X X
X X

Wyprawa rowerowa z Kopernika… już w Toruniu

Wyprawa rowerowa uczniów i absolwentów III LO im. Mikołaja Kopernika z Kalisza zawitała do Torunia. Rajd rowerowy odbywa się z okazji 100-lecia powstania Gimnazjum im. Anny Jagiellonki, późniejszego III LO w Kaliszu.
Uczniowie, absolwenci i nauczyciele kaliskiej szkoły skupieni w Grupie Rowerowej „Kopernik” rozpoczęli rajd 28 sierpnia. Wyprawa zakończy się 2 września, tuż przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. Na cel podróży wyznaczyli sobie miasto urodzenia astronoma, gdzie 31 sierpnia spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim. –Zawitała do nas grupa uczniów i nauczycieli z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Z radością witamy ich w mieście urodzenia patrona szkoły, którego ślady można spotkać tutaj na każdym kroku. Mam nadzieję, że zwiedzanie Torunia przyniesie naszym gościom dużo radości i dobrych wspomnień – powiedział na początku spotkania w Arenie Toruń prezydent Torunia Michał Zaleski, który opowiedział o historii Torunia oraz jego współczesnym charakterze.

Kalisz oddalony jest o około 180 km od Torunia.  Uczestnicy rajdu rowerowego podczas swojego rajdu odwiedzili również Konin- tam spotkali się z prezydentem Miasta Konina Józefem Nowickim – Prezydent Miasta Konina, oraz Elżbietą Streker – Dembińska – Radną Miasta Konina, także absolwentka III L.O. w Kaliszu.  Komandorem rajdu jest nauczyciel historii i wos w III LO Sławomir Przygodzki, a opiekunem grupy Grzegorz Szymański nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa.
     Wizyta w Toruniu jest dla nas wyjątkowa. Jest jednym z głównych elementów jubileuszu 100-lecia szkoły, który rozpoczęliśmy w dniu urodzin naszego patrona. W naszej szkole stawiamy na rozwój uczniów w wielu dziedzinach i nie mogło zabraknąć nas w mieście urodzenia Mikołaja Kopernika, który nas do tego inspiruje – zaznaczyła dyrektor III LO w Kaliszu Anna Narewska.

Ważnym momentem wizyty w Toruniu była msza św. w katedrze toruńskiej, gdzie ochrzczony został Mikołaj Kopernik. W intencji żyjących oraz zmarłych nauczycieli, uczniów i absolwentów szkoły, mszę odprawił absolwent III LO im. Mikołaja Kopernika dr Maciej Krulak.
W rajdzie wziął udział także członek zarządu stowarzyszenia absolwentów – Sławomir Woźniak.

Rajd rowerowy Kalisz-Toruń-Kalisz wpisał się w program obchodów jubileuszu szkoły, którego kulminacyjnym momentem będzie zjazd absolwentów w dniach 12-14 października 2018 r. Więcej na temat uroczystości jubileuszowych i zjazdu na stronie szkoły http://100lat.kopernik.kalisz.pl

 

Przeczytaj o wizycie rowerzystów z Kopca w prasie toruńskiej.

SAI