X X
X X

U Kopernika na 100 lat

Kaliski Kopernik na szlaku rowerowym w jubileusz 100-lecia Szkoły Dwojga Imion. Grupa cyklistów z nauczycielami III LO na czele – Sławomirem Przygodzkim i Grzegorzem Szymańskim w czwartek wieczorem dotrze do Torunia. Kaliszanie odwiedzą miasto renesansowego astronoma i humanisty, który szkole przewodzi od roku 1971.
Cała trasa wyniesie prawie 450 km – rowerzyści korzystają z atrakcji Ziemi Konińskiej, po drodze odwiedzając m.in. Kazimierz Biskupi i Kleczew, podziwiają odkrywki węgla brunatnego. RadioCENTRUM towarzyszyło rowerzystom z Kopca na ostatniej prostej. Mówią opiekun grupy, historyk, Sławomir Przygodzki oraz jeden z uczestników wyprawy:

– Sprzed szkoły wyjechaliśmy we wtorek rano, dojechaliśmy do Gosławic, w Koninie władze miasta przyjęły nas bardzo miło i serdecznie, byli z nami cykliści konińscy, a przewodnik PTTK oprowadzał nas po Starym Koninie. Później rowerami objechaliśmy Konin, zwiedzaliśmy miasto, nocowaliśmy w Gosławicach. Potem trasa wiodła do Lichenia, w którym zostawiliśmy bagaże i potem cykliści z Konina oprowadzili nas po Ziemi Konińskiej. Zrobiliśmy około 70 kilometrów. A teraz wystartowaliśmy do Torunia i spodziewamy się tam być wieczorem.

Piątek kaliszanie spędzą z patronem szkoły – w stolicy pierników. W południe spotkanie z władzami Torunia, a wieczorem – w intencji III Liceum, dawnej i obecnej społeczności szkoły, mszę odprawi jej absolwent, ks. dr Maciej Krulak. W Toruniu do uczestników rajdu dołączy dyrektor szkoły, Anna Narewska. W drogę powrotną cykliści wyruszą w sobotę…

O wrażeniach z wyprawy mówi trzecioklasista z Kopca – Błażej Janaczyk:

– Nasza drużyna jest bardzo zdeterminowana i silna, by osiągnąć cel. W zasadzie nie napotykamy na żadne problemy, oprócz drobnych spraw, które w takiej sytuacji mogą się wydarzyć, przykładowo dopompowanie koła itp. Także wszystko jest w porządku. Bardzo fajnie, że możemy pokazać, że uczniowie 'Kopernika’ to nie tylko olimpiady i dobre oceny, ale też młode i bardzo sprawne ciała. Osobiście jestem bardzo zadowolony z udziału i chciałbym pozdrowić wszystkich z naszej szkoły. Do zobaczenia 3 września.

Uroczyste powitanie na rozpoczęciu roku, 3 września. 13 października główne akcenty 100-lecia Kaliskiej Szkoły Dwojga Imion (gala w auli UAM Kalisz i m.in. koncert Mietka Szcześniaka); połączono je z trzydniowym zjazdem wychowanków i absolwentów. Wcześniej (we wrześniu), w corocznym meczu koszykówki upamiętniającym trenera i działacza sportu Kazimierza Paszyna, będą rywalizować absolwenci i uczniowie obu kaliskich Liceów – Asnyka i Kopernika.

Witold Torbiarczyk, radioCENTRUM