X X
X X

Dlaczego Kopernik?

III LO SZKOŁĄ SUKCESU I WIELU MOŻLIWOŚCI

III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika nazywane także „szkołą dwojga imion”, zajmuje 8 miejsce w Wielkopolsce, posiadając tytuł „Złotej” szkoły wśród najlepszych liceów w Polsce, wg Ogólnopolskiego Rankingu Szkół.

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI

Nasze liceum współpracuje  z uniwersyteckimi ośrodkami badawczymi w kraju, np. UAM w Poznaniu, Uniwersytetem Warszawskim,  Politechniką Łódzką, Politechniką Wrocławską, SGH w Warszawie oraz za granicą – CERN w Genewie. W oparciu o współpracę z ośrodkami naukowymi i wyższymi uczelniami, od kilku lat cyklicznie organizowane są Szkolne Spotkania z Nauką Copernicus Science oraz wyjazdowe zajęcia laboratoryjne i wykłady.

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

W ramach wymiany międzynarodowej od 2002 r. corocznie podejmujemy grupy młodzieży z Holandii, Słowacji i z Francji. Realizujemy także wymiany międzynarodowe w ramach projektu Erasmus +. Szkoła posiada wiele certyfikatów m. in.: Szkoły Promującej Zdrowie, Szkoły Przedsiębiorczości, Szkoły Odkrywców Talentów, Szkoły z Klasą, Szkoła Nowych Technologii, Szkoły bez Przemocy. Szkoła dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną.

 JĘZYKI OBCE

Szeroki wybór języków obcych: j. angielski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. francuski

NASZE WSPÓLNE SUKCESY

III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika  inicjuje szereg działań edukacyjnych, naukowych, kulturalnych i społecznych w Kaliszu i regionie. Ponadto w szkole organizowane są liczne konferencje popularnonaukowe(„Mój mózg moim warsztatem pracy), projekty młodzieżowe – Julita Maciejewska została wyróżniona listem gratulacyjnym w XXXVII Ogólnopolskim Sejmiku Matematyków za pracę pod tytułem „Systemy wyborcze”. Uczennica była inicjatorką szkolnego projektu NO PROBLEM, który miał  na celu walkę z hejtem i mową nienawiści. Miała również okazję przeprowadzić ogólnopolską akcję czytelniczą w ramach „Czytaj.pl”, tym samym otrzymując 1 miejsce w Polsce.

OLIMPIADY I KONKURSY

Od lat nasi uczniowie uzyskują w  olimpiadach przedmiotowych tytuły laureatów i finalistów np. w r. szk. 2019/2020:

– MICHAŁ KNAPIK– Finalista Olimpiady Historycznej i Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”,

– MAŁGORZATA CZARNECKA – Laureatka Olimpiady Solidarności i Finalistka Olimpiady Teologii Katolickiej.

– ZOFIA PŁÓCIENNICZAK –  Finalistka Olimpiady Wiedzy Ekologicznej,
– NATALIA KAŁUŻNA –  Finalistka Olimpiady Języka Angielskiego,

– MACIEJ SZCZEPANIAK– Finalista Olimpiady Biologicznej,

– ANNA MANIKOWSKA  i KAROLINA KRAUS – finalistki Olimpiady  Innowacji Technicznych i Wynalazczości

Wielu naszych uczniów zdobywa indeksy na wyższe uczelnie startując z powodzeniem  w specjalistycznych olimpiadach: np. w r. szk. 2019/20 kilku naszych absolwentów wywalczyło indeksy na AGH. Wielu uczniów zdobywa wysokie miejsca w tematycznych konkursach ogólnopolskich, więcej o naszych osiągnięciach znajdziesz na: https://kopernik.kalisz.pl/nasze-sukcesy/

MATURA NA 100%

Wysokie efekty nauczania są widoczne  w  wynikach egzaminów maturalnych, stąd nasi absolwenci studiują na renomowanych uczelniach w kraju i za granicą, a ich dalsza kariera zawodowa świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu, jakie otrzymali w murach III LO, np. dwaj absolwenci (mat – geo i mat – fiz; obecnie studenci architektury w Poznaniu) wygrali w międzynarodowym konkursie pokonując autorów 150 projektów z całego świata.

 CHÓR KOPERNIK

Od 1997r. w liceum istnieje chór „Kopernik”- obecnie w czołówce najlepszych chórów młodzieżowych w Polsce dobywając m.in.  ZŁOTE PASMA i ZŁOTE KLUCZE jak również dwa SREBRNE i jeden ZŁOTY KAMERTON, Chór koncertował w Niemczech i we Włoszech. Współpracując z chórami w Polsce i zagranicą, jest wizytówką kulturalną i artystyczną Kalisza i regionu. W 2019 wystąpił w Teatrze WielkimOperze Narodowej w Warszawie w wyjątkowym koncercie – Moniuszko inaczej śpiewany z udziałem najlepszych  chórów dziecięcych i młodzieżowych z całej Polski w ramach  finału programu Śpiewająca Polska 2019 przygotowanego przez Akademię Chóralną.

Zapraszamy:

https://kopernik.kalisz.pl/kopernik-ssm/chor/artykuly/

 TEATR „NIBY NIC”, MTPN I MŁODA EUROPA
W szkole działa także zespół teatralny „Niby nic” osiągając wiele sukcesów, m.in. Grand Prix XIX Rejonowego Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży, Grand Prix VII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Młodzieżowych „MELPOMENA”.  W szkole ponadto działa: Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Szkolny Klub Europejski „Młoda Europa” (ważnym elementem działalności są wyjazdy studyjne do Brukseli), prowadzone są również różne zajęcia warsztatowe. Szkoła wychowała wiele pokoleń inteligencji, ludzi zasłużonych dla miasta, regionu i kraju. W 2016 r. została wyróżniona „Honorową Odznaką Miasta Kalisza”, w 2018 r. Odznaką honorową „Za zasługi dla województwa Wielkopolskiego”, a w 2019 r. uzyskała tytuł  laureata Wielkopolskiej Szkoły Roku.

 SZKOLNA TELEWIZJA „KOPERNIK NEWS”

TV Kopernik News – powstała  w 2016 r. Idea powstania szkolnej telewizji wzięła się z ogromnej pasji, ciekawości oraz umiejętności uczniów naszej szkoły. Telewizyjna ekipa, złożona z przedstawicieli różnych klas (różne profile i poziomy) – w formie relacji i reportaży, i felietonów telewizyjnych – pokazuje życie szkoły ale i ciekawe zjawiska wokół. Na szkolnej stronie internetowej pojawiają się także wywiady oraz etiudy filmowe. Elementem wzmacniającym szkolną telewizję jest możliwość współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarskich UAM Poznań, który jest naukowym patronem działań wolnej młodzieży.

 WOLONTARIAT

Szkolne Koło Wolontariatu powstało w 2006r., duża część osób należących do SKW systematycznie współpracuje ze Świetlicą Socjoterapeutyczną  prowadzoną przez s. Doroteuszki w Kaliszu. Od 2011 r. prowadzimy adopcję chłopca z Rwandy w ramach akcji „Adopcja na odległość”. Wolontariusze organizują zbiórki artykułów spożywczych i chemicznych. SKW  inicjowało i inicjuje także przeróżne akcje pomocowe min: zbiórki odzieży dla jednej ze szkół białoruskich, kiermasze, licytacje, loterie fantowe, zbiórki przedmiotów potrzebnych w Schronisku dla zwierząt.

W roku 2016r. w ramach I Kaliskiej Gali Wolontariatu tytuł Wolontariusza Roku (2016) zdobyły dwie uczennice szkoły: Anna Marszał i Aleksandra Budrys. Julita Maciejewska (2020) otrzymała wyróżnienie w kategorii „Wolontariusz Roku” w konkursie „Barwy Wolontariatu 2019”.

 JAGIELLONKI DANCE

Zespół „Jagiellonki Dance”, od początku swoich występów na różnych arenach sportowych, od miejskich począwszy, poprzez rejon i na wojewódzkich skończywszy, zdobywają dla szkoły medale:

– Mistrzostwa Kalisza w Aerobiku Grupowym I m.- w latach 2005-2018

– Mistrzostwa Rejonu w Aerobiku Grupowym (Kalisz, Pleszew) od 1-3 m.

– Finał w Wojewódzkich Mistrzostwach w Aerobiku Grupowym w Poznaniu od 1-6 m.(zawsze w gronie laureatów)

Dziewczęta poprzez swoje sukcesy i rozpoznawalność są ambasadorkami naszej szkoły.

 MINIPRZEDSIĘBIORSTWO

Nasze miniprzedsiębiorstwo FotoKopiec prowadzone przez uczniów klasy 2G znalazło się w gronie finalistów Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2020!

 BIBLIOTEKA

Przy bibliotece od wielu lat działa Koło Przyjaciół Książki. W bibliotece realizujemy szereg akcji bibliotecznych tj.: Tydzień Zakazanych Książek, Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Światowy Dzień Książki, Bookcrossing w Koperniku czy Jak nie czytam jak czytam, Poczytajmy, Czytam sobie w bibliotece.

Biblioteka szkolna organizuje liczne konkursy literackie „Z literaturą za Pan brat”, Filozoficzne, internetowe. Zapraszamy uczniów do współpracy w ramach „Biblioteki (nie) od święta” – cyklicznych mini wykładów na długich przerwach, na których omawiamy tematy z różnych dziedzin.

Zapraszamy:

https://iii-lo-kalisz.wixsite.com/kopernik-biblioteka

 Jeśli chcesz rozwijać swoje pasje, talenty oraz dostać się na wymarzony kierunek studiów – nie zastanawiaj się! Dołącz do Nas! Nie po to Kopernik ruszył ziemię, żeby teraz stać w miejscu.

 http://kopernik.kalisz.pl/

FACEBOOK: https://www.facebook.com/IIILOKalisz

INSTAGRAM:https://www.instagram.com/p/CLKXi9uAkGd/

REKRUTACJA FILMIK:https://youtu.be/dTCGOpZJvNI

 Nasza oferta na rok szkolny 2021/22:

Nazwa Opis
1A, 1B

(MAT., FIZ.)

PATRZ W GWIAZDY, LICZ, PROJEKTUJ, ANALIZUJ

Przedmioty rozszerzane: matematyka i fizyka

Przedmioty punktowane: Fizyka, Język polski, Matematyka, Język obcy do wyboru

1C

(BIOL., CHEM,)

DIAGNOZUJ, BADAJ, POZNAWAJ ŚWIAT PRZYRODY

Przedmioty rozszerzane: biologia i chemia

Przedmioty punktowane: Biologia, Chemia, Język polski, Matematyka

1D

(BIOL., CHEM., MAT.)

DAWKUJ, TWÓRZ LEKI, UŻYWAJ SZKIEŁKA I OKA

Przedmioty rozszerzane: biologia, chemia i matematyka

Przedmioty punktowane: Biologia, Chemia, Język polski, Matematyka

1E

(MAT., GEO., J.ANG.)

KREŚL KĄTY, WYZNACZAJ AZYMUTY, BĄDŹ POLIGLOTĄ

Przedmioty rozszerzane: matematyka, geografia i język angielski

Przedmioty punktowane: Geografia, Język angielski, Język polski, Matematyka

1F

(J.POL., HIST., WOS)

TWÓRZ, INTERPRETUJ ŚWIAT, UCZ SIĘ NA BŁĘDACH HISTORII

Przedmioty rozszerzane: Język polski, historia i wiedza o społeczeństwie.

Przedmioty punktowane: Historia, Język polski, Matematyka, Wiedza o społeczeństwie