X X
X X

Mig-Racje czyli wykład o migracjach

W poniedziałek, tj. 19 listopada 2018 r. w auli naszej szkoły odbył się bardzo ciekawy wykład poruszający problem migracji zatytułowany ,,Mig-Racje, czyli w mig o racjach i narracjach wokół wędrówek ludów. Przykład Niemiec”. Prelegentką była pani dr Dominika Gortych, adiunkt w Zakładzie Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego  UAM w Poznaniu.
      Migracje to temat bardzo często poruszany w dzisiejszym świecie. Pani doktor omówiła to zagadnienie na przykładzie naszych zachodnich sąsiadów – Niemiec. Zaprezentowała zarys historyczny migracji zarobkowej, poprzez jej konsekwencje w postaci kolejnych pokoleń diaspory tureckiej. Jako przykład, gdzie zobrazowany został ten problem, przedstawiła fragmenty filmu Głową w mur  Fatiha Akına z 2004 roku (nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie). Zanalizowała powstanie ruchu PEGIDA (na podstawie niemieckiej prasy) oraz wzrost poparcia populistycznej partii AFD, która w ostatnich wyborach dostała się do Bundestagu.
      W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 2F, 3F, 3D2, 3B2 oraz inni zainteresowani uczniowie. Pani doktor została zaproszona do naszej szkoły przez prof. M. Łodzińską.
Wiktor Noworolnik, 3F