X X
X X

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 w KOPERNIKU

            Już po raz szósty świętowaliśmy w III Liceum Ogólnokształcącym Dzień Bezpiecznego Internetu, który został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

            Z okazji DBI odbyły się w naszej szkole dwa konkursy teoretyczne „ Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w sieci dla klas I”  i „ Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w sieci dla klas II” oraz “Konkurs na najlepszego lapbooka dla klas I-III”. Jak co roku w konkursach wzięła udział liczna grupa uczniów (ok. 70 osób) zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w sieci oraz chcących szerzyć wiedzę o bezpiecznych zachowaniach w Internecie wśród swoich kolegów ze szkoły.

            W Konkursie wiedzy wśród klas I pierwsze miejsce zajął Wiktor Wojterski z klasy 1a, a drugie miejsce Maria Goździńska też z klasy 1a. Z klas II pierwsze miejsce zajął Marcin Płotek z klasy 2e, a drugie Ada Blicharska również z klasy 2e. Natomiast w konkursie na najlepszego lapbooka pierwsze miejsce przypadło Kindze Konstanciak z klasy 1d, a drugie Natalii Wojciechowskiej z klasy 2c. Zwycięzcy * otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody ufundowane przez wspierającą naszą inicjatywę Radę Rodziców.

            Wybrane osoby z klasy pierwszych wzięły również udział w prezentacji  w języku angielskim na temat bezpieczeństwa w sieci, którą przedstawił Aleksander Nawrocki z kl. 1A w szkolnej bibliotece. Dwa lata temu na stronie internetowej „Kopernika” została stworzona specjalna zakładka dla wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli i gości odwiedzających naszą stronę www, w której są regularnie umieszczane różnego typu informacje związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu.

            Ponadto organizatorki DBI w III LO w Kaliszu wzięły udział w konferencji online z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2023. Zapis konferencji jest dostępny dla każdego chętnego pod linkiem:

https://www.saferinternet.pl/dbi/transmisja-konferencji-dbi.html

Safer Internet oprócz konferencji organizuje również wiele webinarów dla nauczycieli https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html oraz lekcji dla uczniów, z których oczywiście korzystamy. https://www.saferinternet.pl/dbi/lekcjeonline.html

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w DBI 2023 i zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy za rok: organizatorki – D. Mieloch, M. Pietrzak, K. Janowska-Baran.