszyna i Tłokini Wielkiej. Uczniowie rozwiązywali test wiedzy ekologicznej, poziom konkursu był bardzo wysoki, a laureatów troje. Pierwsze miejsce zajęła Anna Matysiak uczennica SP Sióstr Nazaretanek, która w nagrodę otrzymała rower.
Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się uczniowie ze SP w Kościelnej Wsi: Hubert Kędzia i Kacper Paceś, obaj zdobyli słynną pozycję „Biologia Campbella” oraz karty upominkowe do sieci sklepów Empik wartości 200 i 100 zł. Pozostali uczniowie oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.

    Konkurs Wiedzy Ekologicznej od początku istnienia cieszy się dużą popularnością. Łącznie z dzisiejszą odbyło się pięć edycji, w których udział wzięło 110 uczniów z  gimnazjów i szkół podstawowych. Niewątpliwie rangę przedsięwzięcia podnoszą cenne nagrody dla laureatów, za które w tym miejscu serdecznie dziękujemy sponsorom. W tym roku byli to: Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO sp. z o.o., Rada Rodziców III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Edukacyjne „Kopernik”.

    Jako pomysłodawca i organizator konkursu, ale przede wszystkim jako biolog z wykształcenia  i zamiłowania, wyrażam ogromną wdzięczność uczniom i nauczycielom za udział w Konkursie, a tym samym za propagowanie wiedzy ekologicznej, która jest nam wszystkim tak potrzebna, nie tylko w „Dniu Ziemi”. Bowiem, posiłkując się słowami Floriana Plita:„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.”

Grzegorz Wieczorek