X X
X X

Rekonstrukcja historyczna z czasów powstania styczniowego

Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Kaliszu:

Rekonstrukcja historyczna z czasów powstania styczniowego w Kosmowie – w gminie Ceków-Kolonia. To była prawdziwa, żywa lekcja historii.

Zaprezentowano przygotowania do powstania styczniowego, odczytano Manifest Rządu Narodowego, do Kosmowa przybyły oddziały generała Edmunda Taczanowskiego, odtworzono także przekazanie chorągwi przez Izraelitki Kaliskie, były potyczki z Kozakami, a także walki oddziałów gen. Taczanowskiego z wojskami rosyjskimi.Było to bardzo duże przedsięwzięcie organizacyjne, w które zaangażowały się liczne grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy gminy i powiatu, szwadron kawalerii, a także organizacje i samorządy. Jesteśmy dumni, że również nasz kaliski oddział PTH wspiera ten projekt

„Udział Mieszkańców gminy, bitwy i potyczki powstania styczniowego” – to projekt realizowany przez Gminę Ceków Kolonia, współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.”Sztab gen. Edmunda Taczanowskiego w Kosmowie” – to projekt „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim” realizowany przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, dofinansowany ze środków Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Jeszcze raz brawa i gratulacje dla organizatorów.

A oto kilka fotografii, które oddają klimat i atmosferę tamtych wydarzeń.

Fot. Krzysztof Wydra