X X
X X

Dlaczego Kopernik?

Jeśli chcesz rozwijać swoje pasje, talenty oraz dostać się na wymarzony
kierunek studiów – nie zastanawiaj się! Dołącz do Nas! Nie po to Kopernik
ruszył ziemię, żeby teraz stać w miejscu.

FACEBOOK: https://www.facebook.com/IIILOKalisz

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/p/CLKXi9uAkGd/

REKRUTACJA: https://kopernik.tk/

Pytania w sprawie rekrutacji można przesyłać na maila:

informacja@kopernik.kalisz.pl

III LO SZKOŁĄ SUKCESU I WIELU MOŻLIWOŚCI 

III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika nazywane także „szkołą dwojga imion”, zajmuje 13 miejsce w Wielkopolsce, posiadając tytuł „Złotej” szkoły wśród najlepszych liceów w Polsce, wg Ogólnopolskiego Rankingu Szkół – Perspektywy (2021). Każdego roku nasze liceum osiąga wysokie miejsca w rankingu.  Szkoła posiada wiele certyfikatów m. in.: Szkoły Promującej Zdrowie, Szkoły Przedsiębiorczości, Szkoły Odkrywców Talentów, Szkoły z Klasą, Szkoła Nowych Technologii, Szkoły bez Przemocy. Szkoła dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną. 

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI 

Nasze liceum współpracuje z uniwersyteckimi ośrodkami badawczymi w kraju, np. UAM w Poznaniu, Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Łódzką, Politechniką Wrocławską, Politechniką Poznańską, SGH w Warszawie, Akademią Kaliską oraz za granicą – CERN w Genewie. W oparciu o współpracę z ośrodkami naukowymi i wyższymi uczelniami, od kilku lat cyklicznie organizowane są Szkolne Spotkania z Nauką Copernicus Science oraz wyjazdowe zajęcia laboratoryjne i wykłady. 

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

W ramach wymiany międzynarodowej od 2002 r. corocznie podejmujemy grupy młodzieży z Holandii, Słowacji i z Francji. Realizujemy także wymiany międzynarodowe w ramach projektu Erasmus + do Włoch i Portugalii. W niedalekiej przyszłości szkoła przystępuje do Erasmus + do Hiszpanii. 

JĘZYKI OBCE 

„Bądź poliglotą, poznawaj inne kultury”. Od 2022/23 powstaje nowa klasa językowa (H): polski, angielski, niemiecki/hiszpański. Ponadto szkoła oferuje nauczanie różnorodnych języków obcych: j. niemieckiego, j. hiszpańskiego, j. włoskiego, j. francuskiego, równolegle z j. angielskim: 

NASZE WSPÓLNE SUKCESY 

III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika inicjuje szereg działań  edukacyjnych, naukowych, kulturalnych i społecznych w Kaliszu i regionie. Dodatkowo w Koperniku organizowane są konferencje popularnonaukowe np. „Mój mózg moim warsztatem pracy”. Nasza młodzież angażuje się chętnie w projekty i akcje charytatywne o zasięgu lokalnym, jak również ogólnopolskim np. „Szlachetna paczka” czy pomoc Ukrainie. Naszym wielkim osiągnięciem jest wyróżnienie listem gratulacyjnym w XXXVII Ogólnopolskim Sejmiku Matematyków za pracę pod tytułem „Systemy wyborcze” uczennicy Julity Maciejewskiej, która była również inicjatorką szkolnego projektu NO PROBLEM (walka z hejtem i mową nienawiści), za przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji czytelniczej w ramach „Czytaj.pl”, zdobyła 1 miejsce w Polsce.

OSIĄGNIĘCIA NASZYCH UCZNIÓW 

U Od lat nasi uczniowie w olimpiadach przedmiotowych uzyskują tytuły laureatów i finalistów. Ponadto w roku szkolnym 2021/22 Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymali z naszej szkoły: Michał Młynarczyk (3b) oraz Mateusz Ćwiek z (3b2). Nasi absolwenci otrzymali stypendia naukowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się Małgorzata Czarnecka (3b1), Anna Manikowska (3d2) oraz Piotr Tokarczyk (3b1). Wyróżnieni uczniowie są laureatami i finalistami olimpiad oraz konkursów o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale także europejskim („Science on stage Europe”). Wielu naszych uczniów zdobywa indeksy na wyższe uczelnie startując z powodzeniem w specjalistycznych olimpiadach. Gro uczniów lokuje się w czołówce tematycznych konkursów ogólnopolskich.

Bieżące osiągnięcia naszych uczniów można znaleźć na: https://kopernik.kalisz.pl/nasze-sukcesy/ 

CHÓR KOPERNIK 

Od 1997r. w liceum istnieje chór „Kopernik”, założony przez panią Henrykę Iglewską – Mocek – obecnie w czołówce najlepszych chórów młodzieżowych w Polsce dobywając m.in. ZŁOTE PASMA i ZŁOTE KLUCZE jak również dwa SREBRNE i jeden ZŁOTY KAMERTON. Chór koncertował w Niemczech i we Włoszech. Współpracując z chórami w Polsce i zagranicą, jest wizytówką kulturalną i artystyczną Kalisza i regionu. W 2019 wystąpił w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie w wyjątkowym koncercie – Moniuszko inaczej śpiewany z udziałem najlepszych chórów dziecięcych i młodzieżowych z całej Polski w ramach finału programu Śpiewająca Polska 2019 przygotowanego przez Akademię Chóralną. 

Od 2021 roku pani Maria Szczap objęła stanowisko dyrygenta chóru „Kopernik”.

Historia Chóru dostępna na: https://kopernik.kalisz.pl/kopernik-ssm/chor/artykuly/

Bieżące działania można śledzić na profilu: https://www.facebook.com/ChorKopernik\

TEATR „NIBY NIC”, MTPN I MŁODA EUROPA 

W szkole działał także zespół teatralny „Niby nic” osiągając wiele sukcesów, m.in. Grand Prix XIX Rejonowego Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży, Grand Prix VII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Młodzieżowych „MELPOMENA”. W 2022 r. nastąpi reaktywacja szkolnego teatru pod kierunkiem pani Kamilli Kiermasz.

Ponadto młodzież może być członkiem Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk czy realizować działania w Szkolnym Klubie Europejskim „Młoda Europa”. Ważnym elementem działalności klubu są wyjazdy studyjne do Brukseli, prowadzone są również różne zajęcia warsztatowe. Szkoła wychowała wiele pokoleń inteligencji, ludzi zasłużonych dla miasta, regionu i kraju. W 2016 r. została wyróżniona „Honorową Odznaką Miasta Kalisza”, w 2018 r. Odznaką honorową „Za zasługi dla województwa Wielkopolskiego”, a w 2019 r. uzyskała tytuł laureata Wielkopolskiej Szkoły Roku. 

SZKOLNA TELEWIZJA „KOPERNIK NEWS” 

TV Kopernik News – powstała w 2016 r. Idea powstania szkolnej telewizji wzięła się z ogromnej pasji, ciekawości oraz umiejętności uczniów naszej szkoły. Telewizyjna ekipa, złożona z przedstawicieli różnych klas – w formie relacji i reportaży, i felietonów telewizyjnych – pokazuje życie szkoły ale i ciekawe zjawiska wokół. Na szkolnej stronie internetowej pojawiają się także wywiady oraz etiudy filmowe. Elementem wzmacniającym szkolną telewizję jest możliwość współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarskich UAM Poznań, który jest naukowym patronem działań wolnej młodzieży. 

Polecamy: 

http://kopernik-news.5v.pl/?fbclid=IwAR269-dCpbTFpkOAqgHV-YlDDxp-uasR3QGY1Kxhiiavmdxz0uCQ8m_Svgs

WOLONTARIAT 

Szkolne Koło Wolontariatu powstało w 2006r., duża część osób należących do SKW systematycznie współpracuje ze Świetlicą Socjoterapeutyczną prowadzoną przez s. Doroteuszki w Kaliszu. Od 2011 r. prowadzimy adopcję chłopca z Rwandy w ramach akcji „Adopcja na odległość”. Wolontariusze organizują zbiórki artykułów spożywczych i chemicznych. SKW inicjowało i inicjuje także przeróżne akcje pomocowe min: zbiórki odzieży dla jednej ze szkół białoruskich, kiermasze, licytacje, loterie fantowe, zbiórki przedmiotów potrzebnych w Schronisku dla zwierząt. Szkoła włącza się całym sercem w pomoc dla Ukrainy. W roku 2016r. w ramach I Kaliskiej Gali Wolontariatu tytuł Wolontariusza Roku zdobyły dwie uczennice szkoły: Anna Marszał i Aleksandra Budrys. 

Bieżące działania wolontariatu znajdziesz na: https://iii-lo-kalisz.wixsite.com/kopernik-biblioteka/wolontariat

JAGIELLONKI DANCE 

Zespół „Jagiellonki Dance”, od początku swoich występów na różnych arenach sportowych, od miejskich począwszy, poprzez rejon i na wojewódzkich skończywszy, zdobywają dla szkoły medale: Mistrzostwa Kalisza w Aerobiku Grupowym I m.- w latach 2005-2018 Mistrzostwa Rejonu w Aerobiku Grupowym (Kalisz, Pleszew) od 1-3 m. Finał w Wojewódzkich Mistrzostwach w Aerobiku Grupowym w Poznaniu od 1-6 m.(zawsze w gronie laureatów). Dziewczęta poprzez swoje sukcesy i rozpoznawalność są ambasadorkami naszej szkoły. 

MINIPRZEDSIĘBIORSTWO 

Nasze miniprzedsiębiorstwo FotoKopiec prowadzone przez uczniów znalazło się w gronie finalistów Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2020! Corocznie w ramach zajęć z przedsiębiorczości powstają nowe firmy.

BIBLIOTEKA 

Biblioteka posiada bogaty księgozbiór, a przy bibliotece od wielu lat działa Koło Przyjaciół Książki. Corocznie realizowanych jest szereg akcji bibliotecznych tj.: Tydzień Zakazanych Książek, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Światowy Dzień Książki, Bookcrossing w Koperniku czy Jak nie czytam jak czytam, Poczytajmy, Czytam sobie w bibliotece. Biblioteka szkolna organizuje liczne konkursy literackie, fotograficzne i plastyczne.

Zapraszamy do nas: https://iii-lo-kalisz.wixsite.com/kopernik-biblioteka 

 Nasza oferta na rok szkolny 2023/24:

NazwaOpis
1A, 1B

 MAT., FIZ.

PROJEKTUJ, KALKULUJ
Przedmioty rozszerzane: matematyka i fizyka
Absolwenci tej klasy to przyszli studenci architektury, budownictwa, automatyki i robotyki, elektroniki i technologii informacyjnej, mechatroniki, elektroniki i telekomunikacji, elektroniki energetycznej, informatyki oraz kierunków uniwersyteckich, ekonomicznych i niektórych kierunków medycznych.
(Współpraca z Politechniką i Uniwersytetem we Wrocławiu).
1C

BIOL., CHEM

DIAGNOZUJ, BADAJ
Przedmioty rozszerzane: biologia i chemia
To doskonała propozycja dla osób chcących podjąć studia na kierunkach medycznych: medycyna, stomatologia, farmacja, analityka medyczna, rehabilitacja, fizykoterapia, zdrowie publiczne, pielęgniarstwo, położnictwo lub pokrewnych kosmetologia, biotechnologia, ochrona środowiska, opieka społeczna, pedagogika, psychologia, resocjalizacja, weterynaria, ratownictwo medyczne, fizjoterapia oraz wielu kierunkach politechnicznych i rolniczych.
(Współpraca z Politechniką Łódzką).
1D

BIOL., CHEM., MAT.

TWÓRZ LEKI, ANALIZUJ
Przedmioty rozszerzane: biologia, chemia i matematyka
To doskonała propozycja dla osób chcących podjąć studia na kierunkach medycznych: medycyna, stomatologia, farmacja, analityka medyczna, rehabilitacja, fizykoterapia, zdrowie publiczne, pielęgniarstwo, położnictwo lub pokrewnych kosmetologia, biotechnologia, ochrona środowiska, opieka społeczna, pedagogika, psychologia, resocjalizacja, weterynaria, ratownictwo medyczne, fizjoterapia oraz wielu kierunkach politechnicznych i rolniczych.
(Współpraca z Politechniką Łódzką).
1E, 1G

 


MAT., GEO., J.ANG.

PLANUJ, PODRÓŻUJ
Przedmioty rozszerzane: matematyka, geografia i język angielski
Proponowana grupa przedmiotów stanowi ofertę dla osób wiążących swoją przyszłość z takimi kierunkami jak: ekonomia, matematyka, budownictwo, geodezja, geologia, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie, turystyka i rekreacja, administracja, finanse i rachunkowość, gospodarka przestrzenna i archeologia. Współpraca z AGH w Krakowie).
1F

 

J.POL., HIST., WOS
TWÓRZ, INTERPRETUJ
Przedmioty rozszerzane: Język polski, historia i wiedza o społeczeństwie.
Realizowane w zakresie rozszerzonym przedmioty to dobre przygotowanie do studiowania na kierunkach: filologia polska, historia, prawo, europeistyka, administracja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, stosunki międzynarodowe, socjologia, politologia, filozofia, kulturoznawstwo, praca socjalna itp. W tej klasie połączysz zainteresowania historyczne z literackimi i politycznymi. (Współpraca z UAM w Poznaniu).
1H


J.POL., J.ANG., J.NIEM./J.HISZP.
BĄDŹ POLIGLOTĄ, POZNAWAJ KULTURY
Przedmioty rozszerzane: Język polski, język angielski, język niemiecki/język hiszpański.
To doskonała propozycja dla osób, które chcą nie tylko poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę lingwistyczną, ale przede wszystkim dobrze funkcjonować we współczesnym świecie zakładającym sprawne posługiwanie się językami obcymi. Docelowo to znakomite przygotowanie do studiowania na kierunkach: filologia angielska/niemiecka/hiszpańska, lingwistyka, turystyka.