X X
X X

VII Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 – podsumowanie

Już po raz siódmy świętowaliśmy w III LO Dzień Bezpiecznego Internetu, który został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Strona DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.

Głównym partnerem DBI 2024 jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objąło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Partnerami akcji zostały firmy: SAMSUNG, Meta, Google, Librus oraz Cyfrowa Polska.

6 lutego odbyła się Gala DBI 2024 – dostępna zarówno stacjonarnie (Warszawa), jak i online. Zainteresowane osoby miały możliwość zapoznania się z ciekawymi wystąpieniami eksperckimi i programem artystycznym.

 Z okazji DBI odbyły się w naszej szkole dwa konkursy teoretyczne „Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w sieci dla klas I”  i „ Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w sieci dla klas II” oraz konkurs plastyczny na najlepszy plakat pt. „Czy AI nam zagraża?” dla klas I-III. Jak co roku w konkursach wzięła udział liczna grupa uczniów zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w sieci oraz chcących szerzyć wiedzę o bezpiecznych zachowaniach w Internecie wśród swoich kolegów ze szkoły.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody ufundowane przez wspierającą naszą inicjatywę Radę Rodziców. 

Wyniki konkursów kształtują sie następująco:

**************************************************************************

W Szkolnym Konkursie testowym pt. „Bezpieczeństwo w sieci” organizowanym w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu:

 • W klasach pierwszych:
  I miejsce zajęłą Maria Buczkowska z klasy 1d
  II miejsce zajęła Nadia Karpisiewicz z klasy 1c
  III miejsce zajął Marcin Mieloch z klasy 1a
 • W klasach drugich:
  I miejsce zajął Wiktor Karolak z klasy 2f
  II miejsce zajęła Aleksandra Pęder z klasy 2c
  III miejsce zajęła Julia Bukwa z klasy 2c

W Szkolnym Konkursie na plakat pt. „Czy AI nam zagraża?” organizowanym w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu zostały wyróżnione trzy prace uczniów:

 • Pauliny Piotrowskiej z klasy 1e
 • Darii Wojnowskiej z klasy 3f
 • Martyny Płotek z klasy 2e

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom biorących udział w konkursie.

**************************************************************************

Zwycięzkie prace plastyczne oraz materiały edukacyjne dotyczące DBI zostały zaprezentowane na sztalugach w szkolnym korytarzu.

Prace były także prezentowane podczas tegorocznych Drzwi Otwartych dla ósmoklasistów 22 marca.

 Wybrane osoby z klas pierwszych i drugich wzięły również udział w prezentacji  w j. angielskim na temat bezpieczeństwa w sieci, którą przedstawiły dwie uczennice z kl. 1F Gabriela Andrzejewska i Anastazja Świercz.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w DBI 2024 i zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy za rok.

Organizatorki – Donata Mieloch, Magdalena Pietrzak, Karolina Janowska-Baran.