X X
X X

Po prostu głosuj – happening

Dnia 16 maja br. na kaliskim rynku zorganizowaliśmy happening „Po prostu głosuj”. Akcja odbyła się w ramach programu „Młodzi Głosują +”, nadzorowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Uniwersytet SWPS .

Wyjątkowo tego dnia zamiast hejnału z wieży ratuszowej wybrzmiała Oda do radości,  odegrana na trąbce przez naszego ucznia Piotra Kusiaka z kl.2A.

Następnie Chór Kopernik wspólnie ze wszystkimi zgromadzonymi odśpiewał Hymn Unii Europejskiej . Z naszego zaproszenia skorzystało siedem szkół ponadgimnazjalnych . Z młodzieżą spotkali się prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Włodarze podkreślili, jak ważne jest uczestnictwo w wyborach i zaprosili do udziału w miejskich wydarzeniach.

Na zakończenie happeningu, przedstawiciele wszystkich zgromadzonych szkół wzięli udział w symbolicznej sztafecie wokół ratusza „ Zjednoczeni w różnorodności możemy więcej”. Każdy z uczestników  sztafety symbolizował jeden z krajów członkowskich, a pałeczkę przekazywali sobie chronologicznie, zgodnie z przystąpieniem do UE.

Wydarzenie miało na celu zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Happening miał charakter wyłącznie edukacyjny, zachowując neutralność polityczną. Nie wspierał żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych, czy reprezentowanych przez nich partii.

Zwróciliśmy też uwagę na możliwość przeprowadzenia symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego w poszczególnych kaliskich placówkach. W naszej szkole takie prawybory odbędą się 23 maja br. Happening zorganizowany został we współpracy z kaliskim Wydziałem Edukacji, a sfinansowany przez wygrany konkurs mini-grantowy „Civic Up! Academy” ze środków Ambasady USA.

Dziękujemy wszystkim klasom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Grupę projektową tworzą : Julita Maciejewska kl.1B1, Maria Dąbek kl.3F, Zuzanna Ignaszak kl.1G, Sylwester Sulanowski kl.3B1

Monika Baran

 

Fotorelacje:

– https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/po-prostu-glosuj–happening-iii-lo,15426

https://www.calisia.pl/articles/uczniowie-zachecaja-do-glosowania-happening-na-kaliskim-rynku-zdjecia-wideo

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/iii-lo-w-kaliszu-zorganizowalo-happening-po-prostu-glosuj,5124975,artgal,t,id,tm.html?fbclid=IwAR3ETKVOcCcKVTPf-4IPt7-MBDvhY8OYUFMUuh0_RyU531gwO4GYq4_znb0