X X
X X

Lokalne media piszą o Koperniku

Kaliska prasa donosi o ostatnim, ciekawym wydarzeniu w naszej szkole.

 

   Akademickie spotkania ze sztuką w III LO

   W ostatnią środę, 13 marca w auli III LO im. M. Kopernika zagościła sztuka a właściwie historia sztuki. Z gościnnym wykładem wystąpił pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniuprofesor Michał Haake. Kaliszanin, a co najważniejsze absolwent kaliskiego Kopernika, który po latach, z ogromnym sentymentem pojawił się w murach szkoły. Młodzież, przede wszystkim klas humanistycznych, mogła uczestniczyć w akademickim wykładzie na temat: „Co ma wspólnego z dziełem sztuki perspektywa zbieżna”. Na przykładzie dzieł Leonarda da Vinci oraz innych przedstawicieli włoskiego renesansu, profesor M. Haake odkrył tajemnice perspektywy, głębi dzieł malarskich. Młodzież mogła przekonać się, że dzieła sztuki interpretować można nie tylko poprzez uogólnioną refleksję, ale założenia związane z matematyką, proporcją. Dla klas o profilu humanistycznym, taki wykład, to doskonała okazja do tego by doskonalić się w zakresie interpretacji dzieł sztuki, szukania kontekstów w literaturze i poszerzania swej wiedzy z zakresu nauk humanistycznych.

Profesor M. Haake ujął słuchaczy wiedzą, erudycją i czytelnością przekazu – trudnych i fachowych chwilami treści. Po spotkaniu udzielił Szkolnej Telewizji „Kopernik News” wywiadu, w którym nie tylko mówił o swych pasjach związanych z historią sztuki, ale opowiedział młodym dziennikarzom z Kopernika o szkolnych latach spędzonych w III LO.

To pierwszy z takich wykładów, spotkania uczniów klas humanistycznych z wykładowcami Instytutu Historii Sztuki UAM Poznań będą bowiem stałym elementem edukacji w klasach o tym profilu.